Książka za recenzję

Książka za recenzję” to konkurs, który Booknięci zorganizowali wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rawie Mazowieckiej dla uczniów placówki. W ramach konkursu dzieci pisały recenzję ostatnio napisanej książki. Tym razem nagrodą za najlepszy tekst była książka autorstwa Agnieszki Tomczyszyn – „Prawo pierwszych połączeń”.

Poniżej prezentujemy tekst Aleksandry Łopatki, która z wrażliwością zrecenzowała ostatnio przeczytaną przez siebie książkę

„Opowieść wigilijna”

Autorem książki jest angielski powieściopisarz, Charles Dickens. Głównym bohaterem „Opowieści wigilijnej” jest Ebenezer Scrooge, właściciel kantoru, człowiek skąpy, bezwzględny, uparty. Mężczyzna uważał Boże Narodzenie za bzdurę oraz czas, w którym jego firma ponosi straty, bo nie zarabia pieniędzy, będące dla niego wszystkim. Wspólnikiem Scrooge’a był Marley, który w trakcie akcji powieści umiera. W kantorze pracuje również Bob Cratchit, człowiek bardzo oddany swojej pracy.

Właśnie tak toczy się życie Ebenezera do pewnej wigilii Świąt Bożego Narodzenia.

W ową noc nawiedza go duch Marleya, który zapowiada, że odwiedzą go zjawy. Ich zadaniem jest pomóc mu zrozumieć magię świąt i wszystkie rzeczy związane z tym czasem. Scrooge nie jest przekonany do tego pomysłu, ale nic nie może na to poradzić. Odwiedzają go trzy duchy: Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia oraz Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Podczas podróży z każdym z nich Ebenezer widzi różne obrazy związane z jego osobą, bliskimi oraz świętowanie mieszkańców. Te trzy wizyty uświadamiają Scrooge’owi różne rzeczy, których do tej pory nie był do końca świadomy. Tylko czy osoba tak źle nastawiona do świąt, może zmienić do nich swój stosunek? Czy jego życie się odmieni?

W dziele podejmowane są problemy skąpstwa, bezwzględności i samotności.

Autor ukazuje również to, że magia i klimat świąt w stanie zmienić człowieka, oraz że przeszłość ma wpływ na nasze nastawienie i zachowanie. Mimo osadzenia akcji w XIX wieku, zachowania bohaterów można bez problemów zrozumieć. Wydarzenia toczą się szybko, a dzięki wprowadzeniu bohaterów fikcyjnych, książka nie nudzi się czytelnikowi. Język jest prosty i łatwy, przez co dociera do szerokiej liczby czytelników.

Moim zdaniem książka Charles’a Dickensa pod tytułem „Opowieść wigilijna” jest wspaniałym utworem, który można czytać nie tylko w czasie świąt, ale również w każdym innym momencie roku.

Pozycja uczy, abyśmy nie byli skąpcami i pomagali innym ludziom. Gdy nadejdzie chwila, w której my będziemy potrzebować pomocy, będziemy chcieli na pomoc innych. Uważam, że książka jest dla wszystkich. Pozwala nam przypomnieć sobie, że najważniejsze jest to, by powrócić na „dobrą drogę” i stać się lepszym człowiekiem. Każde dobro, które damy drugiemu człowiekowi, wróci do nas z podwojoną siłą.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares