Superpamięć dla dzieci – Paulina Mechło, Roksana Kosmala, Wydawnictwo Sensus 2019

Pamięć to umiejętność rejestrowania i przywoływania informacji, skojarzeń, wrażeń. Dzięki niej możemy się nauczyć nowych rzeczy. Ale jak ją ćwiczyć, gdy wokół mnóstwo informacji, tych ważnych i mniej ważnych, by nie zapominać o najistotniejszych sprawach? I kiedy najlepiej jest zacząć ćwiczyć pamięć?

Kiedyś uważano, że gdy raz się czegoś nauczy, posiada się tę wiedzę już na zawsze. Pamięć jest procesem i to bardzo dynamicznym, dodatkowo składającym się z wielu etapów. Przede wszystkim można powiedzieć, że pamięć pracuje cały czas.

Pamięć dziecka zaczyna się rozwijać jeszcze w łonie matki. Już niemowlęta zapamiętują gesty, intonację głosu, mimikę, mimo iż dopiero kilkulatki tworzą prawdziwe wspomnienia. Zdolność zapamiętywania konkretnych informacji dziecko nabywa około 2 – 3 roku życia. W przedszkolu na dzieci czeka coraz więcej wyzwań, tu poznają znaki graficzne, figury, cyfry, litery. Natomiast szkoła to czas wzmożonej nauki, a tym samym wysiłku intelektualnego.

A co wspiera rozwój pamięci? Oczywiście czytanie (dziecięca pamięć i wyobraźnia to pochodne funkcji mowy), zabawy rozwijające pamięć, ruch na powietrzu (dotlenianie mózgu i polepszanie jego pracy), dieta (zdrowe tłuszcze i woda!) oraz odpowiednia ilość snu, a także… słuchanie muzyki 🙂

Neurokognitywistki i psycholożki Paulina Mechło i Roksana Kosmala, przygotowały dla dzieci całkiem sympatyczny zbiór ćwiczeń, dzięki którym wzmacnia się pamięć. Trenują one spostrzegawczość, usprawniają koncentrację. Kolorowy trening pamięci Autorek, nosi tytuł Superpamięć dla dzieci i ukazał się nakładem Wydawnictwa Sensus.

Przez trening do superpamięci, chętnych do ćwiczeń prowadzi Móżdżek, który towarzyszy na każdej stronie. Superpamięć dla dzieci  to 98 najróżniejszych ćwiczeń. Są one skonstruowane prosto, tak aby dziecko mogło skupić się wyłącznie na rozwiązywaniu zadań. Są tu ciągi liczb, słów, figur, są pola do rysowania, podpisywania, a na końcu książki, odpowiedzi do niektórych zadań. z właściwości fizycznych książki, format wygodny, miły w dotyku papier, pastelowe kolory. Pozycja dla dzieci, które potrafią już czytać i pisać.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares