Idealny kalendarz na 2021 rok

Tytuł: Create Yourself 2021 by Mateusz Grzesiak
Autor: Mateusz Grzesiak
Gatunek: Kalendarz
Wydawnictwo: onepress
Okładka: Twarda
Cena rynkowa/okładkowa: 49,00 zł
Ocena: 9/10

Rok 2020 z pewnością dla nikogo nie był łatwy i pokazał wszystkim jak trudno jest cokolwiek zaplanować. Niestety, póki co, 2021 niekoniecznie zapowiada się lepiej. Dlatego przyda nam się kalendarz Mateusza Grzesiaka „Create Yourself”.

Używam różnych form planerów już od kilku lat, jednak ten kalendarz zdecydowanie jest wyjątkowy. Oprócz estetycznej minimalistycznej oprawy graficznej, oferuje jeszcze świetne logistycznie rozmieszczenie.

Kalendarz nie jest zbyt kolorowy, a właściwie to w ogóle nie jest. Jedyne barwy, które się w nim pojawiają to biel i czerń. To jednak w zupełności wystarczy. Minimalistyczne grafiki są przyjemne dla oka, a rozkład kalendarza jest niezwykle praktyczny. Co najlepsze: nie braknie tu miejsca także na własne zapiski, notatki i realizację zadań od autora.  Zacznijmy jednak od początku.

A tam czeka na nas wstęp wyjaśniający czym właściwie jest ten kalendarz i co w nim znajdziemy, oraz instrukcja, jak z niego korzystać. Każdy miesiąc to inny obszar naszego życia, którym będziemy się zajmować każdego dnia.

Na początku nowego miesiąca mamy podany oraz opisany jego temat, a pod spodem miejsce na nasze wnioski. Następnie możemy skorzystać z grafiki, będącej planem miesięcznym, a z boku znajdziemy trochę miejsca na uwagi. Później możemy wypisać dziesięć naszych celów na dany miesiąc i dziesięć sposobów, by je osiągnąć. Oczywiście mogą, ale nie muszą, być to cele w danej dziedzinie. Tuż obok dostajemy „to-do list” z rubryką na datę i odznaczenie wykonanego zadania.

Przed każdym tygodniem możemy uzupełnić w specjalnej tabeli cele, jakie chcemy w nim osiągnąć danego dnia oraz odznaczyć czy nam się to udało. Dostajemy również osobną stronę na każdy dzień.

Mamy na niej rozpiskę godzinową, gdzie wpisujemy co musimy zrobić, oraz miejsce na trzy najważniejsze lekcje danego dnia. Obok znajdują się ćwiczenia, dzięki którym możemy codziennie się rozwijać,, oraz teoria, z którą możemy się zapoznać. Wyjątkiem są weekendy, kiedy na jednej stronie widnieje jednocześnie sobota i niedziela, a zamiast teorii i ćwiczeń, otrzymujemy mądry cytat. W przypadku weekendów, nie ma także lekcji z tego dnia ani rozpisek godzinowych. Sami decydujemy, co chcemy napisać w wyznaczonym miejscu. Na końcu kalendarza za to znajdziemy miejsce na notatki.

Myślę, że dzięki instrukcji do kalendarza dużo łatwiej z niego korzystać, bo wiemy jakie są jego założenia. Cytaty dostarczą nam motywacji, teoria – wiedzy na temat psychologii, marketingu i coachingu.

A ćwiczenia pomogą nam się rozwinąć. Podoba mi się, że kalendarz dzieli pewne dziedziny na miesiące, dzięki czemu możemy stopniowo zmieniać wybrane przez nas kwestie na lepsze; nie robimy wszystkiego na raz i nie bierzemy za dużo na swoje barki. Po wprowadzeniu ulepszeń w jednej dziedzinie, przechodzimy do kolejnej. Dzięki wypisywaniu naszych celów, listom „to do” i planom miesięcznym, możemy ocenić nasz postęp i poprawić pewne rzeczy, które tego wymagają.

Doceniam także przejrzystość kalendarza, która ułatwia planowanie. Teoria dostarczająca dzienną dawkę wiedzy jest niezwykle cenna dla tych, którzy chcą się rozwijać.

Ćwiczenia, które zawiera w sobie kalendarz, tylko dodatkowo ją utrwalą. Myślę, że rozpiska godzinowa także okaże się niezwykle pomocna w dokładnym planowaniu dnia. Sądzę, że po dwunastu miesiącach z tym kalendarzem na pewno zobaczymy zmiany na lepsze, nie tylko w dziedzinach, które z założenia mamy z nim usprawnić, ale również w naszym planowaniu, organizacji i po prostu w nas samych. A o to w tym wszystkim chodzi.

Niestety, nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć jak sprawdzi się kalendarz w codziennym użytku. Twarda okładka może ochronić go przed uszkodzeniami, ale i stanowić niepotrzebny ciężar do dźwigania w torbie.

Może się okazać, że miejsca będzie dla kogoś za dużo lub wręcz przeciwnie, za mało. A rozmiar w jakim jest kalendarz może utrudniać noszenie go ze sobą. Na razie nie jestem w stanie tego stwierdzić, tak samo jak tego czy będzie mi się w nim w stu procentach dobrze planować. I tylko dlatego, póki co moja ocena to 9/10, a nie 10/10, ponieważ (jeszcze!) nie miałam okazji wypróbować kalendarza w życiu codziennym i sprawdzić jak będzie mi się z niego korzystać, gdy będę planować z jego pomocą. Mimo wszystko polecam. Wydaje mi się, że sprawdzi się idealnie niezależnie od naszego trybu życia!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

1 Comment on Idealny kalendarz na 2021 rok

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares