Czytanie zmniejsza poziom stresu

Jest takie stare powiedzenie, że miłośnicy książek nigdy nie chodzą spać sami… to nie jest jednak jedyny powód, by sięgnąć przed spaniem po literaturę.

Zdaniem psychologów czytanie przed zaśnięciem pomaga w skuteczniejszym zrelaksowaniu się. Skąd takie wnioski?

Dr David Lewis z Uniwersytetu w Sussex twierdzi, że zmuszenie umysłu do koncentracji na treści książki, skutkuje obniżeniem napięcia wszystkich mięśni, włączając w to również serce. Na potwierdzenie tej tezy przeprowadzono badanie: wszyscy ochotnicy wzięli udział w serii aktywności, mających na celu zwiększyć ich tętno oraz poziom stresu. Sprawdzono następnie, w jaki sposób najskuteczniej poziom takiego dyskomfortu zwalczyć. Wyniki były zaskakujące.

Granie w gry wideo obniżyło tętno ochotników o 21%, zwykły spacer o 42%, wypicie herbaty o 54%, a słuchanie muzyki o 61%.

Czytanie książki okazało się jednak najskuteczniejsze, a efekty były nadzwyczaj zadowalające – wystarczyło zaledwie 6 minut w ciszy z książką, by mięśnie się zrelaksowały, a poziom stresu zmalał do poziomu niższego, niżeli był jeszcze przed rozpoczęciem testów!

Dr Lewis, który przewodził testom stwierdził:

„Oddanie się literaturze to najskuteczniejsza forma relaksu. To bardzo ważna informacja, zważywszy na czasy w których żyjemy, w których każdy potrzebuje swoistej ucieczki od rzeczywistości.”

„Nie ma najmniejszego znaczenia jaką książkę wybierzesz. Angażując się w lekturę, jesteś w stanie zapomnieć o zmartwieniach i stresach życia codziennego. Książka to nie tylko odwracacz uwagi, to forma zaangażowania wyobraźni – litery na papierze stymulują kreatywność.”

1.00 avg. rating (58% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares