O miłości wyrażonej przez muzykę – przegląd współczesnych piosenek obcojęzycznych

Człowiek w świecie bez poezji i muzyki

jest tylko elementem łańcucha pokarmowego

– Dawid Jung –

Muzyka może towarzyszyć nam w każdym momencie – gdy jesteśmy szczęśliwi, smutni, zakochani… Szczególnie w tym ostatnim stanie emocjonalnym najczęściej sięgamy po piosenki, z którymi próbujemy się zidentyfikować. Muzyka jest pięknym uzewnętrznieniem naszych myśli. Dlatego postanowiłam poddać analizie wybrane teksty piosenek, które traktują o tym uczuciu, by przekonać się jaki obraz miłości jest przedstawiany przez współczesnych twórców.

Ben Howard “I forget where we were”

I forget where we were” już przez sam tytuł może wskazywać na to, że nie jest to piosenka o szczęśliwej miłości. W przypadku tego utworu mogę zaryzykować stwierdzenie, że jest on o miłości, która nigdy się nie pojawiła. Dlaczego? Podmiot liryczny wskazuję, że jego relacja rozpoczęła się na etapie ”Podskakiwałaś i śmiałaś się, patrząc na drzwi sypialni: Nie bierz tego tak poważnie, mamy tylko czas, na resztę poczekamy i zobaczymy.”, czyli był to związek bez większych zobowiązań, w którym para wierzyła, że z czasem pojawi się również uczucie, a nie tylko fizyczne przyciąganie. Jednakże tak się nie stało. Wiąże ich tylko dziwne przywiązanie, gdzie jedna ze stron jest znudzona i obojętna.

”O hej, nie słuchałem. Patrzyłem na Syrię oślepiony przez smugi słońca.”…

… a druga próbuje jeszcze walczyć, lecz bezskutecznie: ”Witaj kochanie, moja niezwyciężona przyjaciółko. Witaj kochanie, oset i rzep.” I choć oni dobrze zdają sobie sprawę z tego, jak to wygląda, nie rozstają się, tylko dalej brną w relację, w której nie są szczęśliwi. ”I tak minęło lato. Wielkie góry i zielona, zielona trawa. I może trzymam się ciebie kurczowo…”. Ciekawa jestem, co musiało się stać, żeby ta para zrezygnowała ze stabilizacji i przyzwyczajenia? ”Może to wreszcie był spokój, kto wie?”.
Ben Howard, dzięki swojemu spokojnemu głosowi i subtelnym dźwiękom muzyki, przedstawia nam smutny obraz związków, w których przywiązanie i “święty spokój” są wystarczające, by w nich tkwić. W których ludzie zapominają, do czego tak naprawdę powinni dążyć w relacji…

Jorja Smith “Teenage Fantasy”

Jorja Smith w swoim albumie “Lost&Found” umieściła piosenkę, która porusza bardzo ważny problem w relacjach damsko-męskich. Wyobrażenie miłości, która jest fantazją, często nie ma odzwierciedlenia w normalnym życiu: ”Wszyscy chcemy nastoletniej fantazji. Chcemy tego, gdy nie możemy tego mieć. Kiedy to mamy, nie wydaje się, byśmy tego chcieli.” Idealizowanie ukochanej osoby jest pułapką, w jaką często wpadamy. Gdy w końcu zdajemy sobie sprawę, jaka jest naprawdę nasza druga połówka, wychodzi na to, że to nie to, czego oczekiwaliśmy.

Oczekiwania sprawiają, że rzeczywistość nas przytłacza.

Z czego to wynika? Z tego, że nie znamy siebie samych.Dlatego powinniśmy się zastanowić jakimi MY jesteśmy ludźmi i czego tak naprawdę oczekujemy od życia i naszej drugiej połówki. ”Potrzebuję rozwijać się i odnaleźć samą siebie, zanim pozwolę się pokochać, ponieważ na ten moment nie znam siebie.” Młodzi ludzie często chcą szybko i intensywnie wchodzić w kolejne relacje, gdyż na dany moment wydaje im się, że ta osoba jest tą właściwą, ale: ”Nie ma pośpiechu. Nie śpiesz się. Życie jest wielką, starą przejażdżką. Oprzyj się i ciesz się wibracją.” Na wszystko przyjdzie właściwy moment, dlatego nie można niczego robić na siłę.

Tina Karol “Zakryli tvoi ochi”

Jeśli chcemy dobrze zrozumieć przesłanie utworu ukraińskiej wokalistki Tiny Karol, trzeba poznać genezę jego powstania. Ta przepiękna piosenka jest częścią spektaklu “Siła miłości i głosu”, powstałego dla upamiętnienia zmarłego po ciężkiej chorobie małżonka Tiny Karol. Musical jest przepełniony emocjami, z którymi artystka musi sobie radzić po stracie ukochanego.

Z “Siły miłości i głosu” najbardziej zapamiętałam utwór “Zakryli tvoi ochi”.
Nie tylko przez sposób, w jaki śpiewa, ale również tekst sprawiają, że można uronić łzy wzruszenia. Wokalistka czuje wielki ból i tęsknotę za mężem, co słuchać w każdym wersie: ”Czuję, jakbyś tu był”. Nie może poradzić sobie z jego śmiercią. Cały czas ma nadzieję, że to była nieprawda i on zaraz znowu się pojawi. “Szukam Cię w twarzach przechodniów. Mam nadzieję na spotkanie, gdyż nadzieja jest żywa. Może przez telefon, a może we śnie przyjdziesz i powiesz jak zawsze do mnie: Kocham Cię.” Ciężko jest się pogodzić z taką stratą, szczególnie, że osierocił również syna “Przerażające uczucie, gdy nie widzę syna.” Ma wrażenie, że przez to, że jej mąż zmarł, ona w jakiś sposób też cyt. “Zamknęli Twoje oczy, zamknęli mnie.” Przez tę piosenka Tina Karol pokazuję jaką siłę może mieć miłość oraz jak ciężko pogodzić się ze śmiercią osoby, którą kochało się z całego serca.

Tom Odell “Supposed to be”

W tym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć mojego ukochanego artysty, który stworzył trzy przepiękne płyty, zawierające w sobie gamę przeróżnych emocji. Naprawdę każdy jego utwór zasługuje na interpretację, ale postanowiłam wybrać tylko jeden (z ciężkim sercem) z albumu “Long way down” pt. “Supposed to be”. Ta piosenka traktuje o tym, że wzloty i upadki są częścią naszego życia i choć ciężko jest się z nimi pogodzić, nie unikniemy ich.

”Jakby zawsze tak miało być.”
Odell wyśpiewuje historię chłopaka, który wspomina swoją ukochaną patrząc na panoramę miasta. Gdy byli razem wydawało mu się, że tak właśnie ma być zawsze. To coś, co chce mieć i o czym marzył: ”Oglądając swobodnie latające ptaki, oglądając spacer chmur i oglądając deszcz zmieniający się w morze, słysząc gadanie mojej ukochanej, każdy oddech jaki wydała jakby zawsze tak miało być.” Jednak, gdy nagle zerwali, a ona znalazła nowego chłopaka, wydawało mu się, że zasłużył na to: ”Ona miała nowego chłopaka, trochę za wcześnie, gdybyś mnie spytał. Słyszałem, że go kocha trochę mocniej niż kiedykolwiek mnie. I tak zawsze miało być…”. Jednak trzeba się pogodzić z tym, że życie ludzkie jest pełne upadków. Te doświadczenia czegoś nas uczą i sprawiają, że w końcu jest szansa, by trafić na prawdziwą miłość. ”Jak wiele upadków zanim polecę, patrzę na stare czasy i mówię jak wiele dróg nim odnajdę”Miłość nigdy nie była czymś łatwym, ale nie można się poddawać, gdyż istnieje duża szansa, że po wielu niepowodzeniach w końcu nam się uda, mimo, że “miłość zawsze, zawsze jest nieżyczliwa”.

Ed Sheeran “Tenerife Sea”

Byłoby grzechem, gdyby w tym zestawieniu nie znalazł się tekst, który jest o miłości szczęśliwej i spełnionej. Ed Sheeran w piosence “Tenerife Sea” śpiewa o mężczyźnie, dla którego jego wybranka jest spełnieniem najskrytszych marzeń: ”Bo wszystko, czym jesteś, jest tym, czego kiedykolwiek będę potrzebował.” Ubóstwia ją: “Wyglądasz tak wspaniale w swojej sukience. Kocham twoje włosy takie, jak teraz. Sposób, w jaki spadają na jedną stronę twojej szyi, w dół twoich ramion i pleców.” Kobieta sprawia, że nic innego się dla niego nie liczy, jest jego oazą: ”I te wszystkie otaczające nas głosy, one po prostu znikają, kiedy bierzesz oddech.”

Miłość jest dla niego pięknem,co sprawia, że jest szczęśliwy.

Jest w niej tak bardzo zakochany, że zrobiłby dla niej wszystko: ”Wystarczy, że powiesz tylko słowo i zniknę na pustkowie.” Przez te słowa, chce dać jej do zrozumienia, że jest dla niego wszystkim, czego potrzebuje: ”Czy to powinna być ostatnia rzecz, którą widzę? Chcę, żebyś wiedziała, że to mi wystarczy”. Jest to nie tylko piękne, ale również wzruszające, gdy człowiek zda sobie sprawę, jak bardzo pięknym i bogatym uczuciem darzy drugą osobę. Życzę nam wszystkim, byśmy zawsze czuli coś takiego do naszej drugiej połówki.

Miłość objawiająca się w piosenkach jest różnorodna.
Ma różne postaci i jest nieodzowną częścią naszego życia. Pomimo, że umieściłam w tym tekście tylko pięć piosenek, utworów traktujących o miłości jest mnóstwo. Miłość to uczucie, które, moim zdaniem, wzbudza najwięcej emocji, dlatego zawsze będą powstawać o niej kolejne teksty kultury. Co do ich interpretacji mamy wolną rękę, gdyż powinniśmy interpretować je tak, jak my czujemy. Zależy to od naszych emocji i wiedzy. Dlatego jeśli macie inne zdanie na temat powyższych kawałków, lub chcecie się podzielić swoimi przemyśleniami o ukochanych utworach, zachęcam do pozostawiania komentarza. Nie powinniśmy bać się mówienia o swoich uczuciach, tak samo jak odczuwania ich.

Wyobraźcie sobie, że świat istnieje bez muzyki. Gdy idziecie ulicą, siedzicie w autobusie lub leżycie w łóżku, nie sięgacie po słuchawki i nie włączacie ulubionej piosenki. Gdy nie ma ukochanych melodii, które potrafią odzwierciedlić wasze uczucia w danej chwili. Dla mnie to niewyobrażalne! Nie mogłabym żyć bez tego. To tak, jakby żyć bez przyjaciela – niemożliwe.

Autor: Aleksandra Chylińska

5.00 avg. rating (99% score) - 4 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares