Mój ukochany to psychopata?

psychopata

Tytuł książki: „Uwolnij się od psychopaty. Jak odzyskać siebie po toksycznym związku”

Autor: Jackson MacKenzie

Gatunek: Poradnik

Wydawnictwo: Sensus

Liczba stron: 280

Okładka: Miękka

Cena rynkowa/okładkowa: 37,00zł

Ocena: 7/10

Określenie “psychopata” kojarzymy zazwyczaj z mrożącą krew w żyłach postacią z thrillerów o przenikliwym spojrzeniu. I nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ilu z nich jest wśród nas. Niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy mieszkając z psychopatą pod jednym dachem.

Dlaczego psychopata?

Pojęcie psychopatii było zgłębiane przeze mnie przez kilka lat. Właśnie dlatego w moje ręce trafiła książka, skierowana do ofiar psychopatów i osób, które doświadczyły toksycznych relacji. Z pewnością najważniejszym faktem, który rzutuje na odbiór książki jest historia samego autora. Tematem psychopatii zainteresował się tuż po swoim doświadczeniu z psychopatą. Jackson MacKenzie postanowił wyzbyć się strachu i otwarcie mówić o tym, jak postępuje psychopata i jakie spustoszenie czyni swoim zachowaniem. Chciał pomóc innym ofiarom zakładając forum internetowe, a gdy zauważył u ludzi potrzebę zgłębiania tematu, postanowił wydać książkę.

30 sygnałów alarmowych

Na początku książki autor zamieścił spis trzydziestu sygnałów alarmowych. Jest to trzydzieści zachowań, które mogą przesądzić o tym, czy nasz partner jest psychopatą/osobą toksyczną. Oczywiście im większą liczbę sygnałów rozpoznajemy, tym większe prawdopodobieństwo, że jest osobowością psychopatyczną. Wszystkie z sygnałów podanych przez autora są zachowaniami na tyle toksycznymi, że powinny być łatwo dostrzegalne. Niestety, jednak takie nie są. Dlaczego? Bo psychopata to przebiegły manipulant, który na początku sprawia wrażenie ideału. Byś zakochał się w nim do nieprzytomności.

Szaleńczo zakochani

Autor podkreśla, że ofiary psychopatów często dopiero po wyrwaniu się ze związku z psychopatą uświadamiają sobie, jak bardzo wyniszczająca była ta relacja. Wypominają sobie ślepotę, głupotę i naiwność, nie mogąc uwierzyć, że byli w stanie być w związku z człowiekiem, który stopniowo pozbawiał ich wszystkiego, co dobre. Dzieje się tak dlatego, że związek z psychopatą zawsze zaczyna się etapem idealizacji. Osoba toksyczna daje Ci wszystko, czego potrzebujesz. Czułość, miłość, uwagę. Obsypuje Cię komplementami, sprawia, że czujesz się wyjątkowy. Powoli zakochujesz się bez pamięci. A on daje Ci to wszystko po to, aby później Ci to boleśnie odbierać, razem z Twoją pewnością siebie i wartościami, które wyznajesz.

Nic nie dzieje się z dnia na dzień

To wszystko przebiega procesem, który został dokładnie opisany w książce. Czasem etap idealizacji może trwać nawet kilka lat zanim zaczną pojawiać się sygnały alarmowe. A potem? Potem już jest tylko gorzej. Psychopata zaczyna Cię ranić, coraz mocniej i mocniej. Początkowo mogą to być żarty na temat Twojego wyglądu, niby nic nie znaczące umniejszanie Twoim sukcesom, ukryte docinki podczas rozmowy w towarzystwie innych ludzi, krytyka Twojego zachowania.

Psychopata w akcji

Małe rzeczy, które umiesz sobie wytłumaczyć tym, że wcale nie miał tego na myśli. Tym bardziej, że jeśli powiesz, że poczułeś się urażony zostaniesz nazwany nadwrażliwym. I w to uwierzysz, bo niby czemu Twój ukochany, który właśnie zrobił Ci śniadanie jako wyraz swojej miłości, miałby Ci świadomie robić przykrość. A śniadanie zrobił i miłość wyznał i przytulił, bo właśnie Cię wciąga w tak zwany cykl dobroci i przemocy. Obwiniając o wszystko Ciebie.

To Ty jesteś wariatem

Mimo tego, że pośród wszystkich toksycznych zachowań miłość utrzymują przebłyski idealnego partnera, to i tak ofiara reaguje. Kiedy zachowania partnera zaczynają przybierać formę faktycznej przemocy emocjonalnej, słownej, a czasami nawet fizycznej, próbuje się bronić. I to wtedy może usłyszeć, jak przewrażliwiona i “psychiczna” jest. Jak to “robi z siebie ofiarę”, jak to “pierze partnerowi mózg”, bo przecież to on jest w tym związku osobą poszkodowaną. Bo sprzeciw wobec tego, co ofiara uważa za nienormalne (i co faktycznie jest nienormalne), to ją czyni osobą psychiczną.

A co na to Jackson?

Autor Uwolnij się od psychopaty. Jak odzyskać siebie po toksycznym związku przedstawia zagrywki psychopaty, jego inteligentne gierki i satysfakcję z tego, jak powoli i przebiegle powoduje cierpienie ofiary. I jak manipulacyjnie wpaja jej, że to ona jest źródłem problemu. Projektuje u niej pożądane uczucia po to, aby później o odczuwanie tych uczuć ją winić. I wyniszcza ją coraz bardziej i bardziej.

psychopata

Aż przychodzi koniec

W momencie kiedy przychodzi rozstanie, ofiara jest całkowicie zdruzgotana i pozbawiona poczucia własnej wartości. Autor nazywa ten stan czymś gorszym od depresji i stanowczo stwierdza, że aby wyrwać się z niego potrzeba terapii. Potrzeba odzyskać siebie. Ponieważ osoba będąca w związku z psychopatą w pewnym momencie się zatraca. Nie wie kim jest, w jaki sposób ma myśleć i co robić że swoim życiem. Ból i cierpienie spowodowane ciągłą przemocą jest nie do zniesienia. Jackson MacKanzie podkreśla, że w takim stanie nie można nawet ufać swojej intuicji. Ale jednak trzeba znaleźć siły, aby się naprawić, podnieść, odbudować.

Odzyskać siebie

Ostatnie kilkadziesiąt stron książki jest poświęcone właśnie temu. Autor tłumaczy, że leczenie ze związku z psychopatą trwa naprawdę długi czas i jest to bardzo ciężka praca. Tak naprawdę trzeba kształtować siebie od zera. Trzeba okazać sobie najwięcej wsparcia i miłości, przyjmować pomoc, walczyć z chwilami, w których świat wydaje się zbyt niewygodny. I trzeba zrozumieć to, że psychopata nigdy nie był tą osobą z początku, zawsze był tą osobą z końca.

Autoterapia autora?

W książce perfekcyjnie opisane zostały sposoby działania, techniki i metody, których używa psychopata/osoba toksyczna. Jednak wyraźny jest subiektywny stosunek autora do tematu. Autor jako osoba, która przeżyła związek z psychopatą z pewnością zyskuje na wiarygodności. Natomiast widoczna jest również niemożność oddzielenia własnych emocji, co jest nie na miejscu w przypadku popularnonaukowych publikacji. Poza zbyt śmiałymi określeniami, autor obrazuje też tylko jeden schemat związku z psychopatą, nie biorąc pod uwagę tego, że czasem historia rozwija się inaczej. Wyraźnie widać, że pisanie tej książki było dla niego autoterapią skierowaną w konkretne przeżycie. Jego przeżycie.

Mimo to książka ta jest ogromnie pomocna i wartościowa.

Polecam ją każdemu, kto kiedykolwiek znalazł się w pozycji ofiary psychopaty w związku. Przede wszystkim dlatego, że pozwala zrozumieć i tłumaczy w jaki sposób można przepracować ból, by być jeszcze w życiu szczęśliwym. I że można być jeszcze szczęśliwym, chociaż po takich przeżyciach czasem wydaje nam się, że nie.

“Wszyscy normalni ludzie starają się unikać bólu. Mimo to, paradoksalnie, to dzięki zmierzeniu się z bólem i przepracowaniu go odnajdujemy piękno, ponieważ po drugiej stronie naszego największego cierpienia odnajdujemy szansę na doświadczenie największej radości.”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

1 Comment on Mój ukochany to psychopata?

  1. pikku_vampyyri
    20 marca 2020 at 21:23 (1 rok ago)

    Już podesłałam koleżance link, żeby zerknęła na tę książkę. 🙂

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares