“Moje tatuaże są dla mnie osobistymi pamiątkami” – wyznaje poco Cito, tatuażysta

Tatuażysta, poco Cito, wyjawia nam szczegóły o początkach jego artystycznej kariery, o wadach i zaletach posiadania tatuaży, o urokach takiej pracy, a także o wielu innych, ciekawych zagadnieniach związanych z ozdabianiem swojego ciała.

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z tatuażami?

Moja przygoda z tatuażami zaczęła się stosunkowo niedawno w porównaniu do tego, jak długo mam styczność z tworzeniem. Jestem po studiach artystycznych, wcześniej fascynował mnie świat graffiti. Do tatuowania zainspirowali mnie znajomi, którzy robią to już od dłuższego czasu. Początkowo były to próby na sobie oraz znajomych, później stwierdziłem, że spróbuję się dostać do jakiegoś studia jako praktykant. Okazało się, że całkiem szybko załapałem podstawowe techniki i tak się zaczęła moja przygoda z tatuażem.

Dlaczego wybrałeś zawód tatuażysty?

W sumie to trochę nieświadomy wybór. Zajmowałem się wieloma innymi dziedzinami, jak fotografia, projektowanie graficzne czy film. Jednak to tatuowanie i cała otoczka oraz ciekawi ludzie, jakich spotykam, daje mi najwięcej satysfakcji oraz przyjemności. Więc naturalnie stało się to moim głównym zajęciem.

Jak należy dbać tatuaż?

Jest kilka zasad, które warto przestrzegać, żeby nasze tatuaże się ładnie przyjęły. Najlepiej się przygotować już przed wizytą i pamiętać, że opalona skóra nie jest  najlepszym płótnem dla artysty. Przed wizytą warto być wypoczętym i najedzonym. Picie alkoholu nie jest wskazane, zarówno przed, jak i po tatuowaniu. Najważniejsze są pierwsze 3-4 dni, gdzie należy pamiętać, że nasze dzieło jest tak naprawdę raną, która jest podatna na infekcje i która musi się dobrze zagoić. Każdy tatuażysta po skończonej pracy zabezpiecza świeży tatuaż folią i instruuje jak dobrze o niego zadbać. Folii nie należy nosić zbyt długo, żeby nie doszło do odparzenia skóry.  Ja zalecam regularne przemywanie chłodną wodą, ewentualnie z odrobiną delikatnego mydła lub płynu do higieny intymnej. Do suszenia najlepiej używać jednorazowe ręczniki papierowe w celu zminimalizowania bakterii wokół tatuażu. Obecnie na rynku jest mnóstwo specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji tatuaży. Warto pamiętać żeby tatuaż w pierwszym tygodniu był regularnie nawilżany bardzo cienką warstwą maści. Tatuaże nie lubią być opalane, warto się zaopatrzyć w wysoki filtr UV, szczególnie latem.

Czy są przypadki, gdy skóra źle reaguje na tusz? Czy można nazwać to alergią?

Czasami zdarzają się reakcje alergiczne, mimo że dzisiejsze tusze są naprawdę dobrej jakości. Przyczyną może być jakikolwiek ze składników tuszu. Podobno czerwony i żółty pigment uczula częściej. Tusze zawierają w sobie różne związki metali. Osoby uczulone na nikiel bądź inne związki mogą zrobić próbę przed właściwym tatuażem, lecz nie jest to metoda na 100 % skuteczna, gdyż alergia może wystąpić dopiero po kilku miesiącach.

Jak ważna jest sterylizacja w miejscu, gdzie taki tatuaż jest wykonywany?

Higiena i bezpieczeństwo to najważniejsze aspekty podczas tatuowania. Słaby tatuaż można zawsze poprawić, ale zdrowia już nie. W dzisiejszych czasach branża tattoo skupia się w dużej mierze na jednorazowych częściach, które po skończonej pracy trafiają do utylizacji i nie mają szans na ponowny kontakt z inną osobą. Należy zwracać uwagę, żeby igły były odpakowywane zaraz przed samym zabiegiem i czy stanowisko artysty jest odpowiednio przygotowane. Po skończonej pracy bardzo ważne jest odpowiednie wyczyszczenie i zdezynfekowanie stanowiska. Jeżeli coś nas niepokoi, nie bójmy się zadawać pytań.

Jak długo trwa wykonanie tatuażu?

W zależności od wielkości, skomplikowania oraz umiejscowienia danego projektu. Niektóre tatuaże wykonuje się w kilka minut, a niektóre dzieli się na kilka całodziennych sesji. Nasza skóra też ma granice wytrzymałości i często tatuowanie dłuższe niż 5 godzin jest wręcz nie do wytrzymania.

Ile tatuaży wykonałeś w swoim życiu?

Ciężko to wszystko zliczyć, ale na pewno jeszcze za mało. [śmiech]

Jakie masz tatuaże? Czy coś one dla Ciebie znaczą?

Moje tatuaże są dla mnie osobistymi pamiątkami albo nawiązaniem do konkretnego momentu w moim życiu, chwile które będę mógł przywołać kiedy tylko spojrzę na tatuaż.

Nie wszystkie tatuaże mają głębsze znaczenie. Niektóre są po prostu śmieszną historią bądź szalonym pomysłem. Po przedstawieniu mojego pomysłu zdaję się na wizję danego artysty, któremu powierzam kawałek skóry.

Co ludzie najczęściej tatuują? (części ciała, motywy,rzeczy)

W tatuażu, jak w innych dziedzinach występują różne mody, które są często powielane bez większej refleksji. Kiedyś były to tribale czy delfinki dzisiaj to często motywy leśne, wilki albo pióra czy łapacze snów. Częstym motywem jest upamiętnienie kogoś z bliskich, daty, imiona, portrety. Niekiedy ludzie traktują tatuaż tylko jako ozdobę, nie przykładając większego znaczenia do treści.

Jak przebiega proces tworzenia projektu tatuażu?

Przed umówieniem się do danego artysty, warto jest przejrzeć jego portfolio i zobaczyć czy jego styl pokryje się z naszymi oczekiwaniami. Najlepiej dokładnie wytłumaczyć jak my widzimy nasz tatuaż, podać najważniejsze elementy, które chcemy zawrzeć w projekcie i dać spokojnie tworzyć naszemu artyście. Bo przecież nie chcemy powielanych tatuaży z internetu. :p

Warto podesłać kilka przykładowych inspiracji, żeby nie było nieporozumień.

Co powinien wiedzieć ten, kto chce zrobić sobie tatuaż po raz pierwszy?

Że do kolejnego tatuażu jest bardzo krótka droga i że na jednym się zazwyczaj nie kończy. [śmiech]

Czy odmówiłeś kiedyś zrobienia komuś tatuażu? Jeśli tak, to dlaczego?

Zdarzyło mi się kilka razy odmówić wykonania tatuażu. Nieraz chodzi o miejsce, w którym ma być wykonany tatuaż, innym razem o treść jaką zawiera.

Jakie są przeciw wskazania do wykonania tatuażu?

Jest długa lista chorób, które są przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu. Przed wizytą u artysty warto jest skonsultować nasz stan zdrowia z lekarzem.

Czy tatuaże uzależniają?

Uważam, że tatuaże uzależniają.

Jakie są powikłania przy źle wykonanym tatuażu? Czy istnieją skutki uboczne?

Jeżeli podczas samego wykonywania tatuażu i podczas późniejszego etapu gojenia przestrzegane są wszystkie zasady, to ryzyka praktycznie nie ma. Ale w razie jakichkolwiek powikłań należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem oraz artystą, któremu zaufaliśmy. Bywają przypadki, gdzie pojawiają się infekcje ropne oraz stany zapalne. Nie należy tego bagatelizować i działać od samego początku. Czasami największym skutkiem ubocznym i zmartwieniem jest sam wygląd źle wykonanego tatuażu.

Jaką radę możesz dać dla kogoś kto chce rozpocząć swoją przygodę z tatuowaniem?

Jeżeli chodzi o zostanie tatuażystą, to najważniejsza jest systematyczność oraz jakikolwiek zmysł estetyki. Wkładanie do każdej, nawet najmniejszej pracy całego serca i skupienia. Dużo rysowania oraz pokory. Maszynka do tatuażu jest jedynie narzędziem, które pozwoli zostawić nasze dzieło na skórze. Natomiast dla kogoś, kto po raz pierwszy chce sobie wykonać tatuaż, to polecam nie podążać za obecnymi trendami i zrobić sobie tatuaż, z którym będziemy mogli się utożsamić za kilka lat i którego nie będziemy się wstydzić. Warto zaufać artyście i jego doświadczeniu.

Kto się częściej tatuuje: kobiety czy mężczyźni? Skąd wynika taka zależność?

Z moich statystyk wynika, że chyba więcej kobiet decyduje się na tatuaż. Dla wielu osób jest to po prostu estetyczna ozdoba i nie jest już kojarzona z tatuażem więziennym, jak spostrzegano tatuaże w Polsce przez wiele lat. Dzisiaj jest to forma wyrażenia siebie.

 

Dziękuję za rozmowę.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

1 Comment on “Moje tatuaże są dla mnie osobistymi pamiątkami” – wyznaje poco Cito, tatuażysta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares