“Krótka historia sztuki” – Susie Hodge

Czy istnieje podręcznik kumulujący ogrom wiedzy, ale w kieszonkowym formacie? Czy możliwe jest opowiedzenie historii sztuki w sposób dociekliwy, innowacyjny oraz niekonwencjonalny? Czy dałoby radę stworzyć album z najpiękniejszymi świadectwami dorobku myśli ludzkiej, który byłby zarazem funkcjonalny? Odpowiedź brzmi – tak. Właśnie taka jest Krótka historia sztuki Susie Hodge.

Układy i podziały

Książka ma format kieszonkowy, co zostało zapowiedziane w podtytule. Liczy niewiele ponad 200 stron, na których udało się autorce zarysować dzieje sztuki od prehistorycznych malowideł w Lascaux do Young British Artists. Całość została podzielona na cztery części. Pierwsza z nich prezentuje najistotniejsze kierunki artystyczne. Dowiemy się z niej podstawowych informacji na temat średniowiecza i pop-artu, baroku i kubizu, romantyzmu i minimalizmu. Druga to 50 dzieł sztuki od Sali Byków sprzed około 16 000 lat p.n.e. do późno XX-wiecznych prowokacji artystycznych (tę część zamyka Damien Hirst i jego „Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej”). Część trzecia jest wycieczką przez tematy najczęściej poruszane przez artystów na przestrzeni wieków. Ostatnia część – czwarta – dotyczy techniki i wykorzystywanych materiałów.

Autor: pieceofroses

Instrukcja obsługi

Fenomenem książki jest jej interaktywność. Czytelnik u dołu każdej strony odnajduje swego rodzaju linki do podobnych  informacji w tej książce. Nie musi czytać od strony 1 do 217, ale za każdym razem może zacząć w dowolnym momencie i dać się ponieść przygodzie. Zaczynamy w Nocnej kawiarni van Gogha. Przenosimy się do tematu WNĘTRZA, a stamtąd do opisu epoki renesansu. Dalej skaczemy na pole FRESK i już jesteśmy w starożytnej Grecji i Rzymie. To nie koniec podróży – lektura nie ma końca. Ogranicza nas jedynie czas i nasza wyobraźnia.

(Za)krótka historia sztuki

Jak można przedstawić historię sztuki, wybierając zaledwie 50 dzieł? Z całą pewnością jest to trudne. Znajdziemy w książce znakomite opisy oraz wspaniałe ilustracje takich dzieł jak m.in. Pieta Michała Anioła, Mona Lisa Leonarda da Vinci, Panny dworskie Velázqueza, Impresja, wschód słońca Moneta, Krzyk Muncha, Marylin Warhola… Więcej dzieł jednak brakuje. Bo co to za historia sztuki bez Hieronima Bosha (zaledwie wspomniany) czy Antoinio Gaudiego (wymieniony z imienia i nazwiska jako twórca… mozaiki). Jednak należy usprawiedliwić od razu autorkę, bowiem oddana do rąk czytelnika książka z założenia ma być „krótka”, „kieszonkowa” i „podręczna”. Współczuję Susie Hodge konieczności wybierania. Gdyby jednak tego nie zrobiła, mogłaby zapisać kilka grubych tomów i nie wyczerpać tematu. Byłaby to kolejna pozycja „kieszonkowa” tylko z tytułu (zobacz przykładowo Praktyczny słownik języka polskiego pod red. H. Zgółkowej, który liczy 42 tomy – praktyczny przede wszystkim!).

Autor: pieceofroses

Europocentryzm

Kolejnym zarzutem, który ciśnie się na usta pod adresem książki, mógłby być europocentryzm, czyli skoncentrowanie się wyłącznie na „naszym” kręgu kulturowym. Napisałam „mógłby być”, ponieważ autorka motywuje swój wybór we wstępie. Nie tylko zdaje sobie sprawę z tego, że wszystko, o czym pisze, dotyczy kultury Zachodu. Ona świadomie wybiera taką strategię. Krótka historia sztuki ma być preludium do długiej przygody z historią sztuki, ma być zachętą do dalszych poszukiwań, przytulnym przedsionkiem, który zachęca do wejścia. Od czego zacząć, jeśli nie od tego, co nas otacza?

 

Krótka historia sztuki Susie Hodge to znakomita książka, pięknie wydana, której doskonałej jakości reprodukcje stanowią integralną część. Jeśli jesteś amatorem szeroko pojętej sztuki, to zdecydowanie pozycja dla ciebie. Jeśli jesteś laikiem, który pragnie rozpocząć wspaniałą intelektualną przygodę, znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli jesteś ignorantem, który zaczyna trochę odczuwać wstyd, że się nie zna, ta książka to znakomity początek. Jeśli w końcu szukasz dla kogoś dobrego prezentu – bierz w ciemno i się nie zastanawiaj!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
shares