“Coaching. Złote zasady” – Maciej Bennewicz

W dzisiejszych czasach często słyszymy słowo „coaching”. Z moich obserwacji wynika, że większość osób, do coachingu jest jakoś tak wstępnie zrażona, tak „z zasady” i „na wszelki wypadek”, a tylko znikoma grupa wie, a raczej – chce widzieć „z czym coaching się je”.

Kim jest autor?

Coaching. Złote zasady Macieja Bennewicza z Wydawnicta Onepress w niezwykle interesujący sposób przedstawia ideę takiej pracy z tymi, którzy chcą świadomie poddać się treningowi. Nie może być inaczej: autor od ponad 10 lat zajmuje się coachingiem, od ponad 25 psychoterapią, prowadzi szkolenia dotyczące m.in. rozwoju osobistego. Jest coachem, trenerem, pisarzem i artystą. Tworzy bloga. Napisał wiele książek, nie tylko poradników psychologicznych, m.in. o rozwoju osobistym. Jest autorem powieści dla dorosłych oraz książeczek dla dzieci, w których znajdują się również jego ilustracje.

Dla kogo książka?

Czytając Coaching. Złote zasady, zastanawiałam się, dla kogo tak naprawdę jest ten poradnik – informator. Książkę czyta się szybko, jest bardzo wygodna i edytorsko ciekawa. Poza tym zawiera coś, co cenię, jeśli chodzi o literaturę tego typu: sporo miejsca na własne notatki, przemyślenia, postanowienia. W dwunastu rozdziałach znajdziecie przedstawiony w sposób klarowny i jednocześnie solidny mnóstwo informacji o coachingu. Maciej Bennewicz zaczyna od początku, czyli od historii tej dyscypliny i jej terminologii. W kolejnych rozdziałach zapoznaje z otoczką coachingu, gdyż nie istnieje on w sposób odizolowany od innych form wspierania rozwoju. Jednak autor wyraźnie zaznacza moment, w którym coaching różni się od mentoringu, czy od różnych terapii. Wyjściowym punktem rozważań i osią konstrukcji całej książki jest… sport. Czyli trening. Coaching właśnie na tym się opiera, narodził się przecież w sporcie, jest zmianą, z konkretnie ustalonym celem podróży, osadzonym w realiach i dbającym o ekologiczność.

Autor: pieceofroses

Trening, trening, trening

„Bez treningu nie ma rezultatów. Trening jest częścią ludzkiego życia”. Trening ten jednak musi być świadomy i prowadzić do zmiany na lepsze: konieczne jest dostrzeżenie związku między myślą a czynem. Autor podkreśla, że zmiana („praca nad sobą”, „na lepsze”)  jest oparta na rozwoju myślenia, które zmienia nawyki myślowe, co z kolei prowadzi do podjęcia nowych sposobów działania. Poradnik Macieja Bennewicza nie jest suchy, nudny i lakoniczny. Choć zawiera wiele teorii, to każdy czytelnik bez trudu wyczyta treści istotne. Gdyby spojrzeć na Coaching. Złote zasady tylko jako podręcznik dla profesjonalnych coachów, znajdzie się tu wiele stron o rodzajach coachingu (jest ich bardzo dużo), o samym procesie, o tym, co gwarantuje skuteczność pracy, jej modele oraz na jakim schemacie ta dyscyplina się opiera. Są tu przykładowe zadania i ćwiczenia (dlatego plus za miejsce do pisania).

Autor: pieceofroses

Konkret

Bardzo podoba mi się część książki poświęcona temu, czym coaching nie jest. To tu odróżnicie pseudotrenerów rozwoju osobistego od profesjonalistów. Poznacie techniki manipulacji i zaczniecie zwracać uwagę na oferty, jakie Wam będą próbowali wcisnąć. Mnie szczególnie przypadł do gustu fragment o funkcjonowaniu piramidy i jej trikach oraz o powielaniu modelu prezentowanego przez guru, który jako jedyny zna „cudowną metodę”. Coaching. Złote zasady Macieja Bennewicza to żaden korporacyjny bełkot, jak to się czasem zdarza w przypadku takich publikacji. Żadnego lania wody, żadnego rozwlekania i pustosłowia.

Dla kogo zatem jest jeszcze ta książka? Dla coachów na pewno (chociażby dzięki rozdziałowi „Jak wybrać coacha?”). Oraz dla każdego, kto lubi nad sobą pracować, kto lubi wyzwania i jest kreatywny. Każdy rozdział zaczyna się swoistym aforyzmem, myślą przewodnią. Odnajdą się tu zatem i miłośnicy cytatów.

To moja pierwsza książka tego autora, ale jestem zaciekawiona pozostałymi. Sięgnę po nie na pewno, a do Coachingu, będę wracać.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares