“Trojaczki w Paryżu” – Nicole Lambert

Nicole Lambert to francuska znana i lubiana autorka komiksów o zabarwieniu humorystycznym. Jednym z jej najbardziej cenionych projektów jest cykl o trojaczkach, który powstał w 1983 roku. Trojaczki w Paryżu to jedna z sześciu książeczek dla dzieci, zawierających znakomite ilustracje oraz przezabawne teksty. Niektórzy kojarzą Trojaczki z kanału MiniMini+, ponieważ stały się inspiracją do stworzenia wersji filmowej.

Komiks – to jest to!

Bajka funkcjonuje w postaci komiksu dla dzieci. Oznacza to, że obraz istnieje na równych prawach, co tekst. I rzeczywiście – na szczególną uwagę zasługują tu znakomite, ogromne ilustracje, idealnie korespondujące z zabawnymi, lapidarnymi fragmentami tekstów. Książka jest duża – to format A4, wysokiej jakości papier, twarda oprawa.

Nie brak tu jednak także tekstu ciągłego, do poczytania dzieciom na dobranoc lub w poczekalni do lekarza. Na wielu stronach dołączono krótkie opisy np. wyjaśniające kontekst historyczny lub tło:

Trojaczki mają problem ze słynnym portretem Napoleona pędzla Dawida. Nie mogą zrozumieć, o co chodzi przewodnikowi, ponieważ zanim Napoleon został cesarzem, nosił nazwisko Bonaparte.

Dzięki takiej budowie, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Maluchy pooglądają obrazki i nie zanudzą się przy historycznych wyjaśnieniach, a starsze dzieciaki mogą zaciekawić się informacjami dodatkowymi lub z łatwością mogą przeczytać książkę samodzielnie.

Świat oczami dziecka

Jak to jest mieć troje dzieci? Troje dzieci w jednym wieku, dodam. W wieku, w którym wszystko jest ciekawe, a nogi same rwą się do zwiedzania świata? Pewnie niełatwo. Wie o tym każda mama. Ale każda mama wie także, że jedno dziecko to ogrom szczęścia. Troje dzieci to zatem szczęście do sześcianu, czyż nie?

No cóż… Trojaczki nie są grzeczne. Bez pozwolenia wbiegają do każdej fontanny, dotykają obrazów w muzeum, chodzą w kółko obrotowych drzwi, zaglądają do kabin w przymierzalniach. Do tego zadają mnóstwo pytań. Ale… takie właśnie są dzieci.

Nicole Lambert odrobiła pracę domową i znakomicie oddała usposobienie dzieci, ich podejście do świata, do najbliższych, do siebie wzajemnie. Świat przedstawiony ich oczyma jest zabawny: dostrzegają paradoksy tam, gdzie dorośli widzą normę, używają języka w sposób niezmetaforyzowany, tłumaczą sobie rzeczy trudne za pomocą analogii do znanych sobie prostszych kwestii:

Trojaczki podziwiają w Luwrze ogromny obraz  „Śmierć Sardanapala” namalowany przez Delacroix.

Komentarz jednego z trojaczków: Ładnie to zrobił. W ogóle nie wyszedł za linie!

Dzięki temu książka na pewno spodoba się dzieciom. A i dorosły, który do niej zajrzy, uśmiechnie się nie raz.

 

Trojaczki i ktoś jeszcze

Dzieciom w Paryżu towarzyszy mama, dziadek oraz przeuroczy piesek – oczywiście buldożek francuski. I on ma swoje pięć minut. Widząc psa z kołnierzem ochronnym na szyi, stwierdza w swej malutkiej psiej łepetynce: „Ten pies zwariował! Myśli, że jest lampą!”.

Potężna dawka wiedzy

Ale komiks Trojaczki w Paryżu nie jest tylko zabawną historyjką o przygodach trojga niesfornych urwisów. To także potężna dawka wiedzy, przedstawiona w przystępny dla malucha sposób. Nie od dziś wiadomo, że najlepsza nauka jest przez zabawę.

Mapa na wyklejce, choć wygląda na zabawkową, jest prawdziwa – odzwierciedla rzeczywiste rozmieszczenie w przestrzeni najważniejszych zabytków Paryża. Trojaczki zwiedzają w Paryżu (a razem z nimi wszystkie maluchy z książkami w rękach i z wypiekami na polikach) m.in. słynny plac Trocadéro, wieżę Eiffla, brzegi Sekwany, Pola Elizejskie, Katedrę Notre Dame de Paris… Nie brak także sztuki dawnej i współczesnej, z którą trojaczki obcują w muzeach i na placach. Mamy więc podobiznę Nike z Samotraki oraz Wenus z Milo w Luwrze, ale także rzeźby Daniela Burena. Uwaga, jest też polski akcent – hołd oddany Marii Curie-Skłodowskiej.

Trojaczki w Paryżu to strzał w dziesiątkę! Jestem zachwycona i na pewno zapoznam się z pozostałymi książeczkami z serii. Trafią w gust dwulatka oraz pięciolatka. Dodam nieśmiało, że i rodzicowi przyniosą trochę radości.

5.00 avg. rating (99% score) - 3 votes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *


shares