„Pilot ci tego nie powie” – Patrick Smith

Jak drogie są samoloty? Ile godzin doświadczenia w powietrzu trzeba mieć, aby siąść za sterami samolotu pasażerskiego? Czy uderzenie pioruna jest niebezpieczne dla podróżnych? Czy trudno wylądować na wodzie? Dlaczego samoloty startują pod wiatr? Czy toalety samolotów opróżniane są w trakcie lotu? Które usterki bywają realnie groźne? Między innymi na te pytania odpowiada w książce „Pilot ci tego nie powie” Patrick Smith. Jest doświadczonym pilotem oraz autorem strony internetowej askthepilot.com.

Lot Ikara

Prawdopodobnie od momentu, gdy człowiek spojrzał w niebo i ujrzał wzbijającego się w przestworza ptaka, zapragnął tej specyficznej wolności. Pomysłów na pokonanie siły grawitacji i ograniczeń ludzkiej natury było wiele: od mitycznych skrzydeł Ikara z pszczelego wosku i ptasich piór, aż do wynalezienia metalu lżejszego od powietrza. Idea była tyleż piękna, co nierealna. A jednak w 1903 roku bracia Wright wznieśli się w powietrze. Od tego momentu minęło ponad 100 lat, a loty samolotami stały się naszą codziennością. W związku z tym loty nie przysługują już tylko elitom. Zostały skomercjalizowane i bezsprzecznie mają w sobie coraz mniej z magii i mistycyzmu. Z książki „Pilot ci tego nie powie” dowiesz się m.in. tego, jak to się dzieje, że kilkutonowa kupa metalu wzbija się w powietrze z gracją orła.

Dreszczyk emocji

Wydaje się, że w dobie tanich lotów trudno znaleźć osobę, która nigdy nie leciała samolotem pasażerskim. Mimo to latanie wiąże się z mnóstwem emocji. Bez wątpienia wzbijaniu się w powietrze towarzyszy moment niepokoju. Na pewno każdy przynajmniej słyszał o strasznych turbulencjach w czasie startowania samolotu, o wypadających maskach tlenowych w momencie nagłej dekompresji lub historie o ptakach będących przyczyną wybuchu silnika. Patrick Smith cierpliwie i niejednokrotnie z dużą dozą humoru tłumaczy, które z tych budzących tyle emocji sytuacji są realnie groźne, a które mocno przesadzone.

Kompendium wiedzy

Książka „Pilot ci tego nie powie” to absolutnie obowiązkowa wiedza w pigułce. Przede wszystkim wiedza o lataniu, choć nie tylko. Całość materiału podzielona jest na kilka części: kwestie techniczne, przekaz medialny, starty i lądowania, praca pilota, latanie, katastrofy, linie lotnicze. Każdy znajdzie coś, co go zainteresuje: zarówno laik, jak i najbardziej zagorzały miłośnik lotnictwa. Autor prezentuje wiele danych technicznych, niemniej jednak forma podania nawet skomplikowanej wiedzy jest niezwykle przystępna. Bezsprzecznie sprzyjają temu pytania i odpowiedzi (daje to odczucie swobodnej rozmowy z autorem). Nie bez znaczenia są także liczne anegdotyczne odwołania do sytuacji z życia codziennego.

Pilot – intrygujący zawód

Książka Patricka Smitha to także okno na pewną specyficzną grupę społeczną, jaką są piloci samolotów pasażerskich. Umożliwia przeniknięcie do zamkniętego świata lotnisk, kontroli bezpieczeństwa, miliona świecących różnokolorowych guziczków na kokpicie, dziwacznie brzmiących nazw. Pozwala zrozumieć pewne procedury obowiązujące na pokładzie. Choć zawód pilota wydaje się nam bardzo odległy, w rzeczywistości są to ludzie tacy sami, jak my.

Pierwiastek ludzki

Tym, co szczególnie urzekło mnie w książce, jest znakomita równowaga między danymi technicznymi, faktami, opisami parametrów fizycznych a emocjami, doświadczeniami indywidualnymi, retrospekcjami. Godne uwagi są wspomnienia i przeżycia, którymi dzieli się z czytelnikami Patrick Smith. Mimo że w centrum książki stoi maszyna, samolot, istotnie ani przez moment nie da się zapomnieć, że steruje nim człowiek.

Lektura książki Patricka Smitha „Pilot ci tego nie powie” była dla mnie swoistym lotem w przestworza, pełnym przygód, nieoczekiwanych faktów, zaskoczeń. Były momenty grozy, w których wstrzymywałam oddech oraz momenty szczerego śmiechu do łez. Czy polecam tę książkę? Tak. Każdemu.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares