“Holistyczne ścieżki zdrowia. BĄDŹ” – Orina Krajewska

holistyczne-sciezki-zdrowia-nowotwór-rak-leczenie- okladka-recenzja

Co roku w Polsce niemal 150 000 osób słyszy tę druzgocącą, trzyliterową diagnozę: R A K. Mnóstwo myśli przebiega wtedy przez głowę, strach potrafi obezwładnić i przytłoczyć. Po pierwszym szoku przychodzi czas decyzji – jakie leczenie wybrać?

Jedni krzyczą, że chemioterapia to jedyna słuszna na dziś opcja, inni stoją murem za medycyną alternatywną, udowadniając, że chemia niszczy nie tylko komórki rakowe, ale i cały organizm.

Jak jest naprawdę?

Orina Krajewska postanowiła odpowiedzieć na to pytanie. Miała motywację – na raka zachorowała jej mama, znana aktorka Małgosia Braunek. Niestety, nowotwór aktorki był wyjątkowo złośliwy i nie zdążyła skorzystać z obiecującego leczenia w niemieckiej klinice o holistycznym podejściu, na które bliscy zebrali fundusze. Zdążyła jednak przeżyć nie obiecane przez lekarzy 3 miesiące a cały rok, podczas którego dzieliła się z innymi nadzieją, wiarą, jogą śmiechu, dobrocią i światłem.

Pieniądze zebrane na leczenie Małgosi wcale jednak nie zmarnowały się. Stały się one start-upem dla Fundacji Małgosi Braunek “BĄDŹ”.

Podczas choroby Małgosi, zarówno ona, jak i jej rodziny, również zadawali sobie pytania o sposoby leczenia. Alternatywne? Konwencjonalne? A może… holistyczne.

Orina Krajewska wie, że takich osób, jak ich rodzina, jest w Polsce mnóstwo. Postanowiła więc odpowiedzieć na to pytania, ale… nie sama.

I tak powstała ta książka.

Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź to zbiór rozmów, które Orina Krajewska przeprowadziła z wybitnymi specjalistami reprezentującymi różne dziedziny związane ze zdrowiem człowieka, nie tylko te traktujące na tematy onkologiczne.

To sprawia, że po książkę może sięgnąć każdy, komu temat zdrowego podejścia do życia jest bliski, albo chciałby, by stał się taki.
Nie jestem osobą chorą na raka, nigdy też nie musiałam mierzyć się z tą chorobą w najbliższej rodzinie a jednak serię wywiadów w książce przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, fascynacją wręcz i zapewne przeczytam jeszcze raz – tym razem z linijką i zakreślaczem. Mnóstwo tu inspirujących treści, mądrych zaleceń i wskazówek, które już dziś warto wprowadzić w życie!

holistyczne-sciezki-zdrowia-nowotwór-rak-leczenie-recenzja

Holistyczne, czyli jakie?

Podczas gdy pacjencji zastanawiają się, jakie leczenie wybrać, czując się pozostawieni w tej kwestii samym sobie, rozmówcy Oriny Krajewskiej odpowiadają.

“Idealna ścieżka zapobiegania, jak i leczenia to medycyna integralna – spojrzenie na pacjenta w sposób holistyczny, uwzględniający indywidualne potrzeby chorego i jego preferencje, z poszanowaniem jedności ciała i ducha.”

I właśnie o tym jest ta książka. O indywidualnym podejściu do człowieka, o skupieniu się na nim, jako na całości a nie tylko na jednej jego części, którą leczy się na podstawie ogólnego schematu.

Jak podkreślają specjaliści w rozmowach z autorką książki, nie można odłączyć jednej części ciała od reszty człowieka. To nigdy nie ręka, głowa czy serce chorują, ale to zawsze choruje cały człowiek. Nawet coś tak prozaicznego jak ból głowy nie bierze się po prostu z głowy. Często jest to stres, napięcie mięśni karku czy reakcja na inne zachodzące w organizmie procesy.

Holistyczne ścieżki zdrowia oferują spojrzenie na ludzi z szerszej perspektywy, obejmującej jego ciało i ducha. I to dlatego Orina Krajewska nie rozmawia tylko z onkologami, albo tylko z psychologami, ale ze specjalistami wielu dziedzin.

Kogo spotkacie w książce?

Holistyczne ścieżki zdrowia to rozmowy z 11 specjalistami. Pozwólcie, że wam ich przedstawię.

Elżbieta Dudzińska – lek. med., która uczyła się zarówno w Polsce, jak i w USA, gdzie zdobyła dyplom w zakresie medycyny integralnej. Od lat zajmuje się edukacją w obszarze prewencji chorób i zdrowia. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu możliwości umysłu, stresu i technik jego redukcji, zdrowia, stylu życia, diety i snu.
Kornelia Westergaard – makrobiotyczka i propagatorka zdrowego stylu odżywiania. Jest właścicielką cateringu makrobiotycznego Macro Bios Bar oraz pensjonatu na Mazurach o nazwie Gościniec Bocianowo. Prowadzi też kanał na YouTube, gdzie uczy, jak przygotować smaczne i zdrowe posiłki.
Hiroaki Tanaka – nieżyjący już profesor japoński. Był twórcą slow joggingu, treningu sportowego o niskiej aktywności niko niko (“z uśmiechem”) a jego specjalnością była fizjologia sportu z naciskiem na leczenie chorób cywilizacyjnych, między innymi otyłości i miażdżycy.
Preeti Agrawal – jest onkologiem integracyjnym a także specjalistą drugiego stopnia z ginekologii i położnictwa. Dr Preeti Agrawal jest również prezesem Fundacji Kobieta i Natura oraz założycielką pierwszego w Polsce ośrodka leczenia integracyjnego Integrative Medical Center.
Wojciech Eichelberger – pscyholog, autor wielu bestsellerowych książek z pogranicza psychologii, antropologii i duchowości. Wśród wielu jego osiągnięć na uwagę zasługuje to, że jest współzałożycielem Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, pierwszej w Polsce placówki psychoterapii, treningu i szkolenia. W książce przeprowadzono z nim aż dwie rozmowy – każda zasługuje na osobny podziw!
Levana Marshall – psycholog, urodzona w Tel Awiwie w czasie Holocaustu. W Londynie prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną i jest członkiem Zakonu Miłości – praktyki systemów przekonań i wierzeń. Swego czasu zarządzała również szpitalem psychiatrycznym przy Charing Cross Hospital w Londynie.
Anna Borzekowska – Certfikowany cancer coach, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku psychoonkologia na SWPS w Warszawie. Prowadzi warsztaty, grupy wsparcia dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Założyła również Instytut Redukcji Stresu i Rozwoju Osobistego Harmony a takż jest prezesem Fundacji Onkologicznej Nieoczekiwana Podróż.

holistyczne-ścieżki-zdrowia-zawartość-książki-orina-krajewska-booknieci-recenzja

Jan Lubiński – prof. dr hab., należy do najwybitniejszych genetyków onkologii na świecie. Jest autorem ponad siedmiuset artykułów na temat badań klinicznych i genetyki molekularnej nowotworów oraz stworzył i koordynował kilka projektów UE. Lista jego osiągnięć i stanowisk w świecie onkologii jest długa, i imponująca.
Li Jie – profesor, którego specjalnością i ogromną pasją jest klasyczna medycyna chińska. Jest autorem wielu artykułów naukowych z zakresu tradycyjnej medycyny chińskiej, fizjologii stresu oraz programowanej śmierci komórek. Jest twórcą instytutu naukowo-badawczego i szkoły tradycyjnej medycyny chińskiej w Holandii, gdzie uczy i praktykuje.
Franciszek Ruciński –  z wykształcenia jest prawnikiem. Zajmuje się zielarstwem oraz propagowaniem ziołolecznictwa. Prowadzi w Łodzi popularną Zielarnię Franciszkańską oraz dzieli się swoją wiedzą, prowadząc wykłady w Studium Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu.
Andrzej Krajewski – wraz z żoną Małgorzatą Braunek praktykował buddyzm już od 1980 roku, zdobywając przekaz nauczycielski a później przekaz inka i tytuł roshiego. Założył Polską Wspólnotę Pokoju (filię Zen Peacemaker Order) i prowadzi Sangha Kanzeon organizującą praktyki medytacji i tygodnie odosobnienia.

Ucz się i BĄDŹ zdrów

Jak można z łatwością zauważyć, jest się czego i od kogo uczyć z rozmów Oriny Krajewskiej. Holistyczne ścieżki zdrowia to prawdziwy przewodnik o zdrowiu, który czyta się naprawdę lekko a wiedza, którą autorka dla nas zebrała, wystarczy na całe życie – holistycznie zdrowe życie, miejmy nadzieję.

Czy warto?

Warto. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem przez długie lata a w chwili choroby nie krążyć po omacku jak we mgle – warto zaopatrzyć się w tę książkę i już dziś zacząć korzystać z mądrości specjalistów, którzy dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami publikacji.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares