“Moja dusza pachnie Tobą” – Aleksandra Steć

Nie wierzę w przypadki. Książka Aleksandry Steć, Moja dusza pachnie Tobą, trafiła do mnie dokładnie w momencie, gdy jej potrzebowałam.

Trafiła nie tylko w moje ręce, ale i do serca, stając się balsamem na jego bolesną przeszłość. Sto czterdzieści osiem stron terapii. Mądrych, głębokich refleksji o życiu. O tęsknotach. O pragnieniach spełniania marzeń. To bardzo intymne wyznanie wiary w siłę miłości.

Może się Wam wydawać, że pisanie o miłości to czysty romantyzm, kojarzący się nieco naiwnie w XXI wieku… Otóż nie macie racji.

Aleksandra Steć nie stosuje fikcji, nie ma tu westchnień do wyimaginowanego obiektu uczuć. Wspaniale i w niezwykle delikatny sposób uświadamia nam, do jak wysokich wartości mamy dostęp w swojej codzienności, którą sami tworzymy.

To książka-opowieść, mocno sensoryczna. Już sam tytuł tego czteroczęściowego zbioru przenosi nas w olfaktoryczną sferę czułych, duchowych doznań.

Mogę śmiało zmienić powiedzenie, że to nie przez żołądek do serca, ale przez zmysł powonienia do serca się trafia. Tym samym Moja dusza pachnie Tobą, staje się jednymi z najpiękniejszych perfum, które chce się nosić na sobie.

Cztery części „duszy” to pewnego rodzaju kalendarz wspomnień i kalendarz planów.

To swoiste jej cztery pory: „Przesiąknięta jestem Tobą na wskroś”, „Życie ma smak pocałunków”, „Świat cierpi na deficyt miłości”, „Kobiecość najsłodszą z broni”. Każda z nich jest emocjonalna, esencjonalna, nostalgiczna. To cała paleta emocji, które jak satelity, krążą wokół planety Miłość.

Estetycznie. Czasem jedno zdanie na stronie, czasem kilkanaście. Każde z nich spójnie opisujące ulotną chwilę, marzenie, obietnicę, wyznanie.

W wydaniu Autorki nawet jedno zdanie jest już obszernym opowiadaniem, w ujmująco nastrojowy sposób koi, ogrzewa i ratuje duszę. A gdy zdań jest więcej… Odpłyniecie w krainę wrażliwości. Aleksandra Steć włada pięknym językiem, który przenosi w najwspanialsze wspomnienia, wpuszcza w zakamarki strachu, bólu, ale nie szczędzi nadziei. Ta wrażliwa tkanka słów poruszy każdego.

Moja dusza pachnie Tobą to wysmakowane, gustowne, mądre sentencje o szacunku, przebaczaniu, zapamiętywaniu, wdzięczności, pokorze, ufności. Wierze, zwłaszcza w drugiego człowieka. W drugą duszę.

Bez patosu, bez zbędnych słów, Autorka zabiera nas w podróż emocji. Już od pierwszej strony rozumie się, czuję się, że jest to podróż życia. Każdy odnajdzie tu cząstkę swojej duszy, gdyż prawdy, które tu zobaczymy, są uniwersalne. Każdy może tu odnaleźć swój zapach, niepowtarzalny jak on sam.

Zbiór myśli o duchowym porozumieniu, bratnich duszach, o życiowych trudnościach, chwilach wzlotów, westchnień, zachwytów pośród nieuchronności upływającego czasu.

Jeśli jest tu smutek, to na najwyższym podium pokory, to smutek kogoś, kto kocha życie z całym jego rozmachem uczuciowych barw. Jest tu też dużo humoru, który jest charakterystyczny dla otwartych umysłów. I dla otwartych serc.

Jedna z najpiękniejszych książek, jakie przeczytałam. Będę do niej wracać, co ja piszę – ciągle do niej wracam!!!

Czytajcie.

5.00 avg. rating (99% score) - 3 votes

1 Comment on “Moja dusza pachnie Tobą” – Aleksandra Steć

  1. Ola
    10 marca 2018 at 20:28 (3 lata ago)

    Kiedyś przez przypadek trafiłam na któryś z cytatów… W bardzo szybkim czasie odnalazłam książkę. Trafiła do mnie w bardzo trudnym etapie mojego życia. Każda strona przeczytana dokładnie, powoli, kilka razy… W chwilach gorszych sięgam na półkę po książkę. To dzięki tym pięknym cytatom udało mi się stanąć na nogi…
    Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę, tym razem już bez nerwicy lękowej.

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares