Książki o wychowaniu dzieci – najlepsze dostępne na rynku poradniki dla rodziców

Ewa Miko
Dostępne na rynku książki o wychowaniu dzieci to w wielu przypadkach pozycje godne zainteresowania. Warto jednak wiedzieć, które są szczególnie wartościowe, jeśli chodzi o treść oraz przekaz.
książki o wychowaniu dzieci
Ocena

Dostępne na rynku książki o wychowaniu dzieci to w wielu przypadkach pozycje godne zainteresowania. Warto jednak wiedzieć, które są szczególnie wartościowe, jeśli chodzi o treść oraz przekaz.

Poradniki stanowią ważną część rynku wydawniczego. Wśród nich znajdują się niezwykle popularne książki o wychowaniu dzieci. Są one często pisane przez psychologów i terapeutów, którzy mają solidną wiedzę na ten temat. Sporo jest jednak pozycji, których autorzy nie są w żadnym wypadku autorytetami w kwestii wychowania i rodzicielstwa. Warto więc przed zakupem i wdrażaniem w życie porad z takich książek zapoznać się z publikacjami polecanymi przez specjalistów. Część w nich znajdziesz w naszym artykule!

Czy wiedzę o rodzicielstwie i wychowaniu można czerpać z książek?

To ważne pytanie, ale jak to zwykle z takimi bywa – odpowiedź nie jest prosta. Na pewno książki poradnikowe i popularnonaukowe dotyczące wychowania oraz rodzicielstwa mogą być pomocne, ale nie można zakładać, że będą one rozwiązaniem wszystkich problemów. Warto traktować je jako drogowskazy w postępowaniu, ponieważ nie ma rad uniwersalnych, a każdy przypadek jest inny. Jeśli wybierzesz dobrą książki o wychowaniu dzieci, na pewno posiądziesz solidną, ważną i cenną wiedzę. Istotne jednak, żebyś wiedział, jak z niej skorzystać w praktyce. Nie raz można trafić na kiepską książkę lub dostać w prezencie taką, którą już posiadamy. Wtedy można taką książkę oddać, jednak trzeba posiadać paragon.

Zobacz też:  Książki o zarabianiu pieniędzy - TOP 5 tytułów, które pomogą się zainspirować

Polecane książki o wychowaniu dzieci – propozycje dla rodziców

Wychowanie, rodzicielstwo, prawidłowy rozwój dziecka – wszystkie te kwestie są niezwykle ważne i to między innymi o nich dowiesz się zaproponowanych przez nas tytułów. Jeśli chodzi o książki o wychowaniu dzieci, oto pozycje, które warto znać.

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, aby dzieci do nas mówiły” – Adele Faber, Elaine Mazlish

Rozmowa jest kluczem do zrozumienia. Przekonują o tym Faber i Mazlish w swojej książce, która okazała się światowym bestsellerem. Nie powinno to dziwić, ponieważ poradnik obejmuje wiele ważnych kwestii związanych z wychowaniem, a także pełen jest wartościowych rad, które zainteresować powinny wszystkich świadomych rodziców. Słuchanie i ogólnie rozumiana komunikacja jest podstawą naszego funkcjonowania. Nie powinno dziwić, że w rodzicielstwie odgrywa kluczową rolę.

„Złe matki są najlepsze. Poradnik szczęśliwej mamy” – Matylda Kozakiewicz

Choć sam tytuł książki może wydawać się kontrowersyjny, zwarte w niej treści już takimi nie są. Autorka postanowiła pokazać, że słowo „Mama” nie oznacza tylko ciągłych obowiązków i presji, której w pewnym momencie nie da się wytrzymać. Z macierzyństwa mają płynąć radość i szczęście. Gdy rodzice to zrozumieją, ich podejście do własnego dziecka – w kwestii między innymi wychowania – będzie dużo pozytywniejsze. Autorka przekonuje, że relacje oparte na pozytywnych aspektach życia wpływają dobrze na funkcjonowanie całej rodziny. Trudno się z tym nie zgodzić!

„Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?” – Juul Jesper

Jeśli chodzi o książki o wychowaniu dzieci w wieku nastoletnim, to nie można pominąć tytułu przygotowanego przez Juula Jespera. Pochodzący z Danii terapeuta i pedagog zyskał międzynarodową sławę właśnie za sprawą świetnych książek o rodzicielstwie i wychowaniu. „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?” skupia się na trudnym momencie, gdy dziecko przechodzi w wiek nastoletni. Wszyscy wiedzą, że to zwykle oznacza prawdziwą rewolucję. Warto wiedzieć, jak się na nią przygotować i jak ją poprowadzić, żeby zakończyła się szczęśliwie dla wszystkich.

Zobacz też:  Książki o ptakach, czyli jak podejść do obserwacji ptaków? Atlasy, poradniki, opowieści

„Jak wychowywać dziecko? Próba odpowiedzi na odwieczne pytania” – Maria Molicka

Wychowywanie to proces. Nieustannie zmieniające się okoliczności nie pomagają w odpowiednim jego przeprowadzeniu. Autorka książki stara się odpowiedzieć na jedno z najważniejszych pytań każdego rodzica – jak wychować dziecko? Pisze o relacjach, które należy budować z własnymi pociechami, skupia się aspektach psychologicznych, a także sporo miejsca poświęca partnerstwu oraz dialogowi. W książce znajdziesz wiele przydatnych rad, które będą nadawały się do wykorzystania w różnych życiowych sytuacjach płynących z szeroko rozumianego rodzicielstwa. 

„Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko” – Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg, Dana Landis

Autorzy postanowili skupić się na jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego wychowania, czyli złości. Ma ona destrukcyjny wpływ na cały proces, który może zostać z tego powodu nieodwracalnie zaburzony. Autorzy przytaczają dane, które są bezwzględne. Rodziny, w których stawia się na komunikację, wspólne i pokojowe rozwiązywanie konfliktów, a także gloryfikuje się myślenie, są po prostu szczęśliwsze. Stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju dzieci jest zadaniem każdego rodzica. Złość nigdy nie będzie dobrym wyjściem.

„Dialog zamiast kar” – Zofia Aleksandra Żuczkowska

Tematyka zbliżona do książki o złości, ale tym razem aktorka postanowiła skupić się na karaniu. Wielu rodziców uważa, że to najlepsza metoda wychowawcza, co oczywiście nie jest prawdą. Żuczkowska przytaczają naukowe argumenty, które nie potwierdzają tezy, jakoby kary miały pozytywny wpływ na nasze dzieci i budowanie wspólnych relacji. Oczywiście w książce znajdziesz alternatywne rozwiązania, które będą na pewno dużo skuteczniejsze.

Książki o wychowaniu dzieci, które skierowane są do rodziców, poruszają wiele istotnych aspektów tego złożonego procesu. Procesu, którego przeprowadzenie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszych pociech. Warto więc sięgać po najlepsze książki o wychowaniu i dowiedzieć się o ważnych jego aspektach. Czym jest rodzicielstwo bliskości? Jakie relacje z dziećmi utrzymywać? Jak powinien wyglądać system nagród i kar? Jak budować poczucie własnej wartości u dzieci? Pytań jest wiele, a odpowiedzi na większość znajdziesz w dobrych książkach.

Zobacz też:  Książki o modzie – poradniki, biografie, historyczne i inne. Najlepsze książki, które warto przeczytać
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts