Najlepsze książki o historii Polski – po jakie wartościowe tytuły warto sięgnąć?

Paulina Kucharska
Najlepsze książki o historii Polski to najlepszy wybór, jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o wydarzeniach z przeszłości. Jakie tytuły są warte uwagi? Po jakie książki o historii Polski sięgnąć? Dowiedz się z naszego artykułu!
najlepsze książki o historii polski
4/5 - (1 vote)

Niestety książki historyczne wciąż pozostają niedocenionym gatunkiem literackim. Wciąż wiele osób bowiem uważa, że nauka naszej historii z tego typu publikacji jest tak samo nudna, jak lekcje historii w szkole. Jednak najlepsze książki o historii Polski to zupełnie coś innego – to nie jest jedynie streszczenie suchych faktów. Bardzo ważne jest też to, że zostały napisane w niezwykle przystępny sposób. Dzięki nim da się poczuć ducha epoki i jej atmosferę. Osoby czytające książki historyczne mogą poczuć się tak, jakby były uczestnikami zdarzeń. Przekonaj się, jakie książki o historii Polski są warte uwagi!

Dlaczego warto czytać książki o historii Polski?

Historia wciąż kojarzy ci się jedynie z uczeniem się na pamięć suchych dat, faktów oraz wielu nazwisk? Cóż, tak wygląda poznawanie historii Polski w szkołach, aczkolwiek możesz przekonać się, że odkrywanie historii może być dużo lepsze, ciekawsze i pasjonujące. W tym celu sięgnij po najlepsze książki o historii Polski. Pozwolą ci one m.in. poznać najistotniejsze fakty historyczne, zagłębić się w bogate dziedzictwo kulturowe Polski, czy dowiedzieć się, jak wyglądało życie Polaków w różnych okresach historycznych. Chcesz przenieść się w minione czasy i poznać historię Polski z bliska? Zatem już teraz sprawdź, jakie są dobre książki o historii dostępne w księgarniach. 

Najlepsze książki o historii Polski – poznaj nasze propozycje

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze książki o historii? Z chęcią ci podpowiemy!

„Powstanie’44”, Norman Davies

„Powstanie’44” można nazwać największym bestsellerem Normana Daviesa. W tej książce można poczytać o wydarzeniach mających związek z Powstaniem Warszawskim. Czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak doszło do wybuchu powstania, jak ono przebiegało oraz jak wyglądało zakończenie. Wszystko zostało opisane w przejrzysty i prosty sposób, co na pewno miało ogromny wpływ na popularność tej książki. Nie brakuje w niej także wielu interesujących szczegółów. Chociaż warto podkreślić, że książka ta była pisana z myślą o zagranicznych czytelnikach, dlatego też niektóre kwestie poruszane w lekturze mogą być dla polskiego czytelnika wręcz banalne. Mimo wszystko poleca się ją każdemu, kto chce po raz pierwszy na poważnie zapoznać się z tą tematyką. 

Zobacz też:  Najlepsze książki o sprzedaży – tytuły, po które warto sięgnąć!

„Sierpniowe dziewczęta’44”, Patrycja Bukalska

Do grupy najlepsze książki o historii Polski należy zaliczyć „Sierpniowe dziewczęta’44” autorstwa Patrycji Bukalskiej. To książka, z której możesz dowiedzieć się, jak wyglądało Powstanie Warszawskie z perspektywy walczących kobiet. Znajdziesz w niej opowieści ponad 20 uczestniczek, które miały najczęściej 17, 18, czy dwadzieścia parę lat. To historia kobiet, które walczyły tak samo, jak mężczyźni: czasem musiały na pierwszej linii, a co jakiś czas wykonywały szare prace na tyłach, czyli m.in. gotowały czy prały. To pozycja, po którą po prostu warto sięgnąć. 

Inne polecane książki o historii Polski

Inne najlepsze książki o historii Polski to takie tytuły jak m.in.:

  • „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa”, Kamil Janicki;
  • „Mała Europa. Szkice polskie”, Norman Davies;
  • „Historia Polski”, Tadeusz Ćwikilewicz;
  • „Powstanie Styczniowe”, Stefan Kieniewicz;
  • „Dzieje Polski”, Andrzej Nowak;
  • „Polska Jagiellonów”, Paweł Jasienica. 

Dowiedziałeś się już, jakie są najlepsze książki o historii Polski. Powyżej wymienione tytuły wyróżniają się dużą liczbą źródeł, przypisów i rozbudowaną bibliografią. Charakteryzują się też prostym stylem i ciekawą tematyką, co jest bardzo ważne w przypadku książek historycznych. Mamy nadzieję, że spośród wymienionych pozycji uda ci się znaleźć taką książkę, która naprawdę cię zachwyci – do wyboru masz ich naprawdę sporo!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts