Dziwne sposoby na naukę

Zbliżające się matury i coraz szybciej biegnąca do nas sesja, zmuszają do weryfikacji skuteczności naszych sposobów na naukę. Bo, choć niemal wszyscy jakieś mamy, często nie są one tak wydajne, jakbyśmy tego chcieli.

Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami trzema sposobami na naukę, które choć mogą wydawać się dziwne, są zaskakująco skuteczne.

Sama testowałam wszystkie i za każdym razem, choć jeden z nich okazywał się być pomocny. Nie gwarantuję, że pomogą wszystkie na raz, że zawsze będzie pomagał ten sam ani nawet, że którykolwiek pomoże akurat Wam. Ale zawsze warto próbować, bo może okazać się, że te metody (nawet w zmodyfikowanej formie) staną się dla Was ratunkiem, gdy wszystko inne zawiedzie. Poza tym, dobrze czasem urozmaicić sobie naukę. Choćby najbardziej absurdalnym sposobem!

Bardzo wielu ludzi nie lubi uczyć się w samotności. Nie czują się zmotywowani, kiedy myślą, że tylko oni muszą zająć się nauką. Co ciekawe, wielu również nie lubi uczyć się z kimś, bo to kończy się rozproszeniem i brakiem nauki.

Wtedy na pomoc przychodzą filmiki Study with me. Po wpisaniu tego hasła na YouTubie odkryjecie ogrom filmów, polskich oraz zagranicznych, na których zobaczycie osobę uczącą się w czasie rzeczywistym. Oczywiście, będą to różne osoby, w zależności od filmu, ale schemat jest ten sam. Jedna postać w określonym czasie uczy się na wideo. A Wy robicie to samo, z filmikiem gdzieś w tle. Niektórym wideo towarzyszy muzyka klasyczna, innym dźwięki deszczu. Znajdziecie też takie z całkowitą ciszą. W tym przypadku liczy się tylko obraz. Oglądając kogoś w trakcie nauki, zyskacie motywację i nie będziecie czuć się sami.

Takie filmy są zazwyczaj niezwykle minimalistyczne i niemal nic się na nich dzieje, więc nie będziecie się rozpraszać. Dzięki temu spokojnie przyswoicie materiał.

W wielu przewidziane są także krótkie przerwy, więc nie musicie się obawiać, że za bardzo się zmęczycie. Zresztą, nie trzeba od razu wybierać półtoragodzinnych wideo. Czasem wystarczą te półgodzinne. Ale jeśli nie czujecie potrzeby nauki z kimś, choć jednocześnie bez kogoś, nie ma sprawy. A może tęsknicie po prostu za rozmowami w tle, dźwiękami kawiarni lub innych miejsc, gdzie zwykliście się uczyć? Tu też z pomocą przychodzi YouTube.

Dla osób, które nie lubią ciszy podczas nauki, istnieją kilkugodzinne nagrania dźwięków deszczu, kawiarni lub po prostu szumów niewyraźnych rozmów. Nie są rozpraszające, a mogą się okazać wręcz pomocne.

Szczególnie przydadzą się osobom, o których wspomniałam wyżej, ale inni też mogą odkryć, że takie dźwięki stymulują ich mózg do nauki. Poza tym, rozmowy czy kawiarnia, dadzą wrażenie obecności innych, co także może być motywujące. Nie jest to może typowy sposób na naukę, jakiego można by się spodziewać, ale jestem pewna, że znajdzie swoich amatorów. A nawet jeśli to nie stanie się Waszą ulubioną metodą, to chociaż odkryjecie coś ciekawego. Albo będziecie korzystać z tego w trakcie, na przykład sprzątania!

Jeśli szukacie sposobu na naukę czegoś na pamięć – nie ma problemu, już pomagam. Jak się okazuje, nasz mózg zapamiętuje nietypowe dla danej sytuacji zachowania. Warto to wykorzystać i…

… zrobić coś dziwnego w trakcie nauki zagadnienia, z którym macie problem. Możecie klasnąć w dłonie, mówiąc trudną do zapamiętania regułkę lub zrobić obrót, powtarzając skomplikowane słowo w obcym języku. Cokolwiek, co sprawi, że skojarzycie z ową rzadko robioną czynnością, rzecz do zapamiętania. Kiedy już będziecie musieli sobie ją przypomnieć, wystarczy wspomnieć, że wtedy klasnęliście. I gotowe, to samo już powinno przyjść na myśl!

Tak jak napisałam wyżej, nie ma stuprocentowej szansy, że to zadziała zawsze i w każdym przypadku. Nic jednak nie szkodzi spróbować. Może moje sposoby okażą się pomocne, a może odkryjecie własne.

W obydwu przypadkach będzieie wygrani, bo spróbujecie czegoś nowego, pouczycie, zdobędziecie wiedzę i odkryjecie nowe metody. Ale przede wszystkim, bo macie w sobie chęć do ulepszenia czegoś w Waszym życiu i do rozwoju. A to ważne w procesie nauczania. Nie martwcie się też, jeśli te i inne metody nie są dla Was skuteczne. Odkryjecie kiedyś swój własny skuteczny, choć może również dziwny, sposób. Po prostu dajcie sobie czas!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares