Książki na czas zarazy

Zarazy w dziejach ludzkości zdarzały się wielokrotnie. Dżuma, hiszpanka, czarna ospa, gruźlica. Jednak po raz pierwszy od istnienia świata, ludzie mają tak dogodne warunki do ich przetrwania.

Zarazy, czyli tego, co dzieje się obecnie, raczej nikt się nie spodziewał.

Nie przewidzieliśmy pustych półek w sklepach, pozamykanych szkół, uczelni, restauracji i barów. Nie sądziliśmy, że dantejskie sceny z ludźmi niosącymi naręcza papieru toaletowego jeszcze kiedyś wrócą. A jednak wróciły. A wraz z nimi przyszły książki na czas zarazy.

Nie mówię tu tylko o medycynie, dostępności leków, możliwości korzystania z bieżącej wody i używania prądu do woli. Chodzi mi też o rozrywkę, która nie wymaga kontaktu z innymi. Taką, na którą może pozwolić sobie każdy. Czyli o książkach. A konkretniej o książkach na czas zarazy. Nie mam na myśli Dżumy, która sprawiała, że mój żołądek robił fikołki. Nie chodzi mi też o oklepaną przez obecnie modne memy Miłość w czasach zarazy. Moja lista składa się z książek, które opowiadają nie tylko o zarazie, ale przede wszystkim o samotności.

Pozycje literackie, które tu wymienię, pewnie niekoniecznie znajdują się w każdym polskim domu.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pobrać je w formacie PDF lub kupić ich elektroniczne wersje i korzystać z nich na czytniku e-booków. Książki są doskonałym zajęciem na czas zarazy. Uświadamiają, że nie tylko my na całym świecie jesteśmy pozamykani w czterech ścianach i samotni. Ludzie mogą być zamknięci w domu, w swojej chorobie, w swoim umyśle. Jest wiele rodzajów osamotnienia i kwarantanny, którą muszą przejść. Wiele zaraz, nie tylko tych dotykających ciało, które ludzie muszą pokonać. Świat nie po raz pierwszy staje w obliczu takiego zagrożenia. Za to po raz pierwszy zwykli ludzie mają tak wiele światów, gdzie mogą uciec w swoich umysłach.

zarazy

Idealne książki na czas zarazy to z pewnością Decameron, Marina, Gdyby ocean nosił twoje imię oraz Ponad wszystko.

Poruszają różnorodną tematykę i dotykają różnego rodzaju samotności oraz chorób. Pierwsza z nich jest także najstarszą spośród wymienionych. Została napisana w czternastym wieku przez Giovanniego Boccaccię. Opowiada historię dziesięcioosobowej grupy florentczyków, którzy ukryli się w wiejskiej rezydencji przed szalejącą we Florencji dżumą. Dnie spędzają na opowiadaniu różnych historii, spisanych w formie nowel. Książka nie tylko zawiera w sobie uniwersalne prawdy, ale także zawiera ponadczasowe historie. Jest wciągającą lekturą, niezależnie od epoki. Jednocześnie pokazuje jak dawniej radzono sobie z koniecznością izolacji. Poza tym fakt, że również dzieje się w czasie epidemii, sprawia, że idealnie pasuje do obecnych czasów.

zarazy

Kolejna z książek to Marina, mojego ulubionego pisarza, Carlosa Ruiz Zafona.

Opowiada historię, w której pojawia się kilka chorób. Każda z nich niszczy w inny sposób. W tej lekturze znajdziemy nie tylko chorobę fizyczną, która, choć nie jest zakaźna, zmusza do izolacji. Dostaniemy również opowieść o chorobie psychicznej, zamykającej człowieka w jego własnym umyśle, niczym w więzieniu. Dowiemy się jak straszną chorobą jest zazdrość i nienawiść, oraz jakie konsekwencje mogą się pojawić, jeśli staną się one zaraźliwe. Marina oferuje nam też niezwykle subtelny, ale i wzruszający wątek romantyczny, zagadkę kryminalną do rozwiązania, tajemnicze zaginięcie i wiele scen, które sprawią, że ze strachu nasze serca zaczną szybciej bić. A to wszystko na pograniczu jawy i snu, w stylu, w którym potrafi pisać tylko Zafon.

zarazy

Następną książką na czas zarazy jest Gdyby ocean nosił Twoje imię.

Chorobą, która pojawia się w powieści, jest rasizm. Nastoletnia Shirin, mułzumanka żyjąca w Stanach Zjednoczonych, musi znosić go na co dzień. I to w takiej formie, w jakiej nikt z nas by nie chciał. Dziewczyna dodatkowo ciągle się przeprowadza, przez co zmienia szkoły. Choć jest wyjątkowo piękna i zawsze doskonale wygląda, chusta na jej głowie sprawia, że inni czują się onieśmieleni. Zwłaszcza, biorąc pod uwagę, że akcja powieści rozgrywa się rok po zamachu 11 września. Shirin ma za sobą napaść, podczas której nieznajomi chłopcy próbowali ją udusić. Ma na koncie także lata upokorzeń i samotności oraz świadomość, że dziewczęta ze szkoły zbliżają się do niej tylko dlatego, by poznać jej brata. Jednak, gdy w jej życiu pojawia się Ocean, a wraz z nim nieznane dotąd uczucia, Shirin zaczyna rozumieć, że nie może pozwolić na to, by choroba innych, zniszczyła jej życie. To wzruszająca i piękna opowieść o miłości, samotności, pasji i pokonywaniu uprzedzeń. Zwłaszcza, gdy dookoła szerzy się zaraza. Nieważne w jakiej postaci.

zarazy

Ostatnia powieść, Ponad wszystko, opowiada o dziewczynie, która całe życie spędza w izolacji.

Wszystko przez to, że jest uczulona dosłownie na cały świat. To, co dla nas niegroźne, dla niej może być wstępem do zarazy. Maddy stara się jednak, żeby choroba w niczym jej nie ograniczała. Czyta, projektuje, jest świetną uczennicą, choć uczy się zdalnie. Marzy o zostaniu architektem. I o zwykłym życiu. Dostaje taką szansę, gdy jej sąsiadem zostaje przystojny i miły nieznajomy. Choć jej matka jest przeciwna wszelkim kontaktom córki ze światem zewnętrzym, nastolatka zamierza wyrwać się z izolacji, w której tkwiła całe życie i zobaczyć jak wygląda świat na zewnątrz. To wspaniała, poruszająca historia o wolności, marzeniach, miłości i chorobie. Lektura z całą pewnością pozwala docenić, że nasza izolacja w domach trwa tak krótko.

Książki na czas zarazy to nie tylko doskonały sposób na zabicie nudy.

Kiedy wczujemy się w fabułę, nie będzie nas korciło, żeby wyjść z domu. A poza tym nasz umysł cały czas będzie pracował. Czytając o przygodach innych, być może docenimy własne życie, lub postanowimy je zmienić. Może się też okazać, że zostaniemy fanami autora lub autorki, choć wcześniej nigdy nie słyszeliśmy o takiej osobie. Jeśli nigdy nie lubiliśmy książek, niezależnie od tego, kto je pisał, to doskonała okazja, żeby książki na czas zarazy, zmieniły nasze podejście. Poza tym czytanie ułatwi nam odkryć wiele punktów widzenia i informacji o świecie. Rozwiniemy nasze horyzonty i, gdy tylko skończy się czas przymusowego przebywania w domu, będziemy mieli sporo nowych możliwości. Nie tylko przybędzie nam tematów do rozmów ze znajomymi, z którymi już będziemy mogli się spotykać. Pojawi się także możliwość podróży w miejsca z naszych nowych ulubionych książek. Albo przynamniej do księgarni lub biblioteki. Po więcej książek. Nieważne jakiego autora.

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares