„Shinrin – yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody” – Héctor García, Francesc Miralles

O uzdrawiającej mocy drzew słyszał każdy. Jedni w nią wierzą, inni nie, jednym wystarczą opowieści, przekazywane od czasów Celtów o konkretnych właściwościach każdego drzewnego gatunku. Inni zaś muszą dostać na ten temat informacje niemalże naukowe. Jedni skupią się na subtelnych różnicach szumu liści dębu, lipy czy cedru, drudzy na wpływie olejków eterycznych, czy też wytwarzaniu fitoncydów przez drzewa. Obojętnie jednak, kto co wyznaje w tej kwestii i czym się wspiera, nie znam osoby, która powiedziałaby, że nie czuje się dobrze wśród lasu.

Spacer po zielonych zakątkach Japonii

Egzotyczne słowa shinrin – yoku prowadzą nas do Japonii, stwarzając od razu ogromny kontrast. Japonia kojarzy się nam przecież z najbardziej zaawansowanymi technologicznie krajami i dzisiaj mało kto, wymawiając nazwę tego państwa, ma na myśli kontakt z przyrodą. A wystarczy przecież wspomnieć o kraju Kwitnącej Wiśni, by zauważyć, że Japończycy, którzy kochają wygodę miast, ogromnym szacunkiem darzą naturę.

Sylwoterapia w kraju Kwitnącej Wiśni

Shinrin – yoku to kąpiele i spacery w naturze, w sercu przyrody, to połączenie się z Matką Ziemią. Te dwa słowa oznaczają kolejno: las i kąpać się. Łącząc się stworzyły neologizm w latach osiemdziesiątych, kiedy to odkryto ogromne korzyści płynące z regularnego odwiedzania lasu. Ciekawostką jest, że w samej Japonii, z której shinrin – yoku wypłynęło i obecnie jest światowym trendem w dbaniu o zdrowie, ubezpieczenia zdrowotne w wielu miejscach pracy, zapewniają pracownikom urlop właśnie na łonie przyrody, tak aby ograniczyć kosztowne wizyty w lekarskich gabinetach i ładować ich akumulatory rześkim, ożywczym spacerem wśród zielonych drzew.

Leśne dróżki, szum liści, śpiew ptaków

Las to dobrodziejstwo, eliminuje wszystko to, co spotykamy w mieście: hałas, zgiełk, zanieczyszczenia; uspokaja i wycisza, tym samym likwidując stres. Wędrówkę do lasu hiszpańscy autorzy tego przewodnika, nazywają powrotem do Edenu. W swojej książce (która jest kolejną, poświęconą japońskiemu stylowi życia, po Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia), przedstawiają zarówno historię shinrin – yoku, jak i przybliżają wiedzę z innych kontynentów. Wymieniają osiągnięcia starożytnych Greków i Rzymian, mówiąc o religiach takich jak chrześcijaństwo, wspominając o druidach i mitologii celtyckiej.

W tym swoistym przeglądzie kultur i wierzeń, przewija się jasno sformułowana pewność. To, co do tej pory człowiek czuł intuicyjnie, żyjąc w różnych zakątkach świata, potwierdziła nauka. To, co daje natura, jest wspaniałym darem i terapią, a przebywanie wśród drzew służy zdrowiu i długowieczności.

Kąpiel leśna wzmacnia układ odpornościowy, obniża ciśnienie tętnicze, spowalnia rytm zatokowy, pomaga pozbyć się kortyzolu, redukuje poziom stresu. Kontakt z drzewami przywraca spokój ducha, koi układ nerwowy, co z kolei pozytywnie wpływa na emocje i poczucie zadowolenia. Żywa zieleń odpręża, ale i pozwala się skoncentrować. Jest wspaniała dla rekonwalescentów, ponieważ regeneruje organizm. Ponad to polepsza wzrok, ułatwia zasypianie oraz wyzwala energię seksualną.

Mitologia japońska wśród betonu

Czego jeszcze dowiemy się z tego dość szczególnego poradnika? Wydawać się może, że japoński styl życia jest daleki od naszego, że to odmienna kultura, którą ciężko nam zrozumieć. Japonia to kraj kontrastów, ale w wyważony sposób: tu nowoczesność łączy się z silną tradycją. To dwa światy, które ze sobą nie walczą, tylko współistnieją. To porównanie dobrze odzwierciedla ideę shinrin – yoku, która łączy się również z medytacją i odczuwaniem współczucia dla świata. W rozdziale o filozofii shinrin – yoku dowiecie się, że „współczucie” ma jednak inne znaczenie niż w naszym postrzeganiu. To nie jest odczuwanie litości, ale wyrażenie wdzięczności i współodczuwanie, co łączy się z mindfulness, z uważnością i koncentracją na tu i teraz.

Shinrin – yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody, zaznajomi Was także z kulturą Japonii.

Dowiecie się z niej o szintoizmie, który w swojej czystej formie polega właśnie na wielbieniu natury, oddawaniu jej czci, czym (lub kim) są kami, czym jest yugen i jak wyraża się komorebi. Nic nie mówiące nam w pierwszej chwili słowa, w trakcie czytania tej niezwykle przyjemnej lektury, okażą się być znane każdemu, kto odczuwa moc natury, piękno i bezmiar wszechświata. Pozostając wrażliwi, otwarci na otaczającą nas przyrodę, będziemy mogli czerpać z niej wszystko, co potrzebne jest nam do życia w tej kosmicznej wędrówce.

Z przewodnika dowiecie się też, jak właściwie spacerować po lesie, skupiając się na byciu „tu i teraz”. Nauczycie się techniki oddychania i umiejętności swobodnego przepływania myśli przez umysł oraz poczuciu bycia częścią całości.

Jak najczęściej chodźmy do lasu

Książka Shinrin – yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody to bardzo estetyczny układ treści i zdjęć utrwalających piękno leśnych wędrówek. Przyjemna, nawiązująca do tytułu zielona czcionka, najważniejsze wskazówki zebrane w czytelne punkty, epilogu zawierający 10 zasad shinrin – yoku w życiu codziennym dopełniają obrazu całości. Shinrin – yoku. Japońską sztukę czerpania mocy z przyrody autorstwa Héctora Garcíi i Francesca Mirallesa, polecam każdemu, kto pragnie żyć zdrowo i świadomie. Każdemu, kto chce kroczyć ścieżką rozwoju, pozostając jednocześnie w zgodzie z naturą i pamiętając, że to ona jest silniejsza od jakiejkolwiek technologii, a my sami jesteśmy jej żywą tkanką, jej integralną częścią.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
shares