“12 wyjątkowych postaci: Polscy autorzy o marzeniach” – praca zbiorowa

WARTO MIEĆ MARZENIA

Gdy spojrzymy na okładkę książki 12 wyjątkowych postaci: Polscy autorzy
o marzeniach, moglibyśmy pokusić się o stwierdzenie, że jest to kolejna książka dla dzieci, która nie wniesie nic nowego do ich życia; najwyżej przyspieszy proces zasypiania. Jednak kiedy otworzymy lekturę i zaczniemy zagłębiać się w nią, zmienimy zdanie!

Nie jest to kolejna bajka z serii “zapychacz czasu” – jest to zbiór pięknych,
a niekiedy również wzruszających historii, które mogą zainspirować do działania.
Jak wskazuje tytuł, znajdziemy tu 12 krótkich opowiadań o osobach, które zasłużyły się dla dobra innych, dla świata. Wplecione w te opowieści zostały więc między innymi biografie Jana Matejki czy Mikołaja Kopernika.
Każdy z rozdziałów napisany jest przez innego autora, dlatego styl i sposób opowiadania różnią się od siebie. Beata Ostrowicka w Janusz Korczak, czyli Pandoktor nie tylko przybliżyła biografię wielkiego Polaka, ale również przedstawiła historię dziewczynki, którą się opiekował. Pokazała przez to, że najważniejszą wartością, jaką mamy, jest nasze wnętrze, a nie rzeczy, które posiadamy.
Renata Piątkowska, w części o Janinie Ochojskiej, poruszyła temat niepełnosprawności. Ta nie musi oznaczać wyroku dla dziecka, a jedynie trudność, która, przy odrobinie samozaparcia i wiary, może nie być problemem.
Jednak największe wrażenie zrobił na mnie tekst Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, zatytułowany: Wisława Szymborska, czyli była sobie dziewczynka. Autorka zainspirowała się wierszem Kilkunastoletnia autorstwa noblistki, opisującym, co mogłoby się zdarzyć, gdyby spotkała młodszą wersję siebie. Jest to niezwykle piękny hołd dla poetki oraz jej twórczości, który swoim wykonaniem zachwyci nie tylko dziecko, ale każdego, kto będzie trzymał tę książkę w ręku.

Te bajki nie mają za zadanie jedynie przybliżyć najmłodszym biografii znanych osób, ale również pokazać, że warto marzyć! Bez marzeń snutych w dzieciństwie bohaterowie lektury nie zaczęliby zajmować się tym, czym zasłynęli, a za co do dziś jesteśmy im wdzięczni.

Ilustracje autorstwa Eluty Kidackiej są zarówno adekwatne do akcji, o której mówi się na danej stronie książki, jak i idealnie oddają wygląd głównych bohaterów. Przy każdym tytule widnieje portret oraz krótki opis tego, z czego zasłynęła dana osoba.

Jest to pozycja dla dzieci, które chodzą już do szkoły i są, przynajmniej w niewielkim stopniu, zaznajomione z którąś z postaci lub historią powszechną, gdyż jest tutaj dużo nawiązań historycznych, np. do czasów II wojny światowej czy zaborów. Lektura może też być oczywiście bodźcem do tego, aby zacząć się tymi kwestiami interesować.

Pomimo tego, że dawno już wyrosłam z bajek, tę przeczytałam z przyjemnością i – tak, jak zaznaczyłam powyżej – byłam również pod wrażeniem niektórych historii.

Jest to idealny prezent na urodziny, imieniny lub, ot tak, bez okazji, dla ciekawych świata młodych ludzi. Polecam wybór tej książki wszystkim rodzicom. Warto pamiętać, że lektury, które czegoś uczą lub inspirują, są bardzo dobrym początkiem do rozwoju zainteresowań naszych dzieci.

Aleksandra Chylińska

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares