BoJack Horseman – kolejna śmieszna bajka, czy wnikliwe studium psychologii?

BoJack Horseman to jedna z najbardziej popularnych komediowych animacji rysunkowych, którą można obejrzeć na platformie Netflix. Twórcą serialu jest Raphael Bob Waksberg, a premiera stworzonej przez niego produkcji miała miejsce w Stanach Zjednoczonych już w 2014 roku. Nie jest to więc najnowsza propozycja na wspomnianej wcześniej stronie, jednak ciągle powstają nowe sezony serialu. Na czym polega fenomen tej bajki dla dorosłych?

Koń najlepszym przyjacielem.

Cała akcja skupia się na głównym bohaterze i różnych osobach z jego najbliższego otoczenia. Tutaj pierwsze zaskoczenie – BoJack jest koniem. Jego najlepszy przyjaciel Todd jest zaś człowiekiem. Oboje jednak posiadają cechy i przymioty ludzkie. Reszta świata Hollywoo to także mieszanka ludzi oraz zwierząt. Sowa może pracować jako reżyser, a Pies założyć rodzinę z młodą pisarką. I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego.

Luksus i celebryci.

Wracając do BoJacka – jest on gwiazdą popularnego w latach 90 sitcomu „Rozbrykani”. Będąc twarzą telewizyjnej opery mydlanej dorobił się niemałych kokosów. Mieszka w luksusowej willi na wzgórzach, obraca się w gronie celebrytów. W czasach swojej świetności spał z wieloma kobietami i używał życia w każdym tego słowa znaczeniu. Teraz szuka sposobu, aby znów powrócić na szczyt. Brzmi jak wstęp do historii, która będzie kolejną stworzoną na podobieństwo „Family Guy’a”, „Rick and Morty’ego” czy „Simpsonów”  czyli śmiesznych bajek, które raczej nie posiadają żadnego wyraźnie jednoznacznego morału. Jednak wydźwięk opowieści, którą właśnie wam opisuję wcale nie jest czysto komediowy.

Bajka psychologiczna?

Zaskoczenie numer dwa – BoJack Horseman to jednocześnie dramat psychologiczny. Wyraźne naświetlone zostają problemy bohaterów, konsekwencje ich złych wyborów życiowych, mierzenie się z nałogami, depresją. Samą postać BoJacka można na początku serialu bardzo nie lubić za to jakie wartości sobą reprezentuje. Jednak po głębszej analizie jego doświadczeń życiowych zaczynamy rozumieć dlaczego kolokwialnie mówiąc: jest jaki jest. Samo oglądanie przygód postaci zwierzęcych (i nie tylko) wcale nie boli, a raczej rozśmiesza groteską i przypomina odbiorcy ważną sentencję – nie oceniaj książki po okładce. Każde zachowanie ma swoją ukrytą genezę, której na pierwszy rzut oka nie widać. Należy wspomnieć także o wyjątkowej dbałości autorów produkcji o każdy szczegół zarówno fabuły serialu jak i subtelnych dodatków takich jak np. ścieżka dźwiękowa. Najmniejszy element ma tutaj znaczenie, a gra słowem osiąga chwilami poziom mistrzowski (dlatego też polecam oglądać bajkę w oryginalnej wersji językowej).

Rysunki o sensie życia.

Podsumowując: BoJack Horseman to pozycja serialowa moim zdaniem absolutnie obowiązkowa dla wszystkich dorosłych. Nie należy zrażać się wolno płynącą akcją w pierwszym sezonie. Od czegoś bowiem trzeba zacząć. Czym dalej, tym więcej kart zostaje odkrytych. Ciężko nawet wychwycić moment, gdy rysunkowy żart przeradza się w poważną rozprawę o sensie życia. Jeszcze raz powtórzę – nie sugerujcie się formą i po prostu – zobaczcie. To treść, a nie forma ma powalać emocjonalnie na łopatki.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares