Najpiękniejszy świąteczny film, czyli “Charlie i fabryka czekolady”

charlie-i-fabryka-czekolady-film-swiateczny

Nie musimy ukrywać, że jednym z nieproszonych gości przy świątecznym stole jest telewizor. Czasem jest wręcz jednym z członków rodziny, kiedy zagłusza rozmowy i wdziera się współtworząc atmosferę. Lecz dopóki zadbamy o wartościowy przekaz, dopóty ta atmosfera będzie odpowiednia, a może i skłoni nas do debaty w rodzinnym gronie?

Moim zdaniem najpiękniejszym, a raczej najcenniejszym ze świątecznych dzieł kinowych jest z pewnością film “Charlie i fabryka czekolady” z mistrzowską grą aktorską Johnego Deepa w roli głównej.

KTO NIE KOCHA CZEKOLADY?

Po pierwsze – motyw czekolady. Bo któż z nas jej nie kocha? Fabryka czekolady Willy’ego Wonki to najpyszniejsza kraina magii, o odwiedzeniu której marzą dzieci. Gdy pojawia się taka okazja, zaszczyt dotyka piątkę dzieciaków z różnych środowisk. Ta piątka to pomieszanie z poplątaniem, żywe błędy wychowawcze swoich rodziców.

charlie-i-fabryka-czekolady-film-swiateczny

ROZPIESZCZONE DZIECI

Rozpieszczyć – co to tak dokładnie oznacza i czy zawsze to słowo ma negatywny wydźwięk? Nie. Każde z dzieci podróżujących po fabryce jest na swój sposób rozpieszczone. Tylko widać wyraźne różnice w sposobie rozpieszczenia. Chłopiec, który topi się w swojej rozpuście. Objedzony i karmiony jedzeniem, pomijając spożywanie prawdziwych wartości. Dziewczynka utrzymana w przeświadczeniu swojej wyższości, dziecko, które musi być pierwsze. Kolejno, dziewczynka dostająca od swojego ojca wszystko i roszczeniowo wymagająca coraz więcej. Chłopiec pozbawiony dziecięcej wiary, szyderczy i praktyczny, władczy i zaślepiony technologią. I w końcu chłopiec rozpieszczony należycie, pozbawiony dóbr doczesnych, żyjący w materialnej biedzie, a wartościowym bogactwie. W bogactwie miłości swoich bliskich, szacunku do ludzi i rzeczy, z którego wynika jego mądrość.

MORAŁY DLA DZIECI I DOROSŁYCH

W trakcie podróży po fabryce dzieci rozpieszczone nienależycie ujawniając wynikające z tego procesu cechy charakteru “odpadają” z zabawy. Każde z tej czwórki nie potrafi przezwyciężyć pragnienia dotknięcia zakazanego, wskazując na zakrzywioną aksjologie moralną każdego z nich, jak również ich opiekunów. Kierują się chęcią wygranej, rywalizacją, egoistycznymi pragnieniami bycia lepszymi od innych. A tytułowy Charlie? Kieruje się ciekawością, podziwia dzieło życia Willy’ego Wonki dając mu to czego pragnie – najmniej zepsute dziecko. Morał dla dzieci z filmu o czekoladzie jest nade wszystkim taki, że w życiu nie chodzi o to żeby zjeść czekolade, ale żeby umieć wyrazić za nią wdzięczność. A dla rodziców taki, że wychowywanie dzieci to nie tylko obsypywanie ich wszystkim czego zapragną. Bo jak mogą znać później czegoś wartość skoro wszystko będą miały podane na tacy? To nie wmawianie im, że są najlepsze i muszą takie być, to nie wymaganie, a dawanie. Dawanie miłości, wiary, przestrzeni na bycie dzieckiem, na magię, której tylko te małe istoty mogą zasmakować. Dzieciom nie trzeba kilogramów czekolady, a miłości, przytulenia, pewnej dozy rygoru, ale i pochwały za drobne osiągnięcia. Potrzeba rodziny. O tym świadczy też historia właściciela fabryki tocząca się przez cały film torem pobocznym, a stanowiąca jeden z głównych morałów filmu.

charlie-i-fabryka-czekolady-film-swiateczny

CHARLIE DOSTAŁ FABRYKĘ, A WILLY WONKA – RODZINĘ

Tak kończy się ta cudowna opowieść. Właściciel fabryki mimo swojej mądrości i wiary w magię, nie wierzył w milość. Dopóki mały chłopiec nie wskazał mu tej najważniejszej wartości. Film ten poza cudownym, świątecznym, magicznym klimatem, wspaniałymi kreacjami postaci i fenomenalnymi zdjęciami to moralna uczta dla całej rodziny. Dlatego jak już telewizor jest częścią naszych świątecznych obrzędów wybierzmy mądrze i oglądnijmy coś wartościowego. Na przykład opisany przeze mnie film, który można oglądać dwa, a nawet dziesięć razy. To był mój szósty, a może ósmy? W każdym razie – serdecznie polecam i życzę wszystkim cudownych chwil w gronie najbliższych.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares