“Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!” – Kelly McGonigal (tłum. Katarzyna Rojek)

siła woli

Rynek literacki zaczyna uginać się pod ciężarem wszelkiego rodzaju poradników, które mają uczynić nas lepszą wersją siebie, zmienić nasze życie, osobowość i światopogląd. Szumne obietnice kolejnych guru uśmiechających się z okładek podręczników rozwoju, kończą się jednak często rozczarowaniem i zniechęceniem do tego typu literatury. Warto jednak przedrzeć się przez ocean wyświechtanych frazesów, by trafić na taką perełkę, jak publikacja Kelly McGonigal.

Siła woli to książka o niezwykle minimalistycznej okładce, która już w tytule wyjaśnia, co czytelnik zyska dzięki lekturze – nauczysz się wykorzystywać swoją samokontrolę tak, by osiągać więcej! Jak tego dokonasz?

“Chcę cię prosić o traktowanie tej książki jako swoistego eksperymentu. Naukowe podejście do samokontroli nie musi obowiązywać wyłącznie w laboratorium. Można przecież – a nawet trzeba – wchodzić w rolę przedmiotu własnych badań w życiu codziennym. Czytając tę książkę, w żadnym wypadku nie wierz mi na słowo. Za każdym razem, jak tylko przedstawię dowody związane z omawianą koncepcją, będę cię prosiła o ich weryfikację w praktyce. Zachęcam Cię do gromadzenia własnych danych oraz do sprawdzania, które rozwiązania są najlepsze dla ciebie.” – pisze autorka we wstępie do swojej książki.

Poradnik składa się z dziesięciu rozdziałów, stworzonych na wzór cieszącego się ogromnym powodzeniem dziesięciotygodniowego kursu, który Kelly McGonigal prowadzi w ramach programu kształcenia ustawicznego na Uniwersytecie Stanforda w USA.
W każdym z rozdziałów znajdziesz dwa rodzaje zadań, które pomogą ci w pracy nad swoją silną wolą. Pierwsze z tych zadań ma na celu obserwację tego, jak dana koncepcja działała dotychczas w twoim życiu. Ma to na celu ustalenie punktu wyjścia do drugiego rodzaju zadań. Te są opartymi na teoriach i badaniach strategiami doskonalenia samokontroli, które można natychmiast wdrożyć do swojego życia.

To nie jest książka, którą czyta się szybko i lekko, raczej – niczym dobre wino – smakuje się kolejne strony powoli i z namysłem. Sama autorka zachęca do tego! McGonigal tłumaczy, że o ile można przeczytać ten poradnik w jeden weekend, o tyle uczestnicy jej stacjonarnego kursu mają zazwyczaj tydzień na przetestowanie kolejnych strategii i wdrożenie ich do swojej codzienności. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i czytelnicy książki podeszli do tematu podobnie. Warto więc potraktować każdy rozdział jako lekcję, którą należy sobie przyswoić, zanim przejdzie się do kolejnej.

To, co odróżnia tę publikację od innych dzieł tego gatunku, to przede wszystkim fakt, że skupia się ona na popartym badaniami zrozumieniu problemu, zamiast od razu dążyć do jego rozwiązania. Większość poradników stawia przed czytelnikami cele i pokazuje, jak je osiągać, ale to często okazuje się być zbyt płytkim podejściem do tematu. Gdyby podjęcie decyzji dotyczącej tego co i jak należy zmienić było skuteczne, większość postanowień noworocznych kończyłaby się sukcesem! Tymczasem statystyki sa nieubłagane – zaledwie 8% osób realizuje sylwestrowe rezolucje.
Siła woli jest wartościowym poradnikiem nie dlatego, że znajduje mnóstwo rozwiązań dla problemu samokontroli, ale dlatego, że pomaga zrozumieć, dlaczego w ogóle ją tracimy. Poznanie mechanizmu działania silnej woli jest o tyle isotne, że pozwoli uniknąć pułapek prowadzących do klęski przy zastosowaniu rozwiązań, których w książce oczywiście nie brakuje.

Poparta badaniami, naukowymi dowodami i doświaczeniem autorki Siła woli stanowi kompendium wiedzy i podręcznik do lepszej, skuteczniejszej wersji siebie. Jeżeli więc chcesz zerwać ze złymi nawykami i nauczyć się kształtować dobre przyzwyczajenia, pokonać skłonność do prokrastynacji, zacząć wygrywać z pokusami i lepiej zarządzać stresem, jest to lektura obowiązkowa dla ciebie!

Anna Biernacka

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares