Książka za recenzję

Wiktoria-Łuczyńska-konkurs-dziewczynka-ksiazka

“Książka za recenzję” to konkurs, który nasz portal zorganizował wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Rawie Mazowieckiej dla uczniów placówki.

W ramach konkursu, dzieci pisały recenzję ostatnio przeczytanej książki a nagrodą za najlepszy tekst była… książka właśnie – “Królik i misia” autorstwa Julian Gough i Jima Fielda.

Poniżej prezentujemy zwycięską recenzję Wiktorii Łuczyńskiej, która wspaniale opisała ostanio przeczytaną przez siebie książkę.


Recenzja – ”Opium w rosole”

Wikoria Łuczyńska

Ostatnią książką jaką przeczytałam było ”Opium w rosole”. Pozycja ta została wydana w 1986 roku i należy do serii książek Jeżycjada autorstwa Małgorzaty Musierowicz.
Akcja powieści przypada na lata osiemdziesiąte XX wieku i rozgrywa się w Poznaniu. Główną bohaterką jest Aurelia Jedwabińska, która nie dogaduje się z mamą. Mimo starań matki aby zapewnić jej wszystko co najlepsze, kosztem czasu którego spędza z nią bardzo mało, dziecko czuje się samotne i odrzucone. Dziewczynka zaczyna więc chodzić na ”obiadki” do obcych ludzi, podając się za Genowefę Lompke, Trombke, Zombke i wiele innych, ponieważ za każdym razem przedstawiała się inaczej, tak samo postępując z opowieściami o jej rodzicach. Poznajemy również historię Janiny Krechowicz – nazywanej przez wszystkich znajomych Kreską. Rodzice nastolatki zniknęli w niewyjaśnionych okolicznościach więc od tego czasu dziewczyna zamieszkała z dziadkiem, emerytowanym już nauczycielem języka polskiego prof. Dmuchawcem. Janina źle czuje się w szkole, nie może się w niej odnaleźć, ma problemy z matematyką oraz konflikt z wychowawczynią o bardzo specyficznym, chłodnym i wymagającym podejściu do uczniów – Ewą Jedwabińską. W książce pojawia się wątek miłosny, który bardzo mi się spodobał. Kreska przyjaźni się z Maćkiem Ogorzałką – kolegą ze szkoły i jej sąsiadem. Jednak szybko przyjaźń przeradza się w dużo silniejsze uczucie ze strony dziewczyny. Nastolatka skrywa swoje uczucia przed Maćkiem bojąc się, że zostanie odrzucona, głęboko także przeżywa rozwijająca się relację chłopaka z pachnącą cytrynami Matyldą. Która swoim wdziękiem, kobiecością, zniewalającą urodą i pięknymi ubraniami próbuje rozkochać w sobie Ogorzałkę. Ich przyjaźń przeżywa bardzo trudny okres. Przyjaciele spędzają ze sobą coraz mniej czasu, dochodzi do sprzeczek między nimi. Jak potoczą się dalsze losy zakochanych? Czy Kreska odważy się wyznać swoje uczucia Maćkowi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tej książce. Innym wątkiem, który mi się bardzo spodobał była historia Aurelii – małej, samotnej dziewczynki, a jednocześnie posiadającej znacznie więcej niż rówieśnicy. Czytelnikowi ukazano, że od pięknych rzeczy czy najlepszego jedzenia znacznie ważniejsze jest zainteresowanie, miłość, opieka i poświęcony czas. Uważam, że jest to jak najbardziej aktualne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Historia dziewczynki bardzo mnie poruszyła, to jak niezwykle chciała zostać doceniona i zauważona przez mamę, jej poszukiwanie miłości, zainteresowania i ciepła w innych domach. Pozycja ta przybliża również realia życia w tamtym okresie. Ukazuje szarą rzeczywistość, problemy z jakimi borykają się ludzie, pojawiającą się cenzurę, aresztowania, niewyjaśnione zniknięcia ludzi, członków rodzin naszych bohaterów. Możemy dostrzec kontrasty między poszczególnymi rodzinami i tym jak im się wiedzie. W książce nie zabraknie jednak humoru i zabawnych zdarzeń.
Zachęcam każdego ucznia do przeczytania ”Opium w rosole” i poznania barwnych i ciekawych bohaterów oraz problemów z jakimi muszą się zmierzyć. Każdy wyciągnie dla siebie inne refleksje płynące z tej bardzo wartościowej i ciekawej książki, a także będzie mógł lepiej poznać realia życia w tamtych czasach.

Wiktoria-Łuczyńska-konkurs-dziewczynka-ksiazka

Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów literackich 🙂

 

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

1 Comment on Książka za recenzję

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares