Książka za recenzję

Ostatnia już przed wakacjami prezentacja zwycięskiej pracy konkursowej “książka za recenzję”. Jej autorką jest Aleksandra Łopatka z ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rawie Mazowieckiej. Nagroda to książka Agnieszki Tomczyszyn “Prawo pierwszych połączeń”.

Autorem owego dzieła

jest angielski powieściopisarz, Charles Dickens. Głównym bohaterem książki jest Ebenezer Scrooge, właściciel kantoru, człowiek skąpy, bezwzględny, uparty.  I osoba uważająca Boże Narodzenie za bzdurę oraz dzień, w którym ponosi starty bo nie zarabia pieniędzy, które były dla niego wszystkim. Jego wspólnikiem był Marley, który umiera. W jego kantorze pracuje również Bob Cratchit, który jest bardzo oddany swojej pracy. Tak toczy się życie Ebenezera do pewnej wigilii Świąt Bożego Narodzenia.

W ową noc

nawiedza go duch Marleya, który zapowiada, że odwiedzą go zjawy, które pomogą mu zrozumieć magię świąt i wszystkie rzeczy związane z tym czasem. Scrooge nie jest przekonany do tego pomysłu, ale nic nie może na to poradzić. Odwiedzają go trzy duchy: Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia oraz Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Podczas podróży z każdym z nich Ebenezer widzi różne obrazy związane z jego osobą oraz bliskimi, ponadto świętowanie normalnych ludzi. Te trzy wizyty uświadamiają Scrooge’owi różne rzeczy, których do tej pory nie był do końca świadomy. Tylko czy osoba tak źle nastawiona do świąt może zmienić swój stosunek do nich? Czy jego życie się odmieni?

W dziele podejmowane są

problemy skąpstwa, bezwzględności i samotności. Autor ukazuje również to, że magia i klimat świąt jest w stanie zmienić człowieka oraz, że przeszłość ma wpływ na nasze nastawienie i zachowanie. Mimo osadzenia akcji w XIX wieku , jak i zachowania bohaterów można bez problemów zrozumieć. Wydarzenia toczą się szybko i dzięki wprowadzeniu bohaterów fikcyjnych nie nudzi się czytelnikowi. Język jest prosty i łatwy przez co dociera do szerokiej liczby czytelników.

W mojej opinii

książka Charles’a Dickensa pod tytułem „Opowieść wigilijna” jest wspaniałym utworem, który można czytać nie tylko w czasie świąt, ale również w każdym innym momencie roku. Uczy ona abyśmy nie byli skąpcami i pomagali innym ludziom, bo jak będziemy potrzebować pomocy to niestety zostaniemy sami. Czy więc jest to dzieło dla wszystkich? Uważam, że tak, gdyż każdy w życiu może się pogubić. Najważniejsze jest jednak to, aby powrócić na „dobrą drogę” i stać się potem lepszym człowiekiem. Każde dobro, które damy drugiemu człowiekowi, wróci do nas z podwojoną siłą.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares