Książka o fotografii, która odkryje przed tobą tajemnicę udanych zdjęć. Poznaj sekrety mistrzów fotografii.

Ewa Miko
Robienie pięknych zdjęć wymaga znajomości pewnych technik, które pozwolą na stworzenie idealnego klimatu. Jeśli dopiero się uczysz lub planujesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, sprawdź, która książka o fotografii pomoże ci zgłębić jej sekrety.
książki o fotografii
Ocena

Wraz z rozwojem technologii fotografia zyskała na popularności. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ każdy z nas pragnie uchwycić i zachować piękne momenty z życia. Do wykonania przykuwających uwagę zdjęć potrzebna jest znajomość kilku istotnych zasad. Chcesz wiedzieć jakich? Dowiedz się, która książka o fotografii pomoże ci odkryć tajniki udanych zdjęć.

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z

Jak wybrać najlepszą książkę o fotografii?

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej lektury? Przede wszystkim sprawdź autora publikacji. Wielu znanych fotografów prowadzi aktywnie profile w mediach społecznościowych. Dzielą się w nich swoją wiedzą dotyczącą robienia zdjęć i wyboru odpowiedniego sprzętu. Książka o fotografii napisana przez aktywnie działającego fotografa zawiera sporą dawkę usystematyzowanej wiedzy. Dlatego twój wybór powinien być poprzedzony małym rozeznaniem, by wybrać autora, od którego możesz naprawdę wiele się nauczyć.

Źródła fotograficznej wiedzy – książka czy internet?

Można się zastanawiać, w jakim celu kupować książki, skoro wszystkie potrzebne informacje można znaleźć w Internecie, należy jednak pamiętać, że ciężko jest znaleźć wskazówki, które są wartościowe, bez natknięcia się na te zupełnie nieistotne. Książka o fotografii zawiera najważniejsze wiadomości dotyczące metodyki i ciekawe inspiracje odnośnie robienia dobrych zdjęć. Ponadto książki przed wydaniem są konsultowane ze specjalistami, a więc możesz mieć pewność, że wiedza przekazana w lekturze jest pełnowartościowa.

Zobacz też:  Książki o rowerach – przegląd pozycji

Książka o fotografii – najlepsze pozycje

Książek dotyczących tajników fotografii jest wiele, jednak kilka z nich cieszy się szczególną popularnością. Wiedza w nich zawarta przeznaczona jest zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które pragną doszkolić swoje umiejętności. Podpowiadamy, po które pozycje naprawdę warto sięgnąć.

„Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Najlepsze wskazówki” Scott Kelby

To zdecydowanie jedna z najlepszych książek na temat fotografii w ostatnim czasie. Ten niezwykły poradnik w prosty i przystępny sposób pomoże ci poznać największe tajemnice robienia niezwykłych zdjęć. Dowiesz się z niej m.in. jak prawidłowo używać lampy błyskowej, jak wybrać obiektyw oraz w jaki sposób wyposażyć studio fotograficzne. Autor podpowiada również ciekawe triki i rozwiązania techniczne. Książka jest pełna praktycznych wskazówek, bez zbędnych i nudnych opisów. Nauczy cię, jak fotografować krok po kroku.

„O fotografii” Susan Sontag

To nie jest zwykła książka o fotografowaniu. Przedstawia ona analizę współczesnego świata na podstawie znaczenia i funkcji fotografii w naszym życiu. Stanowi zbiór esejów, które w niezwykle błyskotliwy sposób odpowiadają na pytania o rolę fotografii i zdjęć. Autorka wskazuje na związek fotografii z malarstwem i sztuką, a także na nowy współczesny rytuał, jakim stało się robienie zdjęć przy każdej możliwej okazji. To wyjątkowa książka o fotografii, która pomaga spojrzeć z boku na funkcjonujące w zbiorowej podświadomości przekonania.

„Serce fotografii. Jak robić zdjęcia pełne wyrazu” David Duchemin

Autor jest wybitnym fotografem, który zwraca szczególną uwagę na piękno przyrody. W tej książce skłania czytelnika do zadawania odpowiednich pytań, gdyż bez nich nie można wypracować swojego stylu. Ważny jest rozwój, a nie jedynie kierowanie się utartymi schematami. Dzięki tej lekturze poznasz znaczenie linii i koloru, dowiesz się jak skutecznie operować przestrzenią na zdjęciu oraz jak wydobyć energię z ujęcia. Oprócz tego nauczysz się, jak uzyskać autentyczność na zdjęciu. To książka o fotografii, która zachęca do szukania nowych rozwiązań.

Zobacz też:  Książki o depresji – poradniki i literatura naukowa na temat tej coraz powszechniejszej choroby

Inspirujące książki Bryana Petersona

Bryan Peterson jest wielokrotnie nagradzanym autorem bestsellerowych książek z dziedziny fotografii. Nie tylko pisze książki i poradniki, ale jest też założycielem internetowej szkoły fotografii. Jego poradniki są napisane bardzo przystępnym językiem, a podawane przez niego rozwiązania proste i skuteczne. Książki jego autorstwa cieszą się powodzeniem na całym świecie.

„Ekspozycja bez tajemnic. Jak robić świetne zdjęcia każdym aparatem”

W tej książce autor skupia się na pracy ze światłem. Pokazuje, jak osiągnąć odpowiednią ostrość, niezależnie od warunków zewnętrznych. Wskazuje na rolę kontrastu na zdjęciu, a także tła i rozmycia obrazu. Pokazuje, w jaki sposób można na zdjęciu zamrozić ruch oraz jak korzystać z filtrów, by osiągnąć najlepszy efekt. To książka o fotografii, która będzie przydatna na każdym etapie nauki.

„Kompozycja bez tajemnic”

O atrakcyjności zdjęcia nie świadczy wcale jego tematyka. Tak naprawdę najważniejszym elementem jest ciekawa i przemyślana aranżacja. To dzięki niej możesz wzbudzić odpowiednie emocje i zainteresować widza. Autor skupia się na roli światła, koloru, linii i wzorach, czyli wszystkich elementach, bez których stworzenie insertującego zdjęcia nie byłoby możliwe.

„Ekspresowe porady fotograficzne”

Pozycja dla wszystkich, którzy pragną uzyskać szybkie odpowiedzi na nurtujące pytania. Dowiesz się, jak szybko wyostrzyć zdjęcie, wydobyć kolor i fotografować w ruchu przedmioty i ludzi. To poradnik, który możesz mieć zawsze przy sobie, niezależnie od sytuacji.

Jest pewne, że nie ma jednej książki o fotografii, która zawiera wszystkie niezbędne informacje. Każdy z autorów bazuje na własnym doświadczeniu i przedstawia swoje przemyślenia oraz punkt widzenia. Nauka polega na popełnianiu błędów i każdy doświadczony fotograf ma tego świadomość. Poznając różne techniki wykonywania zdjęć, możesz wypracować swój jedyny i niepowtarzalny styl, a przecież autentyczność to najważniejsza cecha fotografii.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts