“Jak pokochać siebie” – Dagmara Gmitrzak

Jak pokochać siebie

Autorka Jak pokochać siebie jest doskonale wykształcona w dziedzinie, której teoretycznie miała dotyczyć książka. Jako osoba, która od lat pomaga innym ma też doskonałe zaplecze do tworzenia poradników.

To moje pierwsze zetknięcie z jej twórczością i odniosłam jednak wrażenie, że autorka trochę się pogubiła. Bardzo doceniam, że jak sama pisze, przełamała się i zdecydowała tym razem opisać także swoje przeżycia. Niewątpliwie wiele osób lubi, gdy autor podaje siebie jako przykład danej sytuacji. Osobiście także lubię ten manewr, ale tym razem nie mogłam się pozbyć wrażenia, że jest trochę za dużo tych przeżyć.

Proza i wiersze, czyli pokochać siebie

Wstęp sprawił również, że odniosłam wrażenie jakby Dagmara Gmitrzak bardziej próbowała opisać sielankę niż przybliżyć realne problemy. Lepsze zdanie mam natomiast o pozostałej części książki. Wiersze służące za przerywnik wydają się być deserem dla umysłu szukającego sposobu na pokochanie siebie. Są również doskonałym sposobem na choćby chwilowe oderwanie się od tekstu. Przy którym przecież czytelnik musi być skupiony, by wyciągnąć jak najwięcej wskazówek.

Porady, cytaty i ćwiczenia

Oprócz porad znajdziemy w książce zadania, które tak jak wiersze, mnie urzekły. Nie wystarczy tylko przeczytać porady i je zapamiętać. Nie musimy się, przecież uczyć na pamięć książki, nie będziemy z niej zdawać egzaminu. Zadania pomagają nie tylko przyswoić to, co zawiera w sobie rozdział. Są przede wszystkim nauką zrozumienia i zaakceptowania siebie. A to prowadzi do miłości. Do pokochania swojej osoby, tak, jak obiecuje nam już sam tytuł książki. Nie jestem jeszcze w stanie opisać skutków działania zadań na mnie, ale uważam, że należy je wykonać wszystkie, krok po kroku i ze spokojem. Efekty, jak wszystko na co warto poczekać, przychodzą stopniowo. Nie minęło wystarczająco dużo czasu, żebym mogła wystarczająco obiektywnie ocenić skutki rozwiązywania ćwiczeń w moim życiu.

Schemat budowy poradnika

To, co zwróciło moją uwagę i zdecydowanie mi się spodobało, to również forma i sposób podania treści. Rozdziały dzielą się na podrozdziały, wszystko jest dokładnie rozpisane w spisie treści. Dzięki temu zabiegowi łatwiej nam znaleźć to, co najbardziej nas interesuje, z czym mamy problem lub po prostu to, do czego chcemy wrócić. Taki podział dzieli też wiedzę na partie materiału, co pomaga ją przyswoić, a to z kolei przyspiesza proces wprowadzania jej w życie. Doceniam też coś, na co być może niewiele osób zwraca uwagę – gdy Dagmara Gmitrzak chce wypisać jakieś istotne rzeczy używa myślników. To niesamowicie podnosi estetykę książki.

Dla kogo?

Największym walorem książki jest zdecydowanie szczegółowe i kompleksowe podejście do tematu. Autorka porusza chyba wszystkie dziedziny jakie przyszły jej na myśl i o jakich my możemy pomyśleć, rozpoczynając swoją drogę do pokochania siebie. Choć mam wrażenie, że momentami autorka trochę się zapętla, to zawsze pisze wykorzystując swoją wiedzę do pomocy czytelniczkom. Nie jest to lektura na leniwy wieczór, ponieważ skłania do analizy i przemyśleń. Trzeba się na niej skupić także ze względu na język jakim została napisana. Wydaje mi się jednak, że przemówi do każdej kobiety i wielu naprawdę pomoże.

https://onepress.pl/ksiazki/jak-pokochac-siebie-przewodnik-po-wewnetrznym-swiecie-kobiety-dagmara-gmitrzak,pozins.htm#

5.00 avg. rating (98% score) - 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares