Przestań tyle myśleć i analizować, bo zwariujesz!

myśleć

Lubisz dużo myśleć, co? Wyobraź sobie, że ledwo otwierasz rano oczy po przebudzeniu, a Twój mózg zalewa tysiąc pytań bez odpowiedzi. Nie potrafisz skupić się na jednym zadaniu, gdyż zaczynasz odpływać myślami do innych zajęć. Uważasz, że kłamstwo nie ma sensu i starasz się być jak najbardziej akceptowany przez społeczeństwo, pomimo że wiele rzeczy Ci w nim nie odpowiada. Uważasz, że coś z Tobą nie tak, bo nikt Cię nie rozumie…

Myśleć ponad miarę też jest źle.

Podobno od 15 do 30 % ludzi na świecie nie musi sobie tego wyobrażać, bo tak wygląda ich rzeczywistość. Są nadwydajni mentalnie. Nie potrafią zatrzymać tego, co przytoczyłam powyżej. Dlatego psycholog Christel Petitcollin postarała się im pomóc.

 “Kto mógłby sądzić, że z powodu własnej inteligencji można cierpieć i być nieszczęśliwym?”

Efektywność lewej półkuli

Najprawdopodobniej nikt “normalnie” myślący. Niestety dla tych, którzy analizują bez końca życie nie jest usłane różami. W książce “Jak mniej myśleć.Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych.” dowiadujemy się, że może być to naprawdę duży problem, ale nie wypływający z człowieka samego w sobie, tylko z efektywności lewej półkuli jego mózgu. To nie jest ich wina, że neuroprzekaźniki po lewej części czaszki są bardziej aktywne i oddziałują w większym stopniu na ich zachowanie. Trudno jest przyjąć to do wiadomości, jednakże, gdy w końcu znajdzie się odpowiedź na to dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej, można zacząć nad tym pracować. Dzięki tej lekturze wiadomo jak to zrobić.

myśleć

Ćwiczenia dla dla wysoce wrażliwych? Myśleć czy nie myśleć?

“W tej książce znajdziesz więc wiadomości z zakresu mechaniki (neurologia), kodeksu drogowego (emocje i relacje) oraz techniki prowadzenia (psychika).”

Nie jest to książka naukowa. Jest to poradnik, który jest bardzo przystępnie napisany, pomimo, że porusza trudne naukowe tematy tj. biologia czy psychologia. Podzielono go na trzy części; pierwsza pomaga nam zrozumieć mechanizmy zachodzące w umyśle. Druga opisuje co odczuwają i jak zachowują się tacy ludzie, a ostatnia pokazuje, jak radzić sobie z nadwydajnością. Przedstawia techniki, jakie można zastosować w walce z nadmierną analizą i wrażliwością.

Anegdoty z życia wzięte

Język nie jest zawiły, wszystko czyta się z łatwością i wielką przyjemnością, gdyż książka jest usiana zabawnymi anegdotami. Każde trudniejsze zagadnienie jest okraszone przykładem z życia autorki jako terapeutki. Christel Petitcoliin obraca się wokół takich ludzi na co dzień, przez co wiemy, że uzyskujemy informację z najlepszego źródła. “W naszym społeczeństwie ludzie wrażliwi, emocjonalni i uczuciowi są uważani za słabych, niedojrzałych i impulsywnych.”

Cechy trudne, czy jednak piękne?

Dopóki nie przeczytałam tej pozycji, nie zdawałam sobie sprawy jak duży jest to problem i jak wiele może wyrządzić krzywdy, jeśli żyje się w totalnej nieświadomości jego istnienia. Zazwyczaj osoby normalnie myślące machają ręką z lekceważeniem na osoby wrażliwe i analizujące bez końca. Niesłusznie! Powinniśmy wiedzieć, że tacy ludzie nas otaczają i sprawiać, żeby dobrze czuli się w naszym towarzystwie i próbować ich zrozumieć. Ktoś wrażliwy, emocjonalny i uczuciowy nie powinien być uważany za słabszego i niedojrzałego. Są to przecież piękne cechy, które warto w sobie pielęgnować,a społeczeństwo powinno mu w tym pomóc,a przynajmniej nie przeszkadzać.

Zachęcam każdego do przeczytania tej książki. Nie tylko tych nadwydajnych. Daje ona (paradoksalnie!) dużo do myślenia!

4.67 avg. rating (94% score) - 3 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares