„Kociarz” – Kristen Roupenian

„Kociarz” to skondensowany model współczesnych relacji damsko-męskich. Bezkompromisowo i jednoznacznie ukazuje zgubność tych relacji, obnażając sekrety pokolenia millenialsów. Jaki kształt dzisiaj przybiera poszukiwanie miłości? I dlaczego popełniamy przy tym wciąż powtarzające się błędy?

Historia pewnej znajomości

Oto “Kociarz”: dwudziestolatka i pragnienie miłości, które popycha ją w nieodpowiednie ramiona. Czyż nie znamy tego z autopsji? Wiele z nas, młodych kobiet, zderzyło się z konfrontacją swoich wyobrażeń z rzeczywistością. Taka sytuacja spotkała właśnie bohaterkę opowiadania, która idealizowała potencjalnego partnera kosztem swojego własnego poczucia komfortu. Dlaczego?

Oczekiwania

Co, oprócz zbyt dużej prędkości nawiązywania relacji, może być powodem naszych złych wyborów? Chęć spełnienia oczekiwań. To też jeden ze skutków chorób cywilizacyjnych ery Internetu. Próbujemy się dopasować, a nawet na siłę przypodobać. To, co jest modne, staje się naszym skrzywionym punktem odniesienia w postępowaniu. Dlatego właśnie zdanie innych ma dla nas kluczowe znaczenie. Dlatego właśnie koncentrujemy się na spełnianiu oczekiwań, zamiast na tym, czego faktycznie pragniemy. Bohaterka była świadoma, że jej postępowanie jest błędem, jednak nie przestała. Napędzała ją świadomość, że może być obiektem pragnień i zaspokoić potrzeby kogoś, kto miał nadzieję na nawiązanie bliższej relacji. Ale przecież nadzieja matką głupich, powiadają.

Wyobrażenia

Każde z bohaterów przebywa w przestrzeni swoich własnych wyobrażeń na temat nawiązywanej przez nich relacji. Poza tym ta przestrzeń to zupełna próżnia pozbawiona informacji. Niczym nasze ukochane media społecznościowe, w których oceniamy nieznanych ludzi, czy formułujemy rozmaite założenia na temat naszych znajomych na podstawie zdawkowych komunikatów. Wirtualny świat stał się częścią świata realnego i nawet nie jesteśmy świadomi, ile cybernawyków wprowadzamy w swoje życie. Na szczęście autorka Kociarza nas o tym uświadamia.

Krótka forma bogata w treść

W tym kilkunastostronowym dziele Kristen Roupenian zamieściła odę do zmian, jakie zachodzą w dzisiejszych czasach. Mianowicie pokolenie Internetu przywykło do prędkości światłowodów i prostoty skrótów. Przywykło do takiego stopnia, że automatycznie zaczynamy w myśl tych wytycznych funkcjonować również w życiu, nie tylko w Internecie. Co za tym idzie, otoczenie instagramowego życia i internetowego szukania wrażeń znalazło swoje skutki w ograniczeniu zdolności nawiązywania zdrowych relacji. W szczególności ten proces autorka wzięła pod lupę obejmując go swoim niezwykle spostrzegawczym i lekkim piórem i tworząc opowiadanie – przestrogę. Przestrogę przeciwko zgubności dzisiejszego świata.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares