„Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych” – Krzysztof J. Szmidt

Co to znaczy tak naprawdę być kreatywnym? Czy to samo, co być pomysłowym? Czy zastanawialiście się kiedyś nad stworzeniem swojej własnej „wylęgarni” pomysłów, ale takiej, w której oddziela się „wydaje się być oryginalne” od „to jest oryginalne!”? Bycie kreatywnym to z pewnością ciekawość, pasja, radość, a przede wszystkim zauważanie w codzienności tego, czego inni nie widzą.

Łacińskie creatus, czyli twórczy.

Kreatywność to z pewnością cecha, która pozwala zmieniać, przekształcać, odkrywać i wreszcie tworzyć świat. Osoba, która jest kreatywna, ma zdolność generowania takich idei, które czynią życie lepszym, prawdziwszym albo piękniejszym. Kreatywność niesie w sobie zalążek dobra, prawdy, użyteczności, a przede wszystkim nowatorskich pomysłów.

Profesjonalny trener, profesjonalny dydaktyk.

Krzysztof J, Szmidt, jest profesorem zajmującym się badaniami problemów twórczości i psychoedukacji na Uniwersytecie Łódzkim. Od wielu lat organizuje treningi twórczości oraz nowatorskiego rozwiązywania problemów. Jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika akademickiego „Pedagogika twórczości”, współautorem eksperymentalnych metod edukacyjnych, a jego prace skupiają się wokół popularyzowania twórczego myślenia. Jest nieocenionym trenerem psychologów, pedagogów, naukowców, specjalistów zajęć grupowych. Pracuje także ze studentami, młodzieżą i dziećmi, wspierając ich uzdolnienia i pasje.

Kto jest odbiorcą?

„Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych”, to świetna książka, po którą, moim zdaniem, mogą sięgnąć wszyscy. Wszyscy, którzy poszukują ciekawych rozwiązań, czy to w pracy, czy w zabawie. Oraz dla wszystkich, którym potrzebna jest inspiracja. Książka, która traktuje o nauczaniu twórczości, jest zapisem mnóstwa ćwiczeń stymulujących te umiejętności. Tak jak w tytule, to podręcznik metodyczny, niezwykle łatwy w użyciu. Ogromnym plusem jest bardzo przystępna treść oraz nieskomplikowany język. Składa się z czterech części, gdzie kolejno zostały omówione przede wszystkim pojęcia samej kreatywności, co jest oczywiście niezbędne, by wyruszyć w twórczą podróż po kolejnych stronach.

Próby na żywej tkance, czyli na ludziach.

Jak sam autor zaznacza, książka powstawała przez wiele lat i jest efektem licznych „prób na żywej tkance”, treningów, w których udział wzięło ponad sześć tysięcy osób. A czemu były poddawane? Na pewno myśleniu pytajnemu, które jest wyjściowe w trenowaniu kreatywności. Ćwiczyły myślenie asocjacyjne i transformacyjne, a wszystko po to, by osiągnąć płynność, giętkość i oryginalność myślenia. Świetny materiał do warsztatów w różnorodnych środowiskach, zespołach uczestników, czy to na lekcji w szkole, czy typowych treningach kreatywności. Mówiąc wprost: jest tu całe mnóstwo „gotowców” będących źródłem interesujących ćwiczeń.

Trudno powiedzieć, że tą książkę czyta się lekko, ponieważ z nią się po prostu pracuje.

Jednak pracuje się z wielką ochotą, z uśmiechem i ciekawością. To wspaniałe narzędzie do rozbudowywania wyobraźni, zawierające dwadzieścia pięć ćwiczeń również dla bardziej zaawansowanego poziomu twórczości. Jak na przykład różne odmiany burzy mózgów, SCAMPER, metody skojarzeniowe i lateralne, ujęte w kategorię pomysłów typowych (rozwiązania) jak i bardzo oryginalnych, twórczych, niebanalnych i zaskakujących. A przede wszystkim: zabawnych! Autor wielokrotnie podkreśla, że te ćwiczenia to bardzo radosna forma psychoedukacji (potwierdzam).

Książkę kończy podsumowanie – opis zasad, wskazówek jak prowadzić trening. Omówione zostały tutaj cechy grupy ćwiczeniowej, komponowania ćwiczeń oraz dobierania warunków zewnętrznych do treningu (sala, wyposażenie).

Źródła, z których można czerpać.

Ogromnym plusem „Treningu kreatywności…” jest bardzo rozbudowana bibliografia, tym bardziej, że nie jest ujęta w tradycyjny sposób. Autor dobierając „spis lektur polecanych” kierował się chęcią pomocy trenerom twórczości w poszukiwaniu inspiracji do zajęć. Stąd znalazły się tu prace ogólnoteoretyczne, stanowiące bazę wiedzy każdego trenera. Są również prace metodyczne, zawierające całe systemy ćwiczeń (głównie grupowych). Są także popularne na całym świecie poradniki psychologiczne i pedagogiczne do pracy indywidualnej.

Myślę, że „Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych” przyda się również artystom, pisarzom, poetom, ponieważ jest to wspaniała gimnastyka dla wyobraźni.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares