Powiedz mi, co czytasz a powiem ci, kim jesteś!

Jeżeli to czytasz, to znaczy, że… czytasz. Poezja, romans, science-fiction, kryminał, poradnik a może biografia? Jaka książka wywołuje w tobie szybsze bicie serca? Pod jakimi pozycjami ugina się twoja domowa biblioteczka? To, co czytasz, mówi o tobie więcej, niż ci się wydaje!

Powiedz mi, co czytasz a powiem ci, kim jesteś…

Romanse:

Ach, ta miłość! Zaczęło się od niewielkich wolumenów na babcinej półce. Zainteresowała cię wpatrzona w siebie para na okładce Harlequina i nim zdążyłaś się obejrzeć, pochłonęłaś wszystkie pozycje, które wpadły ci w ręce! Później przyszła pora na edycje czerwone. Namiętność wylewająca się ze stron lektury wywoływała rumieńce na twojej twarzy i nie pozwalała oderwać się od pełnych pasji słów kochanków.

Oczywiście, twoja fascynacja romansami dojrzewała razem z tobą. Pojawiły się więc książki bardziej wysublimowane, w których ujęły cię głębszy emocje i dramaty mniej oczywiste. Pozostał jednak romantyzm, który bije w twoim sercu.

Z łatwością wyłapujesz zakochane spojrzenia i szybciej niż inni dostrzegasz pierwsze oznaki rodzącego się uczucia pomiędzy znajomymi. Marzysz o miłości jak z filmu i gardzisz płytkimi uczuciami, które nie przenoszą gór. Miłość dodaje ci skrzydeł i potrafisz stracić głowę dla wielkich gestów. Żadna okazja nie jest zbyt mała, by zasypać ukochaną osobę prezentami.

Gdy kochasz, to całą sobą. Gdy nie kochasz, marzysz o miłości całą sobą.

Oczywiście, jesteś w stanie sięgnąć po literaturę z innego gatunku… pod warunkiem, że jest tam przynajmniej jeden istotny dla fabuły wątek romantyczny.

booknieci pl co czytasz

Science-fiction:

Chętnie ruszyłabyś na podbój kosmosu, ale dopóki nie zdobędziesz telefonu do Elona Muska, zadowolisz się czytaniem o nim. Doskonale wiesz, jak będzie wyglądał świat za 183 lata – przeczytałaś już o tym w co najmniej kilkunastu książkach. Komputery? Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że już niedługo będą rządzić światem a wszystkie teorie spiskowe masz w małym palcu. Dystopiczny świat? Jesteś w stanie przedstawić wyczerpujące argumenty na co najmniej kilka alternatywnych wersji wydarzeń. Oczywiście, że interesowałaś się kwestią podróży w czasie, w końcu kto, jak nie ty, powinien zwiedzić rok 3574?

Lubisz marzyć o przyszłości i zastanawiać się nad tym, co jeszcze można zrobić z technologią, żeby życie było bardziej fascynujące. Szara rzeczywistość nudzi cię i głęboko wierzysz w to, że przyszłość będzie miała więcej do zaoferowania. Życie na jednej planecie i wielogodzinne podróże samolotem? To takie prymitywne!

Po cichu liczysz na to, że w końcu naukowcy odnajdą gen nieśmiertelności i będziesz mogła dożyć tych czasów, albo chociaż znajdziesz się w gronie zmutowanych genetycznie istot, które chodzą po świecie, choć oficjalnie nikt nie wie o ich istnieniu. Ach, ci naiwni ludzie… nawet nie wiedzą, jak bardzo się mylą!

Fantastyka:

Twoje życie dzieli się na czas przed Tolkienem i erę Tolkiena. Język elfów? To przecież twój język ojczysty. Jedyny powód, dla którego nie byłaś w Drużynie Pierścienia, jest taki, że jeszcze nie odkryłaś skutecznej drogi do Śródziemia. Mityczne istoty, nieodkryte światy? Marzysz o nich całymi dniami i wiesz, że Atlantyda wciąż istnieje a zapoznanie się z jej mieszkańcami jest tylko kwestią czasu. Twój list do Hogwartu też w końcu do ciebie trafi. Każdy wie, że polska poczta po prostu nie jest najszybsza.

Wierzysz w to, co niemożliwe i nie ma dla ciebie marzeń zbyt wielkich. Gdy dopada cię monotonia życia, otwierasz książkę i przenosisz się do świata, którego chciałabyś być częścią. Uciekasz do rzeczywistości swojej wyobraźni. Często zamykasz się w swoich marzeniach i tam znajdujesz ukojenie. Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że magia istnieje, ale jej adepci są na tyle mądrzy, by nie chwalić się swoją wiedzą przed sceptycznymi ludźmi o zamkniętych umysłach. Masz nadzieję, że i ty zdobędziesz kiedyś dostęp do tajemnej wiedzy. W międzyczasie poczytasz o niej w ulubionych książkach.

booknieci pl co czytasz

Kryminały:

W dzieciństwie chciałaś zostać policjantką, albo przynajmniej detektywem. W zasadzie, marzenie się spełniło. Otwierając ulubioną powieść, natychmiast zaczynasz szukać wskazówek. Doskonale wiesz, kto zabił. Jak bohaterzy mogą tego nie widzieć? Przecież to było oczywiste już na 65. stronie! Lubisz dreszczyk emocji i tropienie przestępców. Opisy akcji wywołują u ciebie szybsze bicie w serca a mrożące krew w żyłach strony lektury warte są nieprzespanych nocy.

Lubisz w życiu intensywne emocje i nie uciekasz przed przygodą. Wszędzie jesteś w stanie dostrzec intrygę. Ktoś spóźnia się na spotkanie? W twojej wyobraźni właśnie znajdują jego ciało, albo przynajmniej bierze on udział w szalonym pościgu!

Jesteś niezwykle spostrzegawczą osobą i nie zadowalasz się wymijającymi odpowiedziami. Znajomi doskonale wiedzą, do kogo zwrócić się ze swoimi zagadkami. Rutyna jest dla ciebie równoznaczna ze śmiercią. Z nudów. Szukasz w życiu mocnych wrażeń i czasami marzysz o tym, żeby zamienić się miejscami z bohaterem swojej ulubionej powieści – tym detektywem, który każdą zagadkę potrafi rozwiązać, oczywiście. Zresztą, zrobiłabyś to lepiej. I szybciej. Odebrałaś przecież dobre wykształcenie – najlepsze książki kryminalne masz w małym palcu.

Poradniki:

Wiedza to potęgi klucz – ty doskonale o tym wiesz! Lubisz się uczyć i zawsze jesteś w trakcie czytania kolejnej książki, która zmieniła już życie milionów ludzi na całym świecie. Koreańska pielęgnacja? Znasz jej tajniki. Jak stworzyć swój pierwszy biznes? Możesz wskazać przynajmniej kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Zdrowe odżywianie? Jesteś w tej dziedzinie niekwestionowaną specjalistką. Podróże? Mówimy o konkretnych kierunkach czy sposobach zwiedzania świata? Zresztą, nie ma znaczenia. Obie te kwestie masz w małym palcu. Jak być bardziej pewnym siebie? Tutaj mogłabyś polecić kilka obowiązkowych pozycji do przeczytania. O tym, dlaczego Francuzki nie tyją, jak zdobyć wymarzoną pracę i jak uratować każdy związek, też czytałaś.

Chłoniesz wiedzę jak gąbka a znajomi traktują cię jak prywatną Wikipedię. Różnorodność twoich zainteresowań jest doprawdy imponująca i lubisz mieć rację… przynajmniej zawsze. Czasami po nocach śnią ci się koszmary, że gdzieś po świecie biega niezwykle wartościowa wiedza a ty nie wiesz o jej istnieniu!

Cechuje cię niezwykła kreatywność i ciężko jest ci ograniczyć się do jednego pomysłu na życie. Najchętniej codziennie zajmowałabyś cię czymś zupełnie innym. Jednego dnia mogłabyś szkolić pracowników dużych korporacji z umiejętności miękkich, innego byłabyś rewelacyjnym trenerem personalnym a kolejnego tworzyłabyś bloga z wegańskimi przepisami. Ludzie podziwiają twój zapał i twoją energię a ty… wciąż szukasz inspiracji w kolejnych książkach rozwojowych.

booknieci pl co czytasz

Poezja:

Słowa – utkane z ulotnych myśli, które przebrzmiały, zanim jeszcze dotknęły szorstkiego papieru. Lubujesz się w pięknych wierszach i potrafisz godzinami doszukiwać się głębi przekazu w utworach lirycznych. Nie wiesz, oczywiście, co autor miał na myśli… ale chętnie podyskutujesz o tym przez godzinę. Albo siedem.

Marzysz o tym, by kiedyś wydać tomik autorskiej poezji, choć na razie zadowalasz się anonimową twórczością w internecie. Czujesz się niezrozumiana przez świat. Wiesz, że odczuwasz rzeczywistość głębiej, niż inni i czasami odnosisz wrażenie, że tylko dusza równie wrażliwa jak twoja, byłaby w stanie pojąć zapętlone meandry twojej osobowości.

Z łatwością zachwycasz się pięknem przyrody i dostrzegasz małe cuda, które umykają nieuważnym spojrzeniom innych ludzi. Potrafisz zrozumieć ból istnienia. Nie narzekasz na samotność a wręcz cenisz chwile, gdy nic nie przeszkadza tobie i poezji w kontemplowaniu siebie nawzajem. Czekasz na dzień, gdy społeczeństwo doceni teksty liryczne… Przecież w nich zawarta jest cała prawda o życiu!

Pokaż mi, co czytasz. Pochwal się w komentarzu ostatnio przeczytaną książką.

Śmiało – pokaż mi, co czytasz a powiem ci, kim jesteś!

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares