Autor: pieceofroses

No dobrze. Zapytam Was o fizykę. Hm, fizykę kwantową. Lubicie? Czy może Was ten temat odstrasza?

Jeśli jesteście w pierwszej grupie, wspaniale, jeśli grupa druga jest Wam bliższa… to też wspaniale! I tak na pewno zaskoczy was połączenie tej nauki z poetyckim językiem książki, która niedawno ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Helion. Jesteś wszechświatem. Odkryj swoją kosmiczną tożsamość dwojga autorów, Deepaka Chopry i Menasa C. Kafatosa, to niezwykła podróż w kosmos. Prawie trzysta stron o nieziemskości, o cudowności i o każdym z nas.

Co teoria Plancka, Einsteina i jeszcze wielu innych naukowców ma z nami wspólnego w naszym codziennym życiu? W naszych pytaniach o wszechświat? W naszych pytaniach o życie? Zdziwicie się – jestem pewna – ale odpowiedź brzmi: mnóstwo!

Przede wszystkim jednak już sam język książki, przepięknie, wrażliwie i delikatnie opowiada o fizyce, astronomii, medycynie i o kosmicznych głębiach ludzkiego umysłu. Autorom udało się kontrowersyjne i może nawet prowokacyjne teorie osadzić na ścieżce rozwoju duchowego dostępnej dla każdego poszukiwacza, istoty, jaką jest człowiek. Wydawać by się mogło, że na kontrowersjach i prowokacji może się skończyć, wszak nie brakuje dzisiaj „wyskokowych” pomysłów i interpretacji na odkrycie sensu istnienia. Jednak Jesteś wszechświatem… wyszła spod piór wybitnych naukowców, dlatego jej przekaz jest autentyczny, wyważony, przemyślany i na szczęście nie jest pseudonaukowy.

Deepak Chopra jest lekarzem, endokrynologiem, a w swojej pracy skupia się przede wszystkim na wpływie emocji i myśli na ciało.

Interesuje go religia i duchowość, medycyna alternatywna, a także starzenie się organizmu. Przede wszystkim jednak zwraca uwagę na zdrowie i przedstawia sposoby, jak o nie dbać. Z ciekawostek o tym współczesnym myślicielu i mentorze warto wspomnieć, że przez dwadzieścia lat był bliskim przyjacielem Michaela Jacksona.

Menas C. Kafatos zajmuje się fizyką, kosmologią, astrofizyką, biologią kwantową oraz zagrożeniem nuklearnym, ale interesuje się również duchowością i religią.

Obaj panowie połączyli w klarowny sposób wnikliwe rozumowanie umysłów ścisłych oraz wrażliwość i ciekawość umysłów otwartych, przedstawiając system wierzeń, co do naszego miejsca we wszechświecie, burząc go zapewne u większości z nas, prowokując do zastanowienia się nad świadomością, umysłem i rolą w kreowaniu rzeczywistości. To być może też próba przekroczenia możliwości współczesnych nauk.

Książka mądra. Napisana z ogromną pokorą, właściwą moim zdaniem, właśnie umysłom otwartym, ciągle poszukującym, rozwijającym się i jednocześnie zafascynowanym i miłującym życie.

Pozwolę sobie w tym miejscu „podkraść” słowo z jej wstępu:

„Nie ma tu żadnego konfliktu punktów widzenia, a za to jest wspaniały przykład synergistycznego i wzbogacającego naszą kulturę splotu wielkiej mądrości oraz piękna. Patrząc na tę książkę pod tym kątem, trzeba przyznać, że jest to wielki i niezwykle hojny prezent dla każdego z nas.”

Odpakowując ten prezent, dowiecie się o wielu teoriach powstania wszechświata, co było przed Wielkim Wybuchem i skąd się wziął czas, czy wszechświat ma świadomość i jak powstało życie oraz czy umysł jest wytworem mózgu. Zaznajomicie się z pojęciem qualia (i nie pozostaniecie wobec niego obojętni!). Zostaniecie także zaproszeni do podróży w głąb jednego z najpiękniejszych wszechświatów: w głąb siebie.

Mogę przyznać rację jednemu z autorów wstępu, że ta książka to prezent, ale dodam, że jest to prezent niezwykły, dla naprawdę odważnych. Dla poszukujących, dla wnikliwie obserwujących, dla gotowych być może zmienić swoje przekonania i wyobrażenia o rzeczywistości, w której zostaliśmy osadzeni. O wszechświecie, który żyje w każdym z nas. Polecam wreszcie wszystkim, którzy wierzą, że to od nich wszystko się zaczyna i że to oni są jedną z pięknych tajemnic życia: świadomym wszechświatem.

I uwaga: to książka o miłości, która jest najpotężniejszą energią w kosmosie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here