Są takie książki, które robią na czytelniku ogromne wrażenie i ostatnia kropka spotyka się z rozczarowaniem – chciałoby się więcej! Są też takie, przy których wewnętrzny ujawnia się wewnętrzny miłośnik ekologii – tyle drzew musiało umrzeć, żeby ten papier mógł się zmarnować…

Do której kategorii zalicza się pozycja Simona Sineka?

W zasadzie do obydwu.

Z jednej strony…

Zaczynaj od dlaczego. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania to obowiązkowa pozycja dla każdego lidera. Odpowiada na niezwykle istotne pytanie – dlaczego?

Każda osoba (i każda firma) może z łatwością wyjaśnić, co robi. Ba, niektórzy są nawet w stanie wskazać, jak to robią i czym różnią się w swoim działaniu od innych. Jednak bardzo niewiele osób potrafi wytłumaczyć, dlaczego tak naprawdę robi to, co robi.

Simon Sinek argumentuje, że odpowiedź na pytanie „dlaczego” nie zawiera się w zyskach czy finansach, ale w tym, co inspiruje daną osobę i jej otoczenie.

Brzmi logicznie, prawda?

I rzeczywiście tak jest. Simon Sinek podaje mnóstwo przykładów znanych osób, takich jak Martin Luther King Jr. czy Steve Jobs, udowadniając, że wielcy liderzy pociągają za sobą ludzi nie przez to, co robią, ale dlaczego to robią. Ich działanie podąża za misją, za celem, w który sami wierzą.

Wielcy liderzy to ludzie, którzy ufają swojemu wewnętrznemu głosowi. Są bardziej otwarci na sztukę niż naukę. Zdobywają najpierw serca, a potem umysły.

Co więcej, autor publikacji dzieli się również z czytelnikami licznymi przykładami firm, które osiągnęły sukces, zaczynając od odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Analizując znane marki, Sinek broni swojej tezy „złotego kręgu”, w której zaczyna się od pytania „dlaczego”, by przejść do „jak” a na końcu do „co”.

Książka jest więc inspirującą i motywującą do działania porcją wiedzy na temat osiągania dalekosiężnych sukcesów, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

Z drugiej strony…

To wszystko można było zawrzeć w kilku pierwszych rozdziałach. W zasadzie, tak właśnie było. Simon Sinek wyjaśnił, dlaczego wielcy liderzy zaczynają od odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”, przedstawił teorię „złotego kręgu”, podał liczne przykłady, dokładnie je analizując… a później zrobił to wszystko jeszcze raz. I jeszcze raz. I kolejny.

Autor książki stał się niezwykle sławny po swoim wykładzie na TEDx, gdzie w ciągu 20 minut pokazał, na czym polega sukcesywne przywództwo. To właśnie dzięki temu wystąpieniu teoria „złotego kręgu” jest dziś powszechnie znana w świecie biznesu. Nagranie z konferencji wciąż dociera do kolejnych odbiorców i nie bez powodu – to świetna i przekonująca prelekcja.

Skoro jednak Sinek był w stanie wyjaśnić to wszystko w ciągu 20 minut, to dlaczego książka ma ponad 200 stron?

Co więcej, wielu czytelników krytykuje też częstotliwość powoływania się na firmę Apple. Niektórzy twierdzą wręcz, że książka jest rozbudowaną reklamą organizacji.

Trzeba jednak przyznać, że Apple, jak mało która marka, jest idealnym przykładem na potwierdzenie teorii Sineka. Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo osiągnęła bowiem imponujący sukces na skalę międzynarodową wcale nie dlatego, że ma najlepsze produkty. I książka doskonale to pokazuje.

Czy warto tę książkę przeczytać?

Teoria „złotego kręgu” naprawdę ma sens i jest naprawdę skuteczna. Najwięksi liderzy działają w oparciu o jej zasady, a od najlepszych zawsze warto się uczyć. Biorąc pod uwagę przystępność cenową książki, można śmiało stwierdzić, że lepiej znaleźć dla niej miejsce w domowej biblioteczce i zaczynać w życiu od odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here