“Outsiderzy” – S.E. Hinton

outsiderzy-s-e-hinton-okladka-jesien-booknieci

Wielu ludzi twierdzi, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Jednogłośnie stwierdzam, iż są to bzdury, a bohaterowie powieści S.E. Hinton – „Outsiderzy” z pewnością poprą moje stanowisko.

Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Bohaterami powieści są młodzi chłopcy wywodzący się z dwóch gangów różniących się klasą społeczną. Jedni to Towary, ta rzekomo „lepsza” klasa, która na brak pieniędzy nie narzeka. Twierdzą sami o sobie, że nie ma od nich lepszych i wszystko, co sobie zaplanują – może należeć do nich.

Drudzy to ich całkowite przeciwieństwo – Bażanty, których polubiłam całym sercem i to im kibicowałam od pierwszych stron książki. Bażanty to dzieci ulicy, a ich przywódcą jest czternastoletni Kucyk, który wychowuje się pod czujnym okiem niewiele starszych od siebie dwóch braci, Oranżady i Darre’go. Reszta załogi to przyjaciele chłopców. Razem tworzą jedną wielką, zgraną rodzinę, pisaną przez drukowane R. Jeśli mam być szczera – nigdy nie widziałam takiej zażyłości pomiędzy zwykłymi, choć niezwykłymi przyjaciółmi.

outsiderzy-s-e-hinton-okladka-jesien-booknieci

Ta poruszająca powieść uczy najważniejszych wartości w życiu człowieka.

Jest dobrą lekcją przyjaźni, zaufania, wierności ale i sprawdzianem wytrwałości w powierzonym słowie. Powieść ta również skłania do refleksji nad sprawiedliwością społeczną. Czytając tę książkę i poznając historie Bażantów i Towarów, cały czas zastanawiałam się – czy to nie absurdalne, od jak dawna wartość pieniądza odgrywa ważną rolę w życiu człowieka?

Powieść ta została wydana po raz pierwszy już 1998, to jest jej drugie wydanie w Polsce, za to w USA pozostaję jedną z ulubionych lekturych szkolnych dla młodzieży.

Kiedy otrzymałam propozycję recenzji „Outsider,ów” pomyślałam sobie: „O, będzie fajna młodzieżówka, lubię takie!”, ale uwierzcie… pomyliłam się, co nie miara! Nie, nie, to nie o to chodzi, że mi się nie podobała, wręcz przeciwnie!

Ja jej nie czytałam… ja ją pożerałam wzrokiem! Sprzątając, myjąc naczynia, piorąc.. miałam cały czas ją przed oczami i moje myśli na okrągło kręciły się wokół wątku Oranżady, Kucyka i ich przygód. Będąc nawet w pracy, czytałam po cichaczu (w tym miejscu gorące pozdrowienia dla szefowej) bo nie mogłam oderwać swoich myśli od lektury.

To nie tylko powieść dla nastolatków, ale polecam ją również wszystkim dorosłym.

Trzymając tę pozycję w dłoni, aż trudno uwierzyć, że powstała ona, kiedy jej autorka miała zaledwie szesnaście lat. Być może ma to wpływ na świeżość powieści, a narracja sprawia, że można uwierzyć w autentyczność wydarzeń. Książkę skończyłam czytać parę dni temu, ale po dziś dzień nie mogę się po niej otrząsnąć. Najbardziej dotknęła mnie niesprawiedliwość, na jaką narazili się ci młodzieńcy. Świat jest okrutny, a my jesteśmy zmuszeni do tego przywyknąć.

outsiderzy-s-e-hinton-okladka-jesien-booknieci

Drogi Czytelniku, przekonuję Cię do zakupu tej książki, ba, wręcz namawiam, bo jestem przekonana, że tego nie pożałujesz.

Książka potrafi dotknąć naprawdę przeróżnych części ciała, na przykład: kiedy czytasz wątek bijatyk – masz ochotę podnieść się z fotela i samemu pomóc swoim ulubieńcom. Kiedy czytasz wątek śmierci – masz ochotę zamienić się miejscami z bohaterem, bo tak młody człowiek nie zasługuje na takie zakończenie. Kiedy czytasz wątek miłości – zazdrościsz wybrankom i sama chciałabyś przeżyć taką falę emocji, która ich dopadła.

Tę powieść pochłaniasz całą sobą.

Przekonaj się sam!

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

1 Comment on “Outsiderzy” – S.E. Hinton

  1. Agnieszka Kaniuk
    4 grudnia 2018 at 18:14 (9 miesięcy ago)

    Chyba nie jest to książka dla osób z moim targetem wiekowym, ale mam ochotę ją przeczytać.:)

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares