„Kiedy nie widzę, że na mnie patrzysz” – Piotr Adamczyk

Piotr Adamczyk – wyjątkowy człowiek, prozaik z duszą poety, wspaniały pisarz. Autor książek „Pożądanie mieszka w szafie”, „Dom tęsknot”, „Powiem ci coś”, „Ferma blond”. Uwodzi czytelnika swoim spojrzeniem na życie, pokazuje, że i w szarości można odnaleźć odłamki kolorów. Zapraszamy do lektury mini felietonu pana Piotra!

W Krakowie siadaliśmy na Grodzkiej przy kościele św. Piotra i Pawła, obserwując rwący potok turystów.

Od czasu do czasu wyławialiśmy jedną z osób i opowiadaliśmy sobie jej historię. Zmyśloną, rzecz jasna, ale dla nas prawdziwą. Dzięki nam przez chwilę żyła drugim życiem w naszej wyobraźni, jako podróżująca incognito oscarowa aktorka, rosyjski szpieg lub porzucona przed chwilą kochanka. Jednak kto wie – może jest tak, że kto raz wszedł do naszych myśli, ten już na zawsze w nich zostaje? Nawet jeśli wydaje się nam, że nie pamiętamy o nim, w podświadomości istnieje tam nadal, całkiem dobrze się ma i czasami w naszych snach już po swojemu się urządza.

Ta zabawa z dzieciństwa przypomniała mi się przy lekturze „Nieistotnych wizerunków”.

To bardzo interesująca książka Paolo Sorrentino, reżysera „Wielkiego piękna”, „Młodości” i „Młodego papieża”. Sorrentino bierze plik zdjęć obcych mu ludzi i wymyśla im życiorysy. Opisuje je ze szczegółami, jakich zapewne nie znają nawet ich najbliżsi. Bywa wścibski i okrutny, ale także dowcipny i litościwy. Nade wszystko jednak jest ciekaw nieznanych sobie postaci ze zdjęć, jest nimi zainteresowany jako ludźmi, wyciąga ich z anonimowego tłumu i każdego czyni bohaterem.

Ktoś kiedyś powiedział, że urok życia polega na tym, że każdy przeciętny człowiek przekonany jest o swojej nieprzeciętności.

Sorrentino zdaje się to potwierdzać, a nawet nadaje temu głębszy sens. Uczy, że mijające nas codziennie tłumy nie są bezosobowe. Trzeba po prostu czasami zwolnić, usiąść na ławce takiej, jak ta na Grodzkiej i pamiętać, że w życiu chodzi także o to, by nauczyć się widzieć, a nie tylko patrzeć. Większość z nas patrzy, ale nie widzi.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares