“Para na całe życie. Zmotywuj się z Fit Lovers” – Pamela Stefanowicz, Mateusz Janusz

Książka, poradnik, dziennik, zbiór myśli. Można nazwać tę pozycję wieloma rzeczownikami z uwagi na jej rozpiętość znaczeniową i merytoryczną. Jednego jestem pewna – Para na całe życie. Zmotywuj się z Fit Lovers to nie kolejna książka o tym, jak wyrzeźbić sylwetkę. To nie typowa fit książka, których pełno na półkach księgarni. Przepraszam z góry Pamelę Stefanowicz i Mateusza Janusza za to stwierdzenie, ale po przeczytaniu ich publikacji mogę stwierdzić, że powinni nazywać się healthy lovers (mimo tego, że są jak najbardziej fit).

Bądźmy fit – hit czy kit?

Spotkałam się z wieloma niepochlebnymi opiniami dotyczącymi zarówno samej pary Fit Loversów, jak i ich książki. Po namyśle uważam, że tak zwani “hejterzy” powinni dostawać wynagrodzenie za demotywację, bo potrafią wybitnie przysporzyć komuś zgryzot (oczywiście żartuję). Tylko popatrzcie, jaka to ironia. Pamela wraz z Mateuszem motywują ludzi mimo tego, że sami doznają demotywacji ze strony innych. Ja, jako osoba całkowicie obiektywna, zajrzałam w ich życie z ogromną ciekawością. I jak się okazało — było warto.

Parę pisze para

Fit Loversi rozpoczynają książkę od opisów swoich historii. Te historie wbrew pozorom nie są tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Opisują oni nie tylko swoje zaparcie w dążeniu do lepszego życia, ale także wszelkie trudności pojawiające się na ich drodze. Co więcej, przedstawiają też okoliczności, w których zostali parą. One także nie są typowo „jak z bajki”. Już w tym momencie widać, że jako para są również indywidualistami, którzy oswoili swoje „wewnętrzne ja” i potrafią je łączyć w „my”. Autorka pisze jakby zdawała relację ubraną w pozytywne nastawienie i humor. Autorowi również nie brakuje pogody ducha, ale jego sposób przedstawiania zdarzeń i myśli jest bardziej powieściowy, ubrany w większą emocjonalność i sensualność. Tworzą razem, ale wkład każdego z nich jest specyficzny, wzbudza inne emocje czy wrażenia. Uważam, że jest to ogromny plus tej pozycji, ponieważ już na wstępie czytelnik może zauważyć, że autorzy się wzajemnie uzupełniają.

Trzeba przyznać, że mają parę!

Mawia się, że jeśli ktoś zajmuje się wszystkim, to tak naprawdę niczym. Autorzy Pary na całe życie przeczą temu założeniu. Godzą wiele swoich zainteresowań, pasji wraz z pracą. Ich książka to wszystko, co kochają najbardziej. Przede wszystkim – siebie wzajemnie, co wytwarza podwójną siłę działania i wiecie, no, jest wątek miłosny! Aż człowiek się uśmiecha do zdjęć ich uśmiechów w objęciach. Kochają siebie i każde z nich kocha sport, dobre zdrowe jedzenie, podróże i modę. Ta tematyka jest skomponowana w całość. Dziwne? Tak.

Autor: Magdalena Janikowska

Czytając opis książki, pomyślałam sobie „ale że jak to? przechodzi się z części w część? przecież to nie będzie spójne”. A teraz, po przeczytaniu, aż mi wstyd, że tak pomyślałam. Wszystko, co Fit Loversi kochają, z czego czerpią przyjemność, jest poprzeplatane i wzajemnie połączone w taki sposób, że człowiek się w tym odnajduje. Gdzieś między wersami i fotografiami przysiada i myśli, że wiele rzeczy, które uważał za nieważne, ma ogromne znaczenie i że nie trzeba być alfą i omegą, żeby potrafić to wykorzystać. Na przykład, żeby wybrać się w podróż. Można i do Grecji, ale najpierw polecam odbyć podróż z Pamelą i Mateuszem do lepszego życia.

Motywacyjna podróż

Autorzy w swojej książce motywują i nie jest to sposób motywacji oparty na tekstach typu „podnieś się, ale już! dasz radę!”. Nie. Jest to stopniowe odnajdywanie siebie, hierarchizowanie wartości, szukanie swoich mocnych stron i przyznawanie się do tych słabszych. Fit Loversi posługują się własnym doświadczeniem i z motywacji stwarzają drogę, po której czytelnik stąpa w odpowiednim tempie, bez pośpiechu, ale dokładnie, krok po kroku. Jest to swoistego rodzaju podróż, taka, której nie można kupić, a w ramach niej czytelnik dostaje nie tylko widok na morze (część o podróżach), ale przede wszystkim widok na przyszłość. Każdy tydzień to nowe wyzwania i stare problemy do pokonania.

Autorzy z wielkim przekonaniem konstruują mosty pomiędzy tym, o czym często już wiemy, a sposobem wykorzystania tego do zmiany swojego życia. Wielu z nas mówi, że wiara czyni cuda, że wystarczy tylko chcieć, by coś osiągnąć. Jednak ilu z nas wnosi te mądrości do swojego życia? Ilu z nas praktykuje je na co dzień? Podejrzewam, że tylko nieliczni mogą z dumą przyznać, że czynią użytek z takich sentencji. Przyznać to mogą z pewnością autorzy książki, którzy zgromadzili wszystkie odpowiednie złote myśli zarówno te znane, jak i wiele swoich własnych, aby połączyć je jak kropki jednym pociągnięciem długopisu w trasę prowadzącą do… zdrowia!

Autor: Magdalena Janikowska

Zdrowie to nie tylko bycie fit

Dlaczego moim zdaniem Pamela z Mateuszem powinni nazywać się Healthy Lovers? Ich książka jest bardzo dobrym argumentem. Trenerzy pokazują, że aby zadbać o swoje zdrowie fizyczne, należy nie tylko podjąć wyzwanie, ale powinno się przede wszystkim stworzyć warunki do osiągnięcia założonego celu. A jakie są te warunki? Wszystko to, co składa się na zdrową psychikę. Fit Loversi świadomie przemycają sporo psychologii w swoich założeniach. Jest to podstawowy nośnik motywacji, który prowadzi do zmiany myślenia, koncentrowania myśli wokół jasno określonego postępowania, sięgnięcia do swojego wnętrza czy nawet utrzymywania wartościowych kontaktów. Wszystko to oddziałuje na psychikę człowieka i układa go. Autorzy piszą „Twoje myśli tworzą Twoją rzeczywistość; to, o czym myślisz, przyciągasz do siebie”, prezentując jeden z najefektywniejszych sposobów na poprawę swojego wewnętrznego zdrowia. Jest to siła przyciągania.

 

Oni już poznali ten sekret i nie zagarnęli go sobie, aby odnosić sukcesy z głową do góry nad swoimi fanami. Nie. Oni podają czytelnikom ten sekret na tacy, mówiąc: „będziemy dumni, jak z tego skorzystasz”.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares