Poradnik, który nie odkryje przed Tobą wiele nowego

Tytuł: „Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią Twoje życie”

Autor: Steve Scott

Gatunek: Poradnik

Wydawnictwo: Sensus

Liczba stron: 171

Okładka: Miękka

Cena rynkowa/okładkowa: 32,90 zł

Ocena: 6/10

W życiu trafiamy na wiele poradników. Niektóre z nich sprawią, że faktycznie zmienimy coś na lepsze, zrozumiemy wiele kwestii, udoskonalimy siebie lub jakąś kwestię naszego życia.

Inne z kolei wniosą dużo mniej niż się spodziewaliśmy. Niestety „Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią Twoje życie” należy do tej drugiej kategorii. Choć autor bardzo się stara, istnieją raczej nikłe szanse, że podniesie standard naszego życia do poziomu, jaki byśmy chcieli. Nie lubię pisać źle o przeczytanych książkach, zwłaszcza, kiedy widzę, że ich twórcy włożyli w nie dużo serca. Ale niestety nie jest to najlepsza lektura, na jaką trafiłam. I choć bardzo chciałabym już móc pochwalić za coś autora, to najpierw muszę zająć się minusami tej pozycji literackiej.

Zmian, wbrew tytułowi, wcale nie ma 97, tylko 96. Jedna z nich jest podana dwa razy, choć w trochę innej formie. Nie byłby to żaden problem, gdyby nie to, że pozostałe 95 w większości nie jest zbyt odkrywcza…

Wiem, że odkrycie nawet pięciu dokąd nieznanych, uniwersalnych sposób na życie jest trudne. A co dopiero 97. Tylko wiem również, że w takim razie lepiej napisać kilka naprawdę dobrych sposobów niż powtarzać znane. Oczywiście, autor zaznacza, że nie wynalazł niczego nowego, mimo wszystko myślę, że w takim razie powtarzanie znanych wszystkim formułek i sentencji nie miało sensu. Jednocześnie Steve Scott tłumaczy cel wprowadzenia niektórych nawyków (na przykład codziennego czytania), inne całkowicie pomijając. Trochę tak jakby nie było to do końca przemyślane.

Mimo wszystko forma jest bardzo wygodna, a język zrozumiały i prosty. Nie trzeba czytać zdań kilka razy, by zrozumieć ich sens. Poza tym autor podzielił całość na rozdziały i podrozdziały, co naprawdę doceniam.

Oprócz tego każdy nawyk opisał osobno, również dzieląc je na grupy. To nie tylko ułatwia odnajdywanie tego, co akurat chcemy znaleźć, ale również czytanie książki. Dobre jest również to, że wśród morza oczywistości znajdziemy kilka odkrywczych perełek. Czy warto dla nich kupić książkę? Nie wiem. Ale na pewno warto to zrobić dla sposobów wprowadzania nawyków. Steve Scott oferuje nam kilkanaście fantastycznych pomysłów na to jak udoskonalić nasze życie z pomocą metod do wprowadzania nawyków. I jakkolwiek banalnie to nie brzmi – faktycznie się sprawdza.

Ten poradnik udowodni nam, że wprowadzanie zmian może być proste i przyjemne. Co więcej, nie musi zajmować wiele czasu! Steve Scott tłumaczy dlaczego warto, by nowe nawyki zajmowały maksymalnie kilka minut.

Przy tym poradnik pokaże nam też metody, które w przeciwieństwie do proponowanych zmian, naprawdę są zaskakujące. Dodatkowo okazują się być skuteczne (pomysł, by planować rutynę miejscami, dzięki czemu nie marnujemy czasu na przemieszczanie się bez sensu, jest wart uwagi). Zastosowałam kilka pomysłów autora w moim życiu i o dziwo naprawdę się sprawdzają. Dzięki temu mogę wybaczyć mu oczywistości, ponieważ widać, że naprawdę się starał przekazać swoją wiedzę. Nie wszystkim od razu wszystko się udaje.

Moim zdaniem dobrze jest samodzielnie wyrobić sobie opinię o tej książce. To Wy musicie zdecydować czy, któryś z nawyków jednak okazał się odkrywczy i czy choć jedna z wielu podanych metod naprawdę Wam się sprawdzi.

Moim zdaniem sposoby wprowadzenia zmian oraz ich utrzymania są nowatorskie oraz przydatne, a i niektóre z nawyków mogą nas zaskoczyć, choćby tylko swoim uzasadnieniem. Dlaczego? Bo o ile wiemy, co trzeba robić, żeby być zdrowym, czasem nie wiemy dlaczego to ma taki a nie inny wpływ. Przy tym Steve Scott wzbogaca swoją książkę o takie smaczki jak przepis na zdrowy koktajl, sporą dawkę wiedzy o ludzkiej psychice, mechanizmach działania, unikania oraz wprowadzania nowych nawyków i o… motywację. A chyba to ostatnie jest w poradnikach najważniejsze. I dlatego, mimo wszystko, polecam chociaż spróbować sięgnąć po tę książkę.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares