Przewodnik emocjonalny #2 jak koić lęk

Boję się. Sama nie wiem czego. Bo przecież nie ma się czego bać. To czemu ja się boję, jak przecież nie ma się czego bać?

Lęk a strach

Lęk. Nie strach. Strach możesz poczuć tu, teraz, na chwilę: przez kilka sekund ostrego hamowania w samochodzie, czy przez dwie godziny oglądania horroru. To jest strach. A lęk? Lęk jest nieustępliwy, ciągły, cichy.  Ponieważ jest trudny do określenia, jego przyczyny trzeba szukać bardzo głęboko w psychice. Jednak trzeba ją znaleźć, tak samo jak trzeba ten nasz lęk zdefiniować. I pamiętaj, wszyscy się boimy. Mniej lub bardziej. U każdego z nas pod łóżkiem spał lub śpi jakiś potwór.

Czym jest lęk?

Jest drgawką wykręcającą ciało i jednocześnie powodującą odrętwienie. Przyspieszonym oddechem i jego jednoczesny spłyceniem. Szalejącym i ustającym tętnem. Jest zaciśniętą szczęką. Głuchymi krokami w pustym mieszkaniu. Źrenicami wielkości szklanych kulek. Cieniem podążającym za naszymi krokami.

Czego się boję?

Powód. Zanim zaczniesz “grzebać” w swojej duszy w poszukiwaniu przyczyny, musisz określić powód lęku. Zadać sobie kilka pytań. Co dokładnie spędza mi sen z powiek? Co dokładnie powoduje, że drżę? Jaki jest powód mojego lęku bez powodu? Bo przecież nie ma się czego bać. A jednak jest, bo przecież się boję. Czego? I tutaj (nie)spodzianka!

Można się bać wszystkiego

Boję się, że zostanę sam, że umrę, że ktoś mi bliski umrze. Albo że będę podejmować złe decyzje, że stracę pracę, miłość, przyjaźń. I żyję sobie w tym lęku. Tylko dlaczego? Dlaczego masochistycznie zagryzam wargi myśląc “na pewno zostanę skrzywdzona/y”, “na pewno nie przyjdzie, nie zostanie”, “na pewno to stracę”?

Na pewno to przez coś

To, że boisz się czegoś, nie urodziło się w Tobie nagle z dnia na dzień, by zostać na kilka miesięcy, czy nawet lat. Nie. To ma swoje podłoże, dno, na które nawet czasem trzeba spaść, by dowiedzieć się co jest tam w głębi. Wiesz czego się boisz, ale czy wiesz dlaczego?

Poczułeś deficyt

Deficyty są najczęściej źródłem naszego lęku. Te emocjonalne, społeczne, fizjologiczne. Każde. Boisz się, że coś stracisz, bo poczułeś tego brak. Albo niewierności, bo miałeś deficyt wierności. Albo związku, bo miałeś deficyt wolności. Boisz się zostać sam, bo miałeś deficyt obecności. Widziałeś schematy, których chcesz uniknąć, których nie chcesz powtarzać, stąd też powstaje lęk. Matka była nadopiekuńcza, więc Ty żyjesz w lęku, że rozpieścisz swoje dziecko. Bo ojciec lubił się napić, więc Ty żyjesz w lęku, że zaczniesz pić jak on. Albo, że znajdziesz partnera, który również gustuje w wysokoprocentowych trunkach. Twoi rodzice się rozstali i Ty żyjesz w lęku, że partner Cię opuści. Nie. A właśnie, że nie.

Trzeba koić sam lęk, nie objawy, zatem porozmawiajmy

Znam Cię już, mój lęku i teraz mogę Ci się przyjrzeć, poznać Cię i przestać przed Tobą uciekać. Mogę stawić Tobie czoła, stanąć z Tobą twarzą w twarz. Zamiast zaciskania zębów, zacisnąć pięści. Obmyć Cię prawdą, świadomością, wiarą. Wiarą w to, że jesteś kompletnie zbędny. Wiarą w siebie. W to, że jestem na tyle silny/a, że nie powtórzę schematu, że nie dam Ci się zjeść. Tak Cię ukoję, właśnie tak. Tak koimy lęk, u samego źródła, konfrontując się z nim. Oczywiście, czasem to trwa miliony zakrztuszeń. I czasem też całkowicie się nie da go ukoić, ale warto. Spokój jest przecież taki czysty, miły i cichy. Taki przyjemny, czyż nie?

Co na to czytać?

  1. Strach na lęk. Czyli najlepiej wojna, a jeszcze lepiej wojna i miłość. Czasem dotykając czyjegoś strachu, czyichś braków możemy pojąć, że nasz lęk nie jest tak duży, tak intensywny i tak niszczycielski jak nam się wydaje. Trylogia Paulliny Simons począwszy od książki “Jeździec Miedziany” będzie do tego idealna.
  2. “Pokonać lęki i fobie” Judith Bemis, Amr Barrada. To książka skierowana dla ludzi, którym lęk wymyka się spod kontroli. Dzięki tej pozycji i jej podobnym lęk można rozłożyć na czynniki pierwsze i koić kawałek po kawałku, aż nie będzie w naszym środku już krzyczał wybudzając nas ze snu.
5.00 avg. rating (99% score) - 4 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares