“Magiczne Istoty” – Simon Holland

Żałuję, że nie jestem dzieckiem” pomyślałam, kiedy wzięłam do ręki przepięknie ilustrowaną książkę „Magiczne Istoty” autorstwa Simona Hollanda. Książeczka w twardej oprawie z przyciągającą wzrok okładką prezentuje się jak małe kompendium wiedzy o stworzeniach narodzonych w mitologii greckiej, rzymskiej, nordyckiej i azjatyckiej.

Kocham magię

Od dziecka marzyłam o latającym dywanie i pegazie. Od zawsze chciałam zaprzyjaźnić się z syreną, a za matkę chrzestną mieć dobrą wróżkę. Wasze latorośle, nawet w dobie nachalnej elektroniki, nieograniczonego dostępu do Internetu i ogłupiających kreskówek emitowanych na kanałach dla dzieci, w głębi serca chyba się ode mnie nie różnią i też kochają magiczne istoty.

Piękno i kolory

Magiczne istoty” są przedstawione w bardzo łatwy i przyswajalny dla małego czytelnika sposób – dominują duże, pobudzające wyobraźnię ilustracje, okraszone stosunkowo niewielką ilością tekstu (rozkładówka ze smokiem zasługuje na największe uznanie). To książka, po którą dziecko może sięgnąć samodzielnie, lub czytać wtulone w rodziców, którym z pewnością będzie przerywać co chwila pytaniami, prosząc o rozszerzenie i wytłumaczenie kilku historii.

Rodzice, którzy chcą w swoich pociechach rozwinąć pasję do świata jakże innego od tego, który otacza je na co dzień, powinni czym prędzej zaopatrzyć dzieciaki w „Magiczne istoty”. Na kartach książki, właściwie albumu, pojawiają się olbrzymy, harpie, wilkołaki, smoki i istoty, o których nigdy wcześniej nie słyszałam, np.: selkie, czyli „kobiety foki”.

Magiczne istoty

Strzeż się wróżek, które mogą zesłać nieszczęście, przyprawić o nocne koszmary albo zepsuć żywność, i gniewnych olbrzymów zdolnych rzeźbić doliny i ciskać górami. A może spotkasz smoka, albo magicznego węża, który umie z łatwością wywołać z powietrza deszcz, grad, śnieg i burzę?”

Tajemnice

Chcecie wiedzieć czym jest Feniks i dlaczego w swoim cyklu odradza się z popiołów? A może jesteście ciekawi jak wygląda chimera lub czym można przekupić Cerbera strzegącego przejścia do Hadesu? Założę się, że niejedno z Was marzy o zdobyciu klejnotów z gniazda gryfa, ale biada temu, kto wyciągnie po nie rękę! Dlaczego? Nie powiem. Musicie zajrzeć do tego wyjątkowego albumu.

Od magii do fantastyki

Magiczne istoty” są pozycją, która powinna zachęcić dzieci do sięgnięcia po Harry’ego Pottera i przeczytania go od deski do deski. Zapewne uśmiechną się szeroko, kiedy znowu natkną się na „dobrych znajomych”. Mam na myśli: trolle, wodne stwory, hipogryfa (o którym wspomina także Simon Holland), wilkołaka. Niewykluczone, że ze swoją nowo rozbudzoną ciekawością świata sięgną dalej: po mity greckie, po mitologię nordycką. A może przeistoczą się w zaciekłych fanów powieści fantasy? Może dzięki tej niespełna pięćdziesięciostronicowej książce dla dzieci zapałają miłością do każdej magicznej literatury, która wyszła spod pióra utalentowanych autorów? Może zwrócą swoją chęć poznawania w stronę wierzeń pierwszych Słowian? Może sięgną po komiksy albo zainteresują się teoriami Ericha von Dänikena?

Zachęta

Właśnie tego dzieciakom życzę – uwolnienia wyobraźni i własnych poszukiwań w świecie literatury, w którym jest jeszcze tyle od okrycia. Niechaj „Magiczne istoty” będą pierwszym krokiem dla Waszych magicznych istotek, Waszą zachętą do eksplorowania przez dzieciaki czarodziejskiego uniwersum. Pamiętajcie co powiedziała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Ośmiu ilustratorów

Magiczne istoty” – jeden autor, ośmiu ilustratorów. Każdy z inną wrażliwością, inną kreską. Ilustracje są najmocniejszą stroną albumu i bardziej dociekliwych rodziców zachęcam do zajrzenia na strony internetowe rysowników, bo naprawdę są tego warte i być może wspólne obejrzenie ich z dziećmi zachęci Wasze pociechy do sięgnięcia po kredki i stworzenia na papierze zupełnie nowych magicznych istot?

Dorobek naukowy Simona Hollanda zawiera się w studiach nad literaturą angielską i średniowieczną, a także kulturą i historią. Autor jest także pasjonatem historii naturalnej, nauki i technologii.
Jako pisarz, Simon ma także upodobanie do wszystkiego, co fantastyczne, zabawne, filozoficzne,
zagadkowe, paranormalne i osobliwe.

5.00 avg. rating (99% score) - 4 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares