Twoja autentyczna marka osobista to Ty!

marka

Marka osobista? Jak to ugryźć?

“Ponieważ w relacjach z ludźmi występujemy w różnych rolach, naturalne jest, ze korzystamy równocześnie z różnych marek własnych. Ta sama kobieta wobec przełożonego może być kreatorką, która odpowiedzialna jest za poszukiwanie nowych dróg rozwoju produktu, wobec męża będzie np. opiekunką, a dla dzieci mędrcem, autorytetem.”

Osoba – marka

Mateusz Grzesiak. To nazwisko wyrobiło sobie już swoistą renomę, jeśli chodzi o branżę zagadnień związanych z rozwojem osobistym. Jest jednocześnie najpopularniejszym, wszechstronnie wyedukowanym psychologiem i osobistością budzącą liczne kontrowersje. Człowiek – symbol: persona chyba najbardziej kojarząca się z coachingiem w Polsce. Jego najsłynniejsze wydania to m.in “Psychologia hejtu”, “Psychologia perswazji”, “Success and change”. Ma na swoim koncie 16 książek i właśnie wydał kolejną.

Czym jest Personal Branding?

W najnowszej pozycji Grzesiak zdradza nam tajniki personal brandingu – budowania własnej marki osobistej i korzystania z określonych narzędzi w celu kreowania odpowiednich relacji (zarówno biznesowych jak i prywatnych.). Autor podzielił książkę na kilka rozdziałów. W każdym omawia zagadnienie personal brandingu z określonej perspektywy. Przeprowadzenie czytelnika przez kolejne etapy oraz ćwiczenia, mają za zadanie utrwalić wiedzę i pomoc wcielić w życie teoretyczne zagadnienia.

“Marka osobista pomoże Ci w osiągnięciu każdego życiowego celu, który przed sobą postawisz”.

Aby zbudować spójny wizerunek, należy przede wszystkim dowiedzieć się kim jesteśmy w chwili obecnej. Być świadomym zarówno dobrych jak i złych cech własnej osobowości. Negatywy przekuć w pozytywy, uwolnić się od krzywdzących opinii, korzystać z istniejących i głęboko zakorzenionych w kulturze archetypów, jednak nigdy nie oszukiwać, czy chować się za sztucznie stworzoną maską. Po prostu: być lepszym, ale nadal autentycznym JA.

marka

Zaskakujący był dla mnie także wątek personal brandingu w kontaktach rodzic – dziecko.

Okazuje się bowiem, ze nawet w codziennej relacji, rodzic prezentuje postawy, których suma składa się na ogólny obraz jego osoby w głowie dziecka. Ten przykład dowodzi, ze wszyscy budujemy swoją markę osobistą praktycznie każdego dnia, także w otoczeniu rodzinnym.

“Gdy dziecko zrobi coś nowego: np. zawiąże but po raz pierwszy, zapytaj: “Czy wiesz co znaczy, że zawiązałeś but?” – “Co to znaczy?” – “To znaczy, że sobie radzisz, że zawsze sobie poradzisz”.

W swojej publikacji Grzesiak prezentuje także wyniki badań.

Z czym personal branding kojarzy się w Polsce i Stanach? W jaki sposób te skojarzenia wykorzystać we własnej działalności biznesowej? Na powyższe pytania z pewnością odnajdziemy odpowiedzi w podręczniku.

Jestem wdzięczna Panu Mateuszowi Grzesiakowi za zawarcie w książce osobnego rozdziału o copywritingu, który podsumowuje techniki kreatywnego pisania, a także licznych wskazówek dotyczących tego jak dobrze prowadzić kanały w social mediach. Świadectwo naszej marki własnej wyraża się także za pomocą tego, co tworzymy czy zostawiamy po sobie w sieci.

Uważam, że książka “Personal Branding“, to pozycja z uniwersalnym przesłaniem, która przyda się każdemu adeptowi sztuki biznesu (i nie tylko). Chciałabym, aby na polskim rynku wydawniczym znalazło się więcej książek o podobnej tematyce, napisanych równie dobrze. Jeśli uczyć się kwestii coachingowych, to tylko od prawdziwych specjalistów! Warto sięgnąć po tę pozycję.

 

 

 

 

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares