Najlepsza seria książek o historii na jaką kiedykolwiek traficie.

Historia potrafi być najbardziej interesującą dziedziną nauki lub natychmiastowym usypiaczem. Wszystko zależy od tego w jakiej formie jest podana.

Jednak, co by o niej nie mówić – trzeba znać, chociaż jej podstawy. Pomijając już przez ile lat towarzyszy nam w szkole. Można jej serdecznie nie znosić, ale po co? Jest z nami także w mediach, filmach, książkach, rozmowach. Wszędzie. Oczywiście musimy rozróżnić to czego uczymy się o niej w szkole od wiedzy przydatnej. Starożytne bitwy (które, np. ja omawiałam w ciągu mojej edukacji aż trzy razy) nie są aż tak ważne jak współczesność (omawiana raz). Lekcje różnią się od historii, która nas otacza. W szkole bywa nudna i pełna szczegółów. W życiu wystarczą konkrety i parę interesujących ciekawostek. Wtedy możemy nazwać się człowiekiem nie tylko inteligentnym, ale też takim, który potrafi zaskoczyć innych swoją wiedzą.

Niektórzy nawet w dorosłym życiu są mocno zniechęceni do historii. Inni nie wiedzą, mimo swojej miłości do niej, jak przekazać to dzieciom czy bliskim.

A popkultura niekoniecznie pomaga. Filmy kostiumowe w znakomitej większości są pretensjonalne, filmy historyczne za to albo od początku do końca wyłącznie poważne, albo nieciekawe, albo okropnie krwawe. Ktoś znudzony słuchaniem o historii nie będzie chciał jeszcze o niej oglądać jeśli nie zmieni się forma. Pomijając już, że jeśli ktoś jej po prostu nie zrozumie to archaiczny język filmów kostiumowych także może być nie do przyswojenia. Co do książek natomiast… Większość z nich jest niemalże encyklopedyczna albo jeszcze bardziej opasła i pełna szczegółów niż znienawidzone lekcje. Oczywiście, jest także beletrystyka historyczna. Problem polega na tym, że te książki nadają się wyłącznie dla miłośników historii. Nie oszukujmy się, nikt inny nie przeczyta 300 stron o żadnej epoce jeżeli nie ma przymusu lub ochoty.

To wszystko jest dosyć utrudnione. Ale, przecież jest sposób, żeby pokochać historię i zarazić innych swoją miłością!

Pozostają nam próby szukania filmu albo serialu kostiumowego, który nie będzie archaiczny i pretensjonalny. (Niestety, takie zazwyczaj “trochę” zmieniają fakty). Możemy też próbować odkryć film nie nad wyraz krwawy i poważny. Albo na siłę męczyć siebie lub kogoś 400. stronami beletrystyki. Tylko po co? Istnieje seria książek, które nie tylko zawierają mnóstwo wiedzy, ale także potrafią ją przekazać w zwięzły, zrozumiały i ciekawy sposób. Książki są zazwyczaj w formacie zeszytowym, każda z nich porusza inny czas lub dziedzinę w historii (np. średniowiecze czy daną mitologię). Oprócz tego są w nich małe, zabawne ilustracje. Seria nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy.

Nazywa się Strrraszna historia i nadaje się nie tylko dla młodzieży (bo dzieci do 10 roku życia mogą po prostu czegoś nie zrozumieć), ale też dla dorosłych.

Myślę, że najmłodsi, chociaż na pewno będą się z nią świetnie bawić, mogą nie zrozumieć do końca pewnych kwestii. A książki z tej serii są pozbawione jakiegokolwiek owijania w bawełnę. Dzięki temu dużo lepiej rozumieć wszystko, co w nich zawarte. Młodzież za to może dzięki tej serii pokochać historię. Wiem, co mówię, bo jako 11 i 13-latka czytałam te książki niemal nałogowo. Wydaje mi się, że są najlepszą opcją dla młodzieży. W tamtym czasie w innych książkach tego typu albo język był jak dla dorosłych, albo pomijano wiele istotnych faktów, aby nie skazić młodego umysłu.

Strrraszna historia niczego nie pomija, a mimo to też nie skaża.

Po prostu niesie ze sobą mnóstwo wiedzy w niezwykle przystępnej formie. Oprócz młodzieży mogą po to sięgać także dorośli. Zwłaszcza ci zrażeni, którym potrzeba wiedzy z potężną dawką luzu i humoru. Ilustracje nie są dziecinne ani kiczowate, pomagają za to lepiej zapamiętać fakty, zwłaszcza wzrokowcom.

W serii każda książka porusza inną epokę, temat, dziedzinę, o czym już wspominałam. Warto jednak dodać, że dzięki temu i ogromnej różnorodności tematycznej, możemy dowiedzieć się naprawdę wiele w wybranym dziale.

Albo we wszystkich poruszanych. Da się wybrać jedną dziedzinę, która nas interesuje, w której chcemy uzupełnić braki lub, do której chcemy się przekonać. Możemy także zgłębić wiedzę o tym, co od zawsze interesowało nas najbardziej. Treść książek nie łączy się ze sobą w żaden sposób, a to daje nam możliwość przeczytania tylko jednej lub kilku z nich bez konieczności sięgania po resztę. Zresztą, nie musimy się skupiać tylko na danej epoce albo postaciach typu rycerze. Możemy odkryć tajemnice historii wybranego kraju, jak, chociażby USA.

Trzeba jednak dodać, że chociaż pełna humoru i napisana przystępnym językiem, seria przekazuje przede wszystkim ogrom wiedzy. Forma po prostu ułatwia przyswajanie tego, co podaje nam niesamowicie inteligentny autor.

Nie jest to beletrystyka ani encyklopedia. Z tym trzeba się liczyć. Trzeba także pamiętać, że jeżeli ktoś nie chce się niczego dowiedzieć a jedynie dobrze się bawić – to na pewno nie jest dla niego. Strrraszna historia jest niesamowicie ciekawa i nie trzeba się z niej uczyć, bo wiedza sama wchodzi do głowy i po prostu w niej zostaje. Jednak wspomniana forma czyni w tego świetną zabawę. Ja nadal sięgam po te książki z tej serii, których jeszcze nie czytałam. Pozwalają dowiedzieć się czegoś nowego i oderwać od rzeczywistości.

Cięty dowcip, błyskotliwe uwagi, ogromna dawka łatwo przyswajanej wiedzy, zabawne ilustracje i pisanie o wszystkim wprost. Oto dlaczego ta seria odniosła taki sukces.

Jestem pewna, że dzięki tym książkom przekonacie swoich bliskich do historii. Rozwiniecie swoją pasję, dowiecie się wielu ciekawych rzeczy. Będziecie mogli zabłysnąć i zrozumieć, że historia jest naprawdę pasjonująca, nawet jeżeli w czasach szkolnych byliście (lub jesteście) nią raczej znudzeni. Doskonała niezależnie od wieku. Wszystko, co w niej podane da się zrozumieć i nie trzeba posiadać w zasadzie żadnej inne wiedzy historycznej, żeby wiedzieć o czym pisze autor. W dodatku książki nie są drogie i można je łatwo dostać w większości bibliotek. Mimo liczby stron (około 100, 200, czasem 300) da się przeczytać jedną książkę nawet w ciągu jednego dnia. Ruszajcie na przygodę z historią, a może poczujecie do niej miłość!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

1 Comment on Najlepsza seria książek o historii na jaką kiedykolwiek traficie.

  1. Kaja
    20 listopada 2019 at 18:20 (1 rok ago)

    Kiedy przeczytałam „najlepsza seria książek historycznych” pomyślałam najpierw o Cherezińskiej, a później o Historii bez cenzury. A jednak nie 🙂 pierwszą z powyższych bardzo polecam, natomiast co do opisywanej serii – przykuły moją uwagę tytuły i tematyka, natomiast lekko zniechęca duża ilość ilustracji utrzymanych w komiksowym stylu. Jednak pewnie prędzej czy później sięgnę po którąś dla wyrobienia sobie własnej opinii.

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares