Jest takie stare powiedzenie, że miłośnicy książek nigdy nie chodzą spać sami… to nie jest jednak jedyny powód, by sięgnąć przed spaniem po literaturę.

Zdaniem psychologów czytanie przed zaśnięciem pomaga w skuteczniejszym zrelaksowaniu się. Skąd takie wnioski?

Dr David Lewis z Uniwersytetu w Sussex twierdzi, że zmuszenie umysłu do koncentracji na treści książki, skutkuje obniżeniem napięcia wszystkich mięśni, włączając w to również serce. Na potwierdzenie tej tezy przeprowadzono badanie: wszyscy ochotnicy wzięli udział w serii aktywności, mających na celu zwiększyć ich tętno oraz poziom stresu. Sprawdzono następnie, w jaki sposób najskuteczniej poziom takiego dyskomfortu zwalczyć. Wyniki były zaskakujące.

Granie w gry wideo obniżyło tętno ochotników o 21%, zwykły spacer o 42%, wypicie herbaty o 54%, a słuchanie muzyki o 61%.

Czytanie książki okazało się jednak najskuteczniejsze, a efekty były nadzwyczaj zadowalające – wystarczyło zaledwie 6 minut w ciszy z książką, by mięśnie się zrelaksowały, a poziom stresu zmalał do poziomu niższego, niżeli był jeszcze przed rozpoczęciem testów!

Dr Lewis, który przewodził testom stwierdził:

„Oddanie się literaturze to najskuteczniejsza forma relaksu. To bardzo ważna informacja, zważywszy na czasy w których żyjemy, w których każdy potrzebuje swoistej ucieczki od rzeczywistości.”

„Nie ma najmniejszego znaczenia jaką książkę wybierzesz. Angażując się w lekturę, jesteś w stanie zapomnieć o zmartwieniach i stresach życia codziennego. Książka to nie tylko odwracacz uwagi, to forma zaangażowania wyobraźni – litery na papierze stymulują kreatywność.”

1.00 avg. rating (58% score) - 1 vote

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here