Książka za recenzję

Książka za recenzję” to konkurs, który nasz portal zorganizował wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rawie Mazowieckiej dla uczniów placówki.

W ramach konkursu dzieci pisały recenzję ostatnio przeczytanej książki. Nagrodą za najlepszy tekst była książka – „Stancje” Wioletty Grzegorzewskiej.

Poniżej prezentujemy zwycięski tekst Zuzanny Piotrowskiej.

Zuzanna pięknie zrecenzowała ostatnio przeczytaną przez siebie książkę.

Recenzja książki „Oskar i pani Róża”

Książka pt. „Oskar i pani Róża” jest jedną z trzech „Opowieści o niewidzialnym” Erica-Emmanuela Schmitta. Opowiada o dziesięcioletnim Oskarze, który jest chory na białaczkę. Chłopiec jest cały czas w szpitalu. W uporaniu się z codziennością pomaga mu pani Róża, jego ulubiona wolontariuszka, którą nazywa ciocią. Kobieta wpada na pomysł, aby dziesięciolatek zaczął pisać listy do Boga. Oskar przystaje na tą propozycję i codziennie pisze jeden list, w którym streszcza cały swój dzień. Z czasem Pan Bóg staje się jego najbliższym przyjacielem i chłopiec otwiera się przed nim coraz bardziej.

Przelewa na papier swoje myśli, uczucia.

Z kolejnymi listami zaczyna coraz bardziej wierzyć w Boga i rozumieć, że umrze. „Oskar i pani Róża” to jedna z niewielu książek, gdzie smutna tematyka choroby, śmierci i poczucia osamotnienia miesza się z radością, optymizmem i nadzieją. Listy do Boga, rozmowy z panią Różą i przygody miłosne chłopca są niesłychane. Powieść jest napisana elokwentnym, zrozumiałym językiem. Schmitt ukazuje, jak ważne jest, aby każdy dzień traktować jak pierwszy i ostatni. Pokazał również, że całe nasze życie zależy od nas samych i od naszego podejścia.

Pokazuje, że warto dawać z siebie 100% każdego dnia i żyć pełnią życia.

Niesamowite i godne pochwały jest to, że twórca dał radę ująć to wszystko w osiemdziesięciu stronach. Serdecznie zachęcam do przeczytania książki, ponieważ zmienia ona nasz światopogląd. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak cenne jest życie. Historia chłopca pobudza czytelnika do myślenia. Dlatego też, po jej przeczytaniu człowiek czuje chęć zmian. Mamy ochotę zmienić coś w sobie na lepsze. Można się z niej wiele nauczyć. Polecam ją każdemu bez względu na płeć, wiek, wyznanie czy podejście do życia.

Zuzanna Piotrowska VIIB

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares