5 książek, z którymi warto się rozwijać

Samorozwój to gorący temat w dzisiejszych czasach.

Coraz więcej osób decyduje się inwestować w siebie, rozwijać swoją świadomość oraz umiejętności miękkie, które są wciąż bardziej pożądane i doceniane przez pracodawców.

Próżno by szukać w szkole lekcji z zakresu inteligencji emocjonalnej, zdolności komunikacji, rozwiązywania problemów czy pracy w grupie. Dlatego publikacje, które tych umiejętności uczą, stają się dziś coraz bardziej popularne. W końcu, czy istnieje trudniejsza, ale i bardziej satysfakcjonująca praca, niż praca nad sobą?

Trzeba jednak zauważyć, że w stale powiększającym się morzu literatury skłaniającej do samorozwoju, bardzo łatwo jest się zgubić.

Szybko można dać się złapać na chwytliwą reklamę, ładną okładkę i w rezultacie nabyć książkę, która jest zbiorem górnolotnych frazesów na granicy szamanizmu i zaklinania rzeczywistości. Są jednak autorzy, których twórczości i doświadczeniu można ufać. Piszą oni książki wartościowe, pełne wiedzy i praktycznych wskazówek, które okazują się cenne dla czytelników i pozwalają im zmienić swoje myślenie, podejście do problemów, a w rezultacie… życie. Jak je znaleźć? Można zacząć na przykład od poniższej listy.

  1. Psychologia relacji, czyli jak budować świadome związki z partnerem, dziećmi i rodzicami, Mateusz Grzesiak

Mateusz Grzesiak to dla wielu największy polski autorytet w dziedzinie rozwoju. Jego szkolenia i książki cieszą się niesłabnącą popularnością i w zasadzie całą jego twórczość można z czystym sumieniem polecać adeptom samorealizacji. Powyższa pozycja zdaje się dobrym początkiem znajomości z tym psychologiem i doktorem nauk ekonomicznych.

Każdy pojedynczy człowiek wchodzi w relacje z innymi ludźmi. Często brakuje nam jednak umiejętności odpowiedniego funkcjonowania w tych relacjach, co rzutuje na jakość całego życia. Na stronie poświęconej książce trafiamy na informację, że znajdziemy w niej: „292 stron najlepszej wiedzy psychologicznej, 158 narzędzi do budowania świadomych relacji, 55 reguł tworzenia udanych związków, 31 odpowiedzi na pytania od czytelników, 12 ćwiczeń uczących określonych umiejętności”.

Psychologia relacji to książka, która uczy budowania relacji na każdym poziomie – rodzinnym, zawodowym, a także… z samym sobą.

Mateusz Grzesiak obiecuje, że dzięki jego książce: „poznasz zupełnie nową jakość relacji, zyskasz swobodę i lekkość w rozmowie, zbudujesz upragnioną harmonię w relacjach, pozbędziesz się lęku przed odrzuceniem i krytyką, porzucisz nieskuteczne schematy komunikacyjne, wyeliminujesz bolące krzywdy powodujące niechęć i ból, zmienisz błędne rozumienie potrzeb partnera, odejdziesz od negatywnego podejścia do rozwiązywania konfliktów” oraz „przestaniesz czuć zagrożenie rozpadu Twoich relacji”.

Rzeczywiście, omawiana publikacja jest doskonałym podręcznikiem do mądrego i dojrzałego budowania relacji, czego często nie nauczono nas w dzieciństwie. Zawarte w niej ćwiczenia, przykłady i wiedza, którą dzieli się autor, pomogą zmienić przede wszystkim samego siebie, a co za tym idzie – jakość swojego życia. Jest to więc cenna pozycja na półce dla każdego, kto chce wchodzić w zdrowe i wartościowe relacje z innymi ludźmi. Dzięki tej książce, można się tego nauczyć.

  1. Zjedz tę żabę. 21 metod podnoszenia wydajności w pracy i zwalczania skłonności do zwlekania, Brian Tracy

Brian Tracy jest legendą w dziedzinie rozwoju osobistego. Spośród wielu jego publikacji, ta ma zdecydowanie najmniej apetyczny tytuł. Nie zmienia to jednak faktu, że jej treść pomogła już milionom osób na całym świecie poradzić sobie z niezwykle powszechną dolegliwością, jaką jest: „gdyby mi się tak chciało, jak mi się nie chce”. Czym więc jest tytułowa żaba? Wywołane urocze zwierzątko to nic innego, jak nasze najbardziej czasochłonne, uciążliwe i nieprzyjemne do wykonania zadania. Filozofia „jedzenia żaby” sprowadza się zatem do tego, by zidentyfikować tę „żabę” w naszym życiu, a następnie zjeść ją w pierwszej kolejności.

W swojej książce Tracy uczy nie tylko, jak to zrobić, ale również pokazuje, w jaki sposób planować i organizować swój dzień, by efektywnie działać. Szkoli też, jak hierarchizować swoje zadania (zaczynając właśnie od „żaby”), działać od razu i osiągać cele szybciej i z większą skutecznością.

Tę książkę czyta się szybko i lekko z kilku powodów.

Przede wszystkim, publikacja skałada się z krótkich, ale treściwych rozdziałów. Ćwiczenia i poszczególne strategie są zorganizowane w spójną całość.

Najciekawszym i chyba najbardziej skutecznym zabiegiem jest mnogość zaproponowanych strategii działania – jak wskazuje tytuł, jest ich aż 21. Każdy z nas motywowany jest inaczej, w zależności od naszego charakteru czy stojącego przed nami zadania. To, co sprawdzi się w jednej sytuacji, może nie działać w innej. Brian Tracy daje nam więc arsenał sposobów, które pozwolą osiągnąć postawione sobie cele bez zbędnego ociągania się, jak to wielu z nas ma w zwyczaju.

Techniki proponowane przez autora publikacji są proste, efektywne i można je zastosować w każdym aspekcie życia – w końcu każdego dnia stajemy przed zadaniami zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Jak podołać im wszystkim efektywnie i bez zbędnej prokrastynacji? Właśnie tego dowiemy się z prezentowanego tu podręcznika, dlatego warto, by zagościł w naszej domowej biblioteczce.

  1. Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale, Kamila Rowińska

Paniom, które interesują się rozwojem osobistym, Kamili Rowińskiej przedstawiać nie trzeba. Kobieta niezależna jej autorstwa, poświęcona budowaniu niezależności finansowej przez przedstawicielki płci pięknej, wciąż króluje na listach bestsellerów. Znajomość z tą niezwykle charyzmatyczną i doświadczoną przez los trenerką biznesową warto jednak zacząć od jej pierwszej publikacji, jaką jest Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale.

Dla kogo jest ta książka? Dla tych, którzy chcą świadomie budować swoje życie; dla tych, którzy chcą „coś” w tym życiu zmienić, ale nie do końca wiedzą, jak tego dokonać. Kamila Rowińska nie karmi czytelników pustymi frazesami i wzniosłą ideologią. Wręcz przeciwnie, autorka dzieli się swoim doświadczeniem w sposób niesamowicie praktyczny – przy czytaniu książki, potrzebny będzie długopis, bo zawiera ona wiele ćwiczeń, z którymi trzeba się zmierzyć. Będzie to np. narysowanie swojego „koła życia”, co pozwoli z dystansem spojrzeć na jego kluczowe elementy. Za pomocą ćwiczeń coachingowych czytelnicy będą mogli określić istotne dla nich wartości, przyjrzeć się swoim przekonaniom i ograniczeniom, do jakich one prowadzą.

Publikacja pomoże też zaprojektować swoje życie, konfrontując się ze swoimi wymówkami, i nauczy, jak skutecznie wytyczać sobie cele.

W książce nie brak także opisu osobistych doświadczeń autorki, co dodaje tej pozycji autentyczności – śmierć bliskich, ciężka choroba, a nawet rozwód. Rowińska dzieli się prywatnymi historiami po to, by na ich przykładzie pokazać ćwiczenia, z których korzystała, aby „odkryć swoją życiową misję oraz wartości, odbudować wiarę i pewność siebie”, a także pozbyć się przekonań, które ją blokowały.

Jak mówi Anna Wawrzyniak, psycholog: „Książka ta, to udział w prawdziwej historii z trudnościami życia, przepleciona dojrzałą refleksją. To spektakularny pokaz siły i determinacji, która wyzwala przekucie trudności w cele i poszukiwanie odpowiedzi na to, czym jest szczęście. Jej wartością jest możliwość uczenia się, odkrywania i rozwijania siebie w pożądanym kierunku. Uczy ona tego, co moim zdaniem najistotniejsze – bycia autentycznie w kontakcie ze sobą, a to jest droga do budowania dojrzałych relacji z drugim człowiekiem”.

Kamila Rowińska napisała kompleksowy przewodnik świadomego życia. Dla kogo? Dla każdego, kto nie chce, by jego życiem kierował ślepy los, ale sam chce stanąć za sterami.

  1. Potęga podświadomości, Joseph Murphy

Ponad pół miliarda sprzedanych egzeplarzy i ugruntowana pozycja na liście rozwojowych bestsellerów sprawiają, że nie może zabraknąć tutaj tego dzieła. Joseph Murphy – doktor trzech nauk: religioznastwa, filozofii i prawa, nazywany był także „obywatelem świata ducha”. Był on zarówno prekursorem, jak i krzewicielem myślenia pozytywnego. W swoich badaniach skupiał się na wnętrzu człowieku, a więc umyśle i duchu.

Jego sztandarowa publikacja, o której tu mowa, dowodzi, że procesy psychiczne, które przebiegają poza naszą świadomości (a więc w tytułowej podświadomości), stanowią ważną część naszej osobowości i możemy nauczyć się wykorzystywać je w sposób celowy i zgodny z naszymi myślami. Stosuje się do tego odpowiednie techniki, które zostały wypracowane, następnie sprawdzone, a później opisane w tej książce. Według Josepha Murphy’ego każdy z nas ma w sobie niezwykły potencjał i klucz do niego. Trzeba tylko ten klucz znaleźć i zacząć go używać.

Potęga podświadomości to dzieło nieco kontrowersyjne – z jednej strony jest to poradnik, który pomaga ludziom uwierzyć w swoje marzenia i możliwość ich spełnienia. Pokazuje, jak używać swojej głowy w sposób przemyślany i robi to w sposób niewiarygodnie konkretny, co ułatwia zadanie. Z drugiej strony, pojawia się tu mistycyzm, którego brak w publikacjach ściśle naukowych. Uwzględniając jednak fakt, że Murphy bierze na wokandę temat duchowości, pewna doza mistycznego podejścia do sprawy jest wręcz oczywista.

Jeżeli nasze myśli kreują naszą rzeczywistość, jak twierdzi autor, to w jaki sposób możemy nimi sterować? Na to pytanie odpowiada na łamach swojej książki. Potęga podświadomości okazała się dla wielu ludzi źródłem wiedzy o samodoskonaleniu i pracy nad swoim umysłem. Kto więc powinien ją przeczytać? Właściwie jest to pozycja dla każdego, kto chciałby stać się lepszą, bardziej świadomą i optymistyczną wersją siebie.

  1. Fitness umysłu, Dagmara Skalska

„Ciało to za mało – trenuj umysł”, to hasło reklamowe tej książki o intrygująco brzmiącym tytule, kojarzącym się raczej z ruszaniem innymi kończynami niż głową. Tymczasem Dgmara Skalska napisała poradnik, którego celem nie jest zredukowanie zbędnych kilogramów, ale toskycznych myśli, relacji i emocji. Nie brak tu ćwiczeń w formie zadań, pytań czy testów. Skupiają się one jednak na umyśle, a nie na ciele.

Jak twierdzi autorka na stronie internetowej publikacji: „Wyświetlacz na wadze nigdy nie pokaże twojej prawdziwej wartości, a wyrzeźbione mięśnie nie dadzą ci siły, by osiągnąć trwałe szczęście. Chwyć życie we własne ręce. Zaprzyjaźnij się ze swoimi myślami i odkryj, że silny umysł jest najważniejszy, bez niego zdrowe ciało przypomina pusty pojemnik.

Siłownia nie wystarczy, żeby spalić złe emocje i pozbyć się natrętnych myśli. Płyta z ćwiczeniami fitness nie rozwiąże życiowych problemów i nie uwolni cię od kompleksów”. Do tego potrzebny jest trening umysłu. „Dzięki niemu nauczysz się zarządzać własną uwagą, zyskasz pozytywne nastawienie do życiowych trudności, zaczniesz skutecznie działać, zapanujesz nad myślami i emocjami, a przede wszystkim poczujesz psychiczny luz”.

Według podręcznika, wszystko zaczyna się w głowie, a upatrywanie szczęścia w otaczającym nas świecie prowadzi donikąd, skoro jego źródło leży raczej w naszym nastawieniu do życia. Dlatego tak istotne jest, aby trenować swój umysł. To, w jaki sposób myślimy, może prowadzić wzwyż, ale może też podcinać nam skrzydła. Nawyki myślowe wykształcamy codziennie – warto, aby były to takie, które nam służą. Podobnie jak trening ciała, trening umysłu również wymaga czasu i regularności, by przyniósł efekty. Kolorowe strony podręcznika Skalskiej i lekkość, z jaką został napisany, na pewno pomogą w osiągnięciu sukcesu.

Ta książka przyda się każdemu, kto chce nauczyć się tworzyć swoje szczęście, zamiast czekać, aż ono łaskawie zdecyduje się spaść z nieba.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
shares