Jak poczuć miętę, czyli najlepsza seria książek dla młodzieży

Gdy zaczyna się być zagorzałym czytelnikiem w bardzo młodym wieku, z biegiem czasu przypominamy sobie z sentymentem książki, które towarzyszyły nam w czasie naszego dojrzewania. Były one pewnego rodzaju drogowskazem życiowym, ucieczką od problemów, nierzadko dobrą rozrywką. Dla mnie kluczową autorką w tamtym okresie była Ewa Nowak –  pedagog terapeuta, publicystka, a przede wszystkim – pisarka, której twórczość została wiele razy nagrodzona i cieszy się bardzo dużą popularnością. Wydała ponad 30 tytułów, a aż 17 z nich to tzw. seria Miętowa, którą chcę wam polecić jako jedną z najlepszych.

Fenomen Miętowej

Szczęśliwie nie istnieją literaturze młodzieżowej tylko pozycje, które dotykają błahych problemów, są zwykłymi historyjkami o miłości bez drugiego dna. Poprzez Miętową Ewa Nowak udowodniła, że książki dla ludzi w młodym wieku mogą być nie tylko ciekawe i zabawne, ale również pełne uniwersalnych pytań i problemów, z którymi wszyscy się borykają. Dlatego jest to tak niezwykłe.

Źródło: pixabay.com

Historie są nietuzinkowe, gdyż skłaniają do myślenia i zastanawiania się nad swoim życiem głębiej. Tematy, które porusza, są różnorakie – od trudnych sytuacji rodzinnych, przez zakochanie w o wiele starszej osobie, po kalectwo. Każda sytuacja, historia nie jest tzw. “zapchaj dziurą”, tylko idealnie oddaje problem powieści. Na dodatek postaci są wielowymiarowe; ma się wrażenie, że każdy bohater jest tam po coś i ma swoją rolę do odegrania w danej historii. Uważam za duży plus to, że często nasi ulubieńcy pojawiają się również w późniejszych częściach, jednakże nie trzeba znać poprzednich, by mieć bardzo dobry odbiór tej, którą właśnie dane nam było czytać.

Jako że zbiór ten jest bardzo obszerny, postaram się przytoczyć 3 pozycje, które są, moim zdaniem, najbardziej godne uwagi.

Lawenda w chodakach. Część 4

Nawet ślepiec i kaleka mogą być szczęśliwi i mają po co żyć, jeśli mają siebie.

Źródło: http://www.ewanowak.com[/caption%5D

Cztery osoby, dwie pary, przeżywają różne perypetie, wzloty i upadki, podczas gdy w czasie wakacji zwiedzają stary kontynent samochodem. Pomimo że bohaterowie oddalają się od swoich domów, normalnego życia o setki kilometrów, ich problemy pozostają z nimi. Damroka chce uciec przed alkoholizmem ojca, Magda zapomnieć o swojej niepełnosprawności, lecz to, że zmienią miejsce pobytu, nie zmieni ich myślenia, dopóki same nie zaczną nad tym pracować. Ta wycieczka jest idealnym tłem, by poruszyć również inne ważne problemy społeczne, przez co jest bardzo wartościowa. Jest to podane w bardzo przystępny sposób, gdyż autorka robi to bardzo przemyślanie i z wielką dozą poczucia humoru. Czytając ją, można się uśmiać, ale również zastanowić się, jak my rozwiązujemy nasze problemy i czy czasem nie chowamy głowy w piasek, gdy dzieje się coś złego.

Kiedyś na pewno. Część 8

– Czego w swoim życiu nienawidzisz najbardziej?
– Dwóch słów: “kiedyś”, bo to potwierdzenie, że nie umiesz czegoś umiejscowić w czasie, czyli zmyślasz, i “na pewno”, bo nic na tym świecie nie jest pewne.

Źródło: http://www.ewanowak.com[/caption%5D

Zdrada może przybrać różne formy, czego bohaterki tej powieści przekonują się często w dość brutalny sposób. Kamila, piękna tancerka, czuje się zdradzona przez swoich rodziców, którzy co chwilę się kłócą, oraz sama dokonuje zdrady wobec swojego ukochanego. Dorota, szara myszka, która źle czuje się w swoim ciele, oszukuje swoich dziadków, by kupić sobie wymarzoną empetrójkę oraz sama czuje się zdradzona przez swoją najlepszą przyjaciółkę. W pozornie normalnym świecie licealistek powinno być nudno, jednakże ich problemy są tak poważne i uniwersalne, że trudno jest się oderwać od tej historii. Porusza ona tematy niełatwe i niebanalne, kolejny raz skłaniając czytelnika do głębszych refleksji. To dzięki temu sukces tych powieści jest tak duży.

Krzywe 10. Część 3

Oszukiwanie samego siebie to jedno z najbardziej wyrafinowanych kłamstw.

Źródło: http://www.ewanowak.com[/caption%5D

Mazury, lasy, jeziora, poziomki oraz grupa nastolatków, która przyjechała w to cudowne miejsce, by odpocząć w czasie wakacji. Nie jest to jednak opisywanie perypetii ludzi, którzy dobrze się bawią, odpoczywając nad jeziorem, lecz jest to przepiękna powieść o miłości, przyjaźni i akceptowaniu samego siebie. Uczucia tych młodych ludzi rozbierane są na czynniki pierwsze, pokazując, że młodzieńcza miłość również potrafi być skomplikowana i trudna. Dodatkowo książka zaraża miłością do piosenek Jacka Kaczmarskiego, które często są w niej cytowane, jak i w całej serii.
Jest to moja najbardziej ulubiona książka tej autorki. Pamiętam, że kiedyś, gdy dane mi było przejeżdżać przez Mazury, wypatrywałam nazwy miejscowości Krzywe i mi się udało! Wspomnienia o jej bohaterach wróciły do mnie w jednej chwili. Przez to zdałam sobie sprawę, że sama chciałabym przeżyć takie historie, jakie im było dane.

Na tych trzech przykładach idealnie można zauważyć, że tematy powieści z serii Miętowej są różnorodne. Nie powielają się, przez co każda z nich jest inna i unikatowa. Problemy zawarte w książkach Ewy Nowak dotykają wielu ludzi, dlatego naprawdę warto się z nimi zapoznać. To wartościowe historie, które potrafią nauczyć wielu dobrych zachowań, wskazać kierunek, gdy czujemy się zagubieni. 

Z czystym sercem mogę polecić Miętową. Jestem pewna, że nikt nie zawiedzie się, gdy po nią sięgnie.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares