„Elmer i wyścig” – David McKee (tłum. Maria Szarf)

Wyścig to wyraz na czasie. Każdy z nas, dorosłych, bierze udział w wyścigu. Współczesny świat wmawia nam, że powinniśmy być szybsi, lepsi, bardziej wykształceni, że brakuje nam jeszcze jednego kursu, szkolenia. Rośnie nasze niezadowolenie z życia, z samych siebie. Niestety, często nieświadomie przekazujemy te negatywne wzorce zachowań dzieciom. Dlatego tak ważne jest edukowanie najmłodszych w zakresie samoakceptacji, bycia w grupie i zasad zdrowej rywalizacji.

Wyścig zorganizowany przez Elmera, słonia w kratę, nie jest wyścigiem szczurów. Udowadnia, że każdy, niezależnie od kolejności dobiegnięcia na metę, może być wygrany. Każdy bowiem cechuje się jakimiś wyjątkowymi umiejętnościami: Różowa i Filetowy mają nieprzeciętne poczucie humoru, Biały jest koleżeński, a Zielona uprzejma. Nie brak także czarnego charakteru w postaci Żółtego, który oszukiwał. Przyznanie się do błędu, skrucha i przeprosiny spowodowały, że nie został jednak wykluczony z grupy przyjaciół. W opowieści pojawia się także element humorystyczny w postaci dwóch słoni, które zamieniły się kolorami.

Piękna, prosta historia, która uczy i bawi zarazem! Przekonuje, że każdy jest wyjątkowy i wspaniały nie tylko pomimo różnic, ale właśnie dzięki nim.

Książkę rozpoczyna motto – trawestacja złotej myśli Grantlanda Rice’a, amerykańskiego dziennikarza sportowego: „Gdy ktoś twe dokonania ocenić ochotę ma, nie powie: wygrałeś czy nie, ale jak przebiegała gra”. Rzeczywiście, cytat ten trafnie oddaje główną ideę opowiadanej historii. Nie liczy się sam wynik końcowy, ale sposób dotarcia do niego. Nie można iść do celu po trupach. Dużo cenniejsze są: uczciwość, koleżeństwo, umiejętność współpracy.

Warto zwrócić uwagę, że mimochodem książka porusza problem równości i tolerancji. Słoń Elmer, główny bohater całej serii wydawnictwa Publicat, jest w kratę, jest tęczowy, nietypowy, inny. Różnokolorowi są także pozostali bohaterowie. Ponadto autor zadbał o to, aby słonie były obu płci.

Dla dzieci niezwykle istotna jest strona wizualna czytanych książek. Ilustracje w całej serii o Elmerze są na najwyższym poziomie – wyraziste, kontrastowe, wielobarwne, z dużą liczbą szczegółów. Oprawa jest twarda, ale kartki są papierowe, nie tekturowe, co powoduje, że dziecko może dość łatwo je zniszczyć. Widać, że jest skierowana dla starszaków w przedziale wiekowym 3–5 lat.

Na docenienie zasługuje także dbałość o stronę edytorską i bogactwo językowe. Widać duże staranie tłumacza i redaktora, aby do rąk najmłodszych czytelników oddać produkt najwyższej jakości.

Książka idealnie nadaje się na prezent. Na pierwszej stronie przewidziano miejsce na wpisanie imienia i nazwiska jej właściciela. Możliwość podpisania swojej książki z pewnością sprawi dziecku dodatkową przyjemność, da poczucie budowania swojej małej biblioteczki.

Świetna jakość wykonania, piękne ilustracje, znakomity tekst, historia, która bawi i uczy, bohater, który zaskarbia sobie sympatię najmłodszych – to klucz do sukcesu słonia Elmera.

 

Olga Ziółkowska

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
shares