„Miasteczko Worthy” – Marybeth Mayhew Whalen

“Miasteczko Worthy” to książka pełna. Pełna wątków, ciekawych zwrotów akcji, intrygujących tajemnic. Pozycja potencjalnie przeznaczona dla młodych dorosłych, zaskakuje różnorodną konstrukcją postaci, przez co staje się odpowiednia dla ludzi w różnym wieku. Emocjonalnie rozbrajająca historia przedstawiona przez Marybeth Mayhew Whalen budzi współczucie wskazując na najważniejsze wartości w życiu.

Kwintesencja małomiasteczkowości

Worthy to stereotypowe małe miasteczko, w którym mieszkańcy zaplątani w sieć plotek, wzajemnych oskarżeń i sztucznej uprzejmości, duszą się na własnych podwórkach. Tam, jeżeli ktoś chce się czegoś o sobie dowiedzieć, może zapytać zupełnie obcą osobę, która wie więcej o jego życiu niż on sam. Każdy ma wyrobioną opinię, która staje się jego punktem odniesienia dla poczucia własnej wartości. Jednak najlepszą opinią cieszą się licealni zawodnicy lokalnej drużyny, a wokół meczów i cheerleadingu kręci się życie miasteczka.

Do boju drużyno!

Mieszkańcy Worthy całymi rodzinami uczęszczają na mecze, a członkowie drużyny i cheerleaderki to gwiazdy społeczności. Podziwiana młodzież, jak na gwiazdy przystało, wplątuje się w dramaty nastoletniej lekkomyślności. Alkohol, żądza sławy, podążanie za nieprawidłowymi ideałami – to wszystko dotyka młodych i rykoszetem odbija się na dorosłych. Lecz ile są w stanie przetrwać mieszkańcy miasteczka, jeśli te trudności doprowadzą w końcu do prawdziwej tragedii?

Walka o przetrwanie

Wspomniana tragedia otwiera przysłowiową puszkę Pandory. Śmierć, zdrady, oskarżenia, nieetyczne relacje – to wszystko wysypuje się na sztuczne uśmiechy ludzi, którzy nie są w stanie wciąż udawać. Z pewnością nie potrafią już tego robić kobiety, z których perspektywy jest opowiadana historia. Życie każdej z nich odwraca się do góry nogami, a walka o dobrą opinię zamienia się nagle w walkę o przetrwanie.

Każdy prowadzi swój bój

Jedni walczą o odzyskanie zdrowia, inni o odzyskanie rodziny, a jeszcze inni o odzyskanie nadziei. Dodatkowo bohaterki targane wyrzutami sumienia i poczuciem niesprawiedliwości prowadzą wewnętrzne bitwy. Każda z nich przeżywa swoją osobistą tragedię, które spowodowała jedna wspólna. Cały ten proces spowity jest nasyceniem wartości, które idealnie wybijają się w miarę czytania. To historia ludzi uświadamiających sobie co jest w życiu ważne. Ludzi, którzy odchodzą od siebie i się jednoczą. Ludzi, których zbliża otwarcie tego, co ukrywali za zamkniętymi drzwiami.

Opowiadanie o miłości

Poza dobrą, wciągającą historią znajdziecie tam piękne opowiadanie o miłości. Miłości matczynej, miłości w obliczu straty, miłości nastoletniej, małżeńskiej, miłości przyjacielskiej. Każdy znajdzie coś dla siebie, a nawet śmiem twierdzić, że coś o sobie.

Magdalena Janikowska

Miasteczko Worthy” Marybeth Mayhew Whalen, tłum. Marcin Machnik, Wydawnictwo Helion/Editio Blue 2019

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares