Miłością nowoczesności stał się… cynizm

W dzisiejszych czasach nabieramy dystansu. Otaczamy się folią bąbelkową wysublimowanego czarnego humoru. Na pytanie „jak sobie radzić” odpowiadamy: CYNICZNIE.

Dystans, wyraz buntu czy asekuracja?

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego cynizm to postawa życiowa charakteryzująca się nieuznawaniem obowiązujących zasad etycznych i lekceważącym odnoszeniu się do ogólnie szanowanych pojęć, praw, osób. Ale z czego ta postawa wynika? Pierwsze skojarzenie – zyskaliśmy głos. Potrafimy pod przykryciem cynizmu opowiedzieć kawałek swojej historii, przedstawić swoje poglądy, pragnienia. Dzięki cynizmowi możemy utożsamić się z poglądami innych, poczuć się mniej samotni w walce z systemem, nadmiarem emocji czy chorobami cywilizacyjnymi. Ale czy cynizm nie staje się czasem jedną z nich?

Źródło

Wszystko ma swoje źródło, podobnie cynizm. Od zawsze istniał – to jest pewne. Niemniej jednak wzmożona moda na używanie go pojawiła się nigdzie indziej tylko w… Internecie! Oczywiście, to przecież nasz drugi dom, już nie osobna rzeczywistość, tylko wspołświat, nieodłączna część naszego życia. I to tam tworzą się trendy, które w przeciągu kilku minut potrafią rozprzestrzenić się na cały świat. Tak było właśnie z cynizmem. A wszystko to zapoczątkowały tak zwane memy.

Mamy memy!

Memy, czyli zabawne obrazki z krótką formą tekstu o prześmiewczym charakterze. Tak bardzo je uwielbiamy! Nic dziwnego, że Internety aż od nich kipią. I nic dziwnego, że cynizm wybił się właśnie za ich pomocą. Wystarczy kliknąć parę razy myszką i już wyskakuje nam obrazek przedstawiający lekarza i pacjenta oraz podpis typu:

„- doktorze boli mnie ręka jak ruszam

-to proszę nie ruszać”.

Wdzierając się w gąszcz memów można zostać porażonym nieograniczoną liczbą takich cynicznych mini-dzieł.

Street art

Cynizm to pewnego rodzaju sprzeciwienie się ogólnie panującym zasadom, dlatego właśnie z łatwością wdarł się w modę sztuki ulicznej. Cyniczne napisy i obrazki można znaleźć na murach, ławkach, chodnikach – dosłownie wszędzie! I jak bardzo lubimy tę zakazaną sztukę, jej zdjęcia oblegają Internet podobnie jak cyniczne memy i podobnie jak… cyniczne utwory.

Literatura

I tutaj cynizm nabiera powoli powagi nurtu. Autorzy zaczęli stosować go w swoich dziełach, a odbiorcom się to niezwykle podoba. W szczególności krótkie poetyckie formy oraz prozowe miniatury, które śmieszą i zarazem zachwycają umiejętnym użyciem cynizmu. Najchętniej po niego sięgają poeci współcześni, którzy dzięki temu wyciągają rękę do czytelnika, identyfikując się z problemami naszej codzienności. Bo przecież to jedna z zasad cynizmu, szydzimy z tego co nam dobrze znane, z tego, co nas bezpośrednio dotyczy, z niuansów współczesnego świata, naszych wspólnych potknięć, naszych wspólnych znaczeń i podobnych wyborów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares