Powrót do szkoły z książką

Wrzesień. Ostatnie promienie letniego słońca, dłuższe, zimniejsze wieczory. Zaczynamy sięgać częściej po koc i herbatę. Studenci szykują się do walki z poprawkami, a uczniowie wracają z wakacji na pierwsze w nowym roku szkolnym zajęcia. Starszym pokoleniom zdarza się spojrzeć wstecz z nostalgią: wspominają zapach świeżo zakupionych podręczników, a także mniej lub bardziej beztroskie lata spędzone na zabawie i zdobywaniu wiedzy w gronie rówieśników. Niezależnie do której z opisanych powyżej grup należysz – wrzesień najprawdopodobniej musi kojarzyć Ci się literacko.

Pomijając już same książki stricte naukowe, motyw szkoły jest stale obecny w literaturze, zarówno pięknej jak i użytkowej. Przekonać o tym fakcie możemy się chociażby zaglądając do obecnego kanonu lektur. Przykładów nie trzeba szukać daleko: „Syzyfowe Prace” Żeromskiego stanowią o edukacji w czasach zaborów, a „Ferdydurke” Gombrowicza mistrzowsko obnaża wszelkie niedociągnięcia oraz błędne schematy rozmaitych form nauczania. Przytoczone pozycje są dziełami polskich twórców, jednak aby prawidłowo je rozszyfrować niezbędny jest ogólny kontekst, którym zostały osadzone – epoka, daty, wydarzenia.

Nie umniejszając przytoczonym powyżej klasykom (chociaż Gombrowicz w swoim pisarstwie wcale klasyczny nie był), czasem mamy ochotę sięgnąć po coś lżejszego. Książki, które pokażą szkołę z perspektywy przygód i stwarzanej nowej szansy. Oto moje propozycje – wierzę, że wśród tych tytułów każdy odnajdzie coś dla siebie!

Mała Księżniczka

Pozycja poszukiwana niedawno przez naszą Bookniętą koleżankę 😊 Autorką powieści jest Frances Hodgson Burnett, a sama historia została także wielokrotnie zaadaptowana filmowo. Główna bohaterka to Sara Crewe, siedmiolatka wychowywana w Indiach, której ojciec był kapitanem i posiadaczem kopalni diamentów. Sara zostaje oddana do prestiżowej pensji dla dziewcząt w Londynie, gdzie ma zdobywać wiedzę niezbędną przyszłej dziedziczce fortuny. Mimo bycia dziewczynką o znacznie wyższej pozycji społecznej niż reszta koleżanek, Sara jest skromna i niezwykle życzliwa dla innych. Pewnego dnia jej los się odmienia – Crewe otrzymuje informację o śmierci ojca. Właścicielka pensji wykorzystuje ten fakt aby zrobić z Sary swoją służącą. Jak zmienia się stosunek szkolnych przyjaciółek do Sary, gdy ta traci pieniądze? Czy jedynie przysłowiowa szata zdobi człowieka i wyznacza jego wartość? Zapraszam do lektury Małej Księżniczki!

Stowarzyszenie Umarłych Poetów

Oscarowa produkcja, na podstawie której powstała książka napisana przez Nancy H. Kleinbaum. W filmie rolę nauczyciela Johna Keatinga zagrał wybitny (niestety nieżyjący już) Robin Williams. Akcja toczy się jesienią w roku 1959. Keating zostaje nowym nauczycielem w Akademii Weltona. Szkoła przekazuje swoim uczniom wartości pozornie szlachetne: Tradycję, Honor, Dyscyplinę i Doskonałość. Szybko dowiadujemy się jednak, że te cztery zasady zmuszają do porzucenia indywidualności, a sam system panujący w placówce uczy całkowitego podporządkowania hierarchii. Profesor stara się zmienić ten stan rzeczy inspirując swoich podopiecznych poezją, a także zachęcając do kreatywnego myślenia i spełniania własnych marzeń. Chłopcy zakładają „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” i próbują określić swoją prawdziwą tożsamość oraz odnaleźć własne miejsce w świecie. Ostatecznie wynika z tego pewna tragedia, która jednak najwyraźniej musiała się wydarzyć. Dlaczego? Bo każda rewolucja niesie za sobą ofiary – w tym przypadku także nie było inaczej. PS: Wzruszenie gwarantowane.

Harry Potter

Seria, której chyba wstyd nie znać. Magiczne otoczenie stworzone przez J.K. Rowling stało się ikoną gatunku fantasy, perłą w koronie. Zarówno książki jak i filmy są nadal aktualne i chętnie sięgają po nie coraz młodsze osoby. Harry Potter, główny bohater sagi dowiaduje się, że nie jest zwyczajnym nastolatkiem, a czarodziejem i to w dodatku szalenie znanym w społeczności magów. Powodem „sławy” jest blizna – bolesna pamiątka po nocy, której Ten Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać zabił rodziców Harrego. Chłopiec trafia do Hogwardu – Szkoła Magii i Czarodziejstwa staje się dla niego drugim domem. Przez przebieg całej historii jesteśmy świadkami dorastania Harrego, zawierania przez niego przyjaźni, odnajdywania się w świecie czarodziejów, aż w końcu walki ze złem, radzenia sobie z wszechobecną śmiercią (która co niektórych czarodziejów wręcz zjada na śniadanie). Finalnie Potter musi w końcu stanąć oko w oko z mordercą Voldemortem. Podczas lektury aż chce się wierzyć, że to dobro zawsze zwycięża!

Dla osób, które historię Harrego znają aż za dobrze, ale chętnie przeczytałyby coś podobnego (dobrej magii nigdy zbyt wiele!) polecam cykl Laura Leander. Z każdą przewróconą kartką coraz bardziej czuć wyraźną inspirację światem wykreowanym przez Rowling.

Które z powyższych książek znaliście już wcześniej? Może macie inne propozycje tytułów, których akcja dzieje się w szkolnej rzeczywistości? Czekam na wasze komentarze!

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares