Doskonały poradnik dla dzieci, choć nie tylko!

Tytuł: „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”

Autor: Urszula Młodnicka-Kornaś, Agnieszka Magdalena Waligóra

Gatunek: Poradnik

Wydawnictwo: Sensus

Liczba stron: 136

Okładka: Twarda

Cena rynkowa/okładkowa: 34,90 zł

Ocena: 9/10

Rzadko czytam współczesną literaturę dla dzieci. Zdecydowanie częściej sięgam po książki, które czytałam w dzieciństwie lub, które poniekąd stanowią klasykę tego gatunku. Ale „Jesteś ważny, Pinku!” to pozycja, dla której z radością zrobiłam wyjątek.

Książeczka dla dzieci nie jest długa, a poza tym raczej nie nazwałabym jej powieścią dziecięcą, tylko poradnikiem. W środku znajdują się luźne, krótkie dialogi między Pinkiem a jego domyślną opiekunką (choć płeć nie jest tu wyraźnie zaznaczona ani istotna) oraz zadania. Dlaczego określiłam osobę sprawującą opiekę nad Pinkiem mianem „domyślnej”? Ponieważ nie jest wprost powiedziane, że ta osoba opiekuje się głównym bohaterem książeczki.

Jednak można to wywnioskować z prowadzonych między nimi rozmów. Podoba mi się ta domyślność, która budzi w nas świadomość, że każdy z nas może przeprowadzać takie mądre rozmowy z dziećmi w naszym otoczeniu.

Podoba mi się też, że Pink nie zwraca się do tej osoby „mamo” lub „tato”, bo to nie dyskwalifikuje macoch/ojczymów/babć/dziadków ani nikogo innego w byciu dobrym opiekunem. I o to również mi chodziło, kiedy wyżej napisałam, że nie jest podana płeć postaci prowadzącej dialog z potworkiem (bo tym właśnie jest Pink). Brak podania płci człowieka (lub innego potwora), który rozmawia z Pinkiem, sprawia, że każdy może lepiej wczuć się w tę rolę. Dialogi są krótkie, napisane jak scenki, które mają poruszać ważne kwestie z życia dzieci i wiele uświadamiać im oraz ich rodzicom i opiekunom.

Dialogi są proste, ale nie są banalne. Autorki napisały je w sposób zrozumiały dla dzieci, nienużący dla dorosłych. Pink jest dzieckiem, który opowiada o swoich różnych doświadczeniach, przemyśleniach i lękach.

Jednak rozmowy między nim a osobą, która się nim opiekuje, czyta się łatwo i szybko. Od razu też rozumie się ich przekaz, dzięki czemu dzieci mogą zgłębiać ten poradnik samodzielnie. Treść nie jest jednak płytka ani oklepana, kolokwialnie mówiąc. Poradnik zawiera w sobie podprogowy przekaz jak rozmawiać z dzieckiem (a dziecku jak wyjaśniać problemy starszym), jak mu tłumaczyć, mówić tak, by nas zrozumiało. A jednocześnie książka posiada wyrażone wprost wyjaśnienia wielu emocji i piękne, proste, psychologiczne rady. Interesuję się psychologią, ale moim zdaniem w wielu przypadkach były one bardzo odkrywcze.

Po każdym dialogu pojawiają się związane z nim zadania, które mają ćwiczyć poczucie własnej wartości oraz wykształcić lepsze zrozumienie i utrwalenie nowych prawd (lub odkrytych dawno, ale przypomnianych).

Zadania dla dzieci są głównie manualne, ale oprócz rysowania, polegają też na pisaniu i mówieniu. Dzieci w wieku szkolnym spokojnie zrobią je same, młodsze mogą wymagać pomocy opiekunów, ale te zadania są tak łatwe, estetyczne, dające do myślenia i przyjemne, że sama robiłam je z radością. Myślę, że nie tylko najmłodszym mogą dużo dać. Starsi nie tylko dokonają nowych odkryć lub przypomną sobie wartościowe informacje z zakresu psychologii, ale przede wszystkim będą mogli zrobić coś kreatywnego.

Choć treści zawarte w książeczce są proste i zrozumiałe, to z pewnością nie są nudne lub nierozwijające. Przeciwnie, jeśli choć połowa obecnej literatury dla dzieci jest tak rozwijająca jak „Jesteś ważny, Pinku!”, to chyba zacznę po nią sięgać.

Nada się dla każdego, niezależnie do płci, wieku, tego czy mamy lub nie mamy dzieci. Pomoże nam komunikować się z najmłodszymi, odkryć prawdę o sobie, rozwinąć się kreatywnie, spędzić miło czas. A może i nawet kilka razy rozczulić się nad dziecięcą naiwnością. Jednak nie taką w złym sensie lub znaczeniu, przeciwnie. Nad taką, jaką sami nadal powinnyśmy w sobie pielęgnować i o jaką dbać. Książka uwrażliwia na potrzeby dzieci, ale również na nas samych, nasze potrzeby, podejście, samoakceptację. Wyjaśnia wiele spraw, o których zapominamy jako dorośli i, które trzeba nam przypomnieć, by żyło nam się lepiej i milej.

Dodatkowo całość ma piękne, pastelowe, niemalże minimalistyczne ilustracje, które dodają jej uroku. Tak samo zresztą jak czcionka, szata graficzna zadań i okładka. Dosłownie wszystko, co wizualne w tym poradniku, stoi na najwyższym poziomie. Na pewno docenią to nie tylko dzieci, ale także dorośli.

Treściowo książka wcale nie odbiega od poziomu estetyki. Choć zabrakło mi kilku wyrażonych wprost psychologicznych wskazówek dla opiekunów (i tylko dlatego nie dałam książce najwyższej noty), wiem, że dzieci mogłyby ich nie zrozumieć. A, przecież autorki skierowały swoją książkę głównie do nich. Zachwyca mnie estetyka, przekaz (ale też jego forma), język, zadania, wiedza, którą możemy wyciągnąć z całości. Polecam ten poradnik naprawdę każdemu, bo wiem, że da nam ogrom dobra!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares