Kultura japońska mocno różni się od europejskiej. Wiele osób odwiedzających tej kraj doznaje szoku kulturowego. Coś, co w Europie wydaje się na porządku dziennym, w Japonii może być poważną wpadką. Jak tego uniknąć? Sięgnięcie po książki o Japonii ułatwi w dużej mierze przygotowanie się do podróży. A może po prostu jesteś ciekaw, jak wygląda życie w odległym kraju samurajów? W każdym z tych wypadków dobrze sięgnąć po fachową literaturę.
Książki o Japonii – przewodniki
Podróż do Japonii to marzenie wielu ludzi. Jak najlepiej przygotować się do takiej podróży? Oto kilka najlepszych przewodników, z których dowiedz się, na co szczególnie zwrócić uwagę w czasie podróży, jakie miejsce i atrakcje koniecznie należy zobaczyć!
„Japonia. Przewodnik National Geographic” Lindelauf Perrin
Pięknie ilustrowany przewodnik, z którego dowiesz się jakie miejsca odwiedzić, gdzie warto zjeść, a także, na co należy uważać. Wszystkie informacje zostały dopasowane do ilości czasu przeznaczonego na pobyt. Zawiera też mapy i plany oraz wskazówki od doświadczonych podróżników. Książka o Japonii nie tylko przybliża kulturę kraju, ale doskonale przygotowuje i zachęca do odwiedzin.
„Japonia. Przewodnik osobisty” Alan Kępski, Patrycja Yamaguchi
Jedna z książek o Japonii napisana przez podróżników i przyjaciół. Idealna propozycja dla osób, które po raz pierwszy wybierają się do Kraju Kwitnącej Wiśni, oraz tych, którzy mieli przyjemność być tam wielokrotnie. Nie znajdziesz tu opisów popularnych atrakcji, hoteli czy restauracji. Autorzy zabiorą cię w podróż po Japonii widzianej oczami jej mieszkańców, pełnej tradycji i mądrości przodków. Pozycja przeznaczona dla czytelników pragnących poznać korzenie tradycji japońskiej.
„Nawiedzona Japonia. Przewodnik” Catrien Ross
Przewodnik dla czytelników o mocnych nerwach. Poznasz wierzenia i mity, które są głęboko zakorzenione w życiu codziennym. Autorka zebrała w książce mroczne miejsca, które współcześnie budzą grozę nie tylko wśród turystów. Legendy i mity kontrastują z zaawansowanym rozwojem technologicznym Japonii. To lektura, która wyróżnia się pośród innych książek o Japonii.
„Japoński wachlarz” Joanna Bator
Bardzo osobista książka, która stanowi zbiór różnych reportaży. Zostały wyróżnione Nagrodą im. Beaty Pawlak. Autorka spędziła w Tokio 4 lata, które wystarczyły, by okazało się, że to najważniejsza podróż jej życia. Ciekawe opisy spotkań i rozmów sprawiają, że jest to lektura, po którą warto sięgnąć.
Książki o Japonii – literatura piękna
Pośród książek o Japonii warto polecać powieści, które również pełnią funkcję poznawczą. Część z nich oparta na prawdziwych historiach przedstawia z różnej perspektywy historię Japonii i jej mieszkańców.
„Wyznania gejszy” Arthur Golden
Jedna z najważniejszych powieści, na podstawie której powstał film o tej samej nazwie. Opowiada historię Sayuri, która już jako mała dziewczynka wraz z siostrą została wytypowana, by zostać gejszą. Powieść przybliża tradycję i rolę gejszy, a także skłania do przemyśleń na temat wartości takich jak miłość, szczerość czy rodzina. Jeśli chodzi o książki o Japonii, ta wydaje się zajmować szczególne miejsce.
„Kobieta w białym kimonie” Ana Johns
Powieść inspirowana autentycznymi wydarzeniami. Opowiada historię dwóch kobiet i łączącej ich tajemnicy. Wydarzenia na kartach książki dzieją się liniowo, a w rzeczywistości jedna z kobiet żyje w Japonii w latach 50., druga w Stanach Zjednoczonych w czasie współczesnym. Powieść doskonale ilustruje różnice kulturowe, a także dylematy młodych kobiet. Wiele z nich poświęcało własne szczęście, by zachować dobrą reputację rodziny. Lektura dostarcza wielu emocji, a także zapoznaje z funkcjonującymi wśród Japończyków tradycjami.
„Malarz świata ułudy” Kazuo Ishiguro
Jedna z ważniejszych książek literatury japońskiej. Napisana przez laureata literackiej Nagrody Nobla z 2017 r. powieść ukazująca Japonię tuż po II wojnie światowej. Upadek starego porządku rzeczy sprawia, że wielu ludzi musi na nowo zbudować swój świat zewnętrzny, a przede wszystkim wewnętrzny. Taką rolę ma Masuji Ono, emerytowany malarz, który po wojnie na nowo musi odkryć, kim jest.
Nic nie zastąpi prawdziwej podróży, jednak książki o Japonii w dużej mierze mogą przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat tego kraju. Relacje innych, a także powieści inspirowane prawdziwymi historiami wzbudzają nieustannie zachwyt Krajem Kwitnącej Wiśni. Dzięki nim na chwilę można przenieść się w to odległe i inspirujące miejsce.